portalsamorządowy.pl - Łączenie samorządów da efekt synergii

10 luty 2013
Samorządy okrzepły trochę, teraz myślą, co zrobić żeby lepiej wypełniać funkcje. Stąd u nas pomysł o połączeniu miasta z gminą. Ale trudno wymagać dążenia do zmian bez zachęty. A wzrost udziałów w PIT to jest zachęta - twierdzi Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry.

Coraz więcej się mówi o łączeniu miast z okalającymi je gminami. Zielona Góra jest stawiana za przykład, jako ośrodek, który włozył w to przedsięwzięcie bardzo dużo pracy. Coraz więcej innych miast i samorządowców zainteresownych jest doświadczeniami Zielonej Góry. Poniżej fragment wywiadu udzielonego Portalowi Samorządowemu.

Zielona Góra - miasto na prawach powiatu chce połączyć się z gminą Zielona Góra. Czy do połączenia skłoniła was inicjatywa ministerstwa administracji i cyfryzacji? Resort skierował właśnie do konsultacji projekt założeń ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego. Jednym z założeń jest właśnie łączenie samorządów.

Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry: Tak naprawdę w Zielonej Górze o połączeniu miasta z gminą mówi się od kilku jeśli nie kilkunastu lat. Już teraz realizujemy razem z gminą różne elementy związane z funkcjonowaniem jednego i drugiego samorządu. Pewne drogi, związane z obsługą miasta rysujemy już po części po terenie gminy, mamy wspólną komunikację publiczną, wspólne wodociągi, razem realizujemy gospodarkę śmieciowa - to pokazuję, że już jesteśmy w dużej mierze w niektórych elementach połączeni.

Do tego jedną z większych i ważniejszych inwestycji realizujemy z marszałkiem, uniwersytetem i gminą - chodzi o powstanie parku naukowo-technologicznego. Mamy plany zagospodarowania, koncepcje, zamierzenia względem parku, ale ten znajduje się już na terenie gminy. Zatem elementy studium znajdują się w gminie. Chcemy, by dokumenty te w przyszłości były spójne.

W przyszłości to znaczy kiedy? Na jakim etapie jesteście z procesem łączenia?

- Jesienią ubiegłego roku odbyło się spotkanie, na które zaprosiliśmy radnych miejskich i mieszkańców, gdzie oficjalnie na piśmie zwróciliśmy się do gminy, że będziemy dążyć do połączania. Pisemne informacje otrzymali wójt i radni gminy.
Chcemy stworzyć kontrakt - tak to nazwaliśmy - zielonogórski, gdzie zapiszemy wszystkie zobowiązania jednej i drugiej strony, by mieszkańcy wiedzieli co się stanie.
W 17 miejscowościach - sołectwach, które wchodzą w skład gminy przeprowadzamy w styczniu i w lutym cykliczne spotkania. Zaczęliśmy wydawać też gazetę dla mieszkańców, gdzie staramy się rozwiewać wszystkie wątpliwości.

Cały wywiad na stronie portalsamorzadowy.pl

 

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki