Mieszkańcy, dla Was, czapki z głów

23 Maj 2014
- Frekwencja na referendum sięgająca 55 proc., to w polskich warunkach rekord świata. Mieszkańcy gminy są wspaniali! Wzięli sprawy w swoje ręce. Nam pozostaje jedynie wykonać ich wolę. Po to jesteśmy. Mam na myśli władze miasta i gminy – mówi prezydent Janusz Kubicki.

- Spotkał się pan w czwartek z premierem Donaldem Tuskiem?
- Tak. Rozmawialiśmy przez chwilę m.in. o wynikach niedzielnego referendum.

- Premier wiedział o czym pan mówi?
- Zaskoczył mnie. Orientował się w sytuacji. To mnie bardzo cieszy, bo robimy coś, czego nikt w Polsce nie dokonał – łączymy dwa samorządy. A na końcu będzie przecież decyzja premiera. Liczę na jego zrozumienie i wsparcie. Przekazałem premierowi Tuskowi najważniejsze dokumenty dotyczące połączenia miasta z gminą.

- Czuje się pan zwycięzcą?
- To bardzo złe sformułowanie, bo zakłada, że jeżeli ktoś zwyciężył, to ktoś inny został pokonany. A ja bym nie chciał, żebyśmy rozmawiali w wojennych kategoriach. Nie podoba mi się wykopywanie rowów pomiędzy ludźmi. Trzeba zabrać się za ich zasypywanie. Mieszkańcy gminy sami zdecydowali, czego chcą. Jestem im bardzo za to wdzięczny. Dziękuję wszystkim, którzy poszli głosować. Zarówno tym, którzy byli na „tak”, jak i tym, którzy oddali głos na „nie”. Po prostu czapki z głów. Frekwencja sięgająca 55 proc., to w polskich warunkach rekord świata. Mieszkańcy są wspaniali! Wzięli sprawy w swoje ręce. Nam pozostaje jedynie wykonać ich wolę. Po to jesteśmy. Mam na myśli władze miasta i gminy.

- Pańskim zdaniem, mamy dwa scenariusze dalszych działań. Wolniejszy i szybszy. W tym pierwszym przypadku, zgodnie ze wszystkimi procedurami, dojdzie do połączenia od 1 stycznia 2016 r. W drugim przypadku, połączenie nastąpi…
- 1 stycznia 2015 r. Uważam, że nie ma na co czekać. Skoro mieszkańcy zadecydowali o połączeniu, to nie ma sensu dwa razy w ciągu roku organizować wyborów. Powinniśmy kuć żelazo, póki jest gorące. W Polsce z niedowierzaniem przyjęto wynik referendum. Wielu samorządowców odradzało mi pomysł referendum. My jednak świadomie wybraliśmy drogę od dołu, od przekonywania mieszkańców. I dokonaliśmy czegoś, czego nikt nie dokonał. Jesteśmy prekursorami i dlatego będę przekonywał ministerstwo i rząd, by nam pomogli - przyśpieszając wszystkie procedury. Możemy być dobrym przykładem, jak takie połączenie: demokratycznie, oddolnie i w zgodzie z mieszkańcami, zrobić. Liczę, że ten proces można przyspieszyć. W innym przypadku będziemy mieli półtora roku osobnego działania gminy i miasta, w takim zawieszeniu. Szkoda czasu, sił i pieniędzy. Trzeba iść do przodu.

- Pamięta pan jednak, że było też sporo osób, które głosowały przeciw połączeniu.
- Pamiętam. Szanowni Państwo, szanuję Wasze zdanie i zrobię wszystko, żeby Was przekonać do moich propozycji. To naprawdę jest dobra koncepcja. Jeszcze raz zapewniam – szkoły pozostaną. Będziemy dowozić dzieci do szkół. Zostaną sołectwa, trafi do nich 100 mln zł. Dalej funkcjonować będą Ochotnicze Straże Pożarne i organizacje pozarządowe. Ceny biletów MZK i podatki będą niższe. Razem lepiej wykorzystamy wszystkie szanse, by nasz wspólny dom, Zielona Góra, wciąż się rozwijał. Jestem pewien wspólnego sukcesu. I skoro naszą kampanię zaczynaliśmy od hasła: Ułóżmy to jeszcze lepiej! To układajmy.

- Dziękuję.
Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki