Miasto widzę piękne! - mowi Bożenna Bukiewicz

21 Grudzień 2012
Jaka będzie Zielona Góra za 5-10 lat? – Nadal piękna, większa o gminę, z gotową drogą ekspresową S3, z wydziałami lekarskim i prawa na Uniwersytecie Zielonogórskim – odpowiada posłanka Bożenna Bukiewicz.

Byłem trochę zaniepokojony, gdy nie zobaczyłem pani na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdy podpisywano porozumienie o współpracy przy powołaniu wydziału prawa. Pani zawsze wspierała takie inicjatywy.
Bożenna Bukiewicz, posłanka PO: - I wspieram. Moja obecność nie była konieczna. Ważne, że jestem całą duszą za powołaniem wydziału prawa. To ważne dla wzmocnienia roli uczelni i całego miasta. Młodzi, ambitni ludzie nie będą musieli wyjeżdżać z miasta, żeby studiować ten kierunek.  Musimy robić wszystko, by zatrzymać migrację zdolnych absolwentów naszych liceów.

Wydział prawa ma w tym pomóc?
- Uczelnia powinna się rozwijać i zaspakajać lokalne potrzeby. Liczy się nie tylko prawo. Musi również powstać wydział lekarski.

Wierzy w to pani?
- Tak. Prawo i medycyna, to dwa takie kierunki, które podnoszą zarówno rangę uczelni, miasta jak i regionu.  Na przykład w Olsztynie medycyna podniosła prestiż miasta. Już jako radna w 2002 r. mówiłam o prawie na uniwersytecie. Medycyna wówczas wydawała mi się nierealna. Teraz jest inaczej - na prawo jest zapotrzebowanie, a jeszcze ważniejszy jest wydział lekarski. W województwie brakuje lekarzy i często wyjeżdżamy się leczyć do innych regionów. A mogliby to robić u nas. Nie ma problemów z zatrudnieniem odpowiedniej kadry. Dzięki temu nie tylko kształcilibyśmy przyszłych lekarzy na miejscu, ale również wzrosłyby kwalifikacje tych, którzy już u nas pracują. Mielibyśmy dostęp do lepszych usług medycznych. A zdrowie jest najważniejsze. Jak powstawała 50 lat temu Wyższa Szkoła Inżynierska, to również było sporo wątpliwości, a po latach okazało się, że dzięki tej uczelni mamy niezłe kadry inżynierskie. Z medycyną będzie tak samo i nie trzeba będzie jeździć do klinik w Poznaniu czy Wrocławiu.

Pani poseł pobawmy się trochę w futurologię. Jaka będzie Zielona Góra za 5 lat?
- Na pewno na uniwersytecie będzie wydział prawa i lekarski. Będziemy mieszkać w naszym pięknym, zadbanym mieście.  I mam nadzieję, że nie będziemy przeznaczać wszystkich przestrzeni w centrum miasta pod budownictwo mieszkaniowe. Marzy mi się, żeby było dużo zielonych skwerów, które będą służyły mieszkańcom do wypoczynku. Bardzo tego brakuje. W najbliższych latach będzie dokończona S3 do Nowego Miasteczka i będziemy bliżej budowy mostu w Milsku. Miasto będzie większe o gminę Zielona Góra.

Jest pani za połączeniem miasta z gminą?
- Jestem za połączeniem miasta z gminą. I to od wielu lat. To leży w interesie nas wszystkich. Tylko małe grupy mają odmienne interesy. Mieszkańcy są przez te grupy celowo wprowadzani w błąd. Trzeba dotrzeć do mieszkańców gminy i przekonywać, że jest to dobre dla nich.

Kto jest przeciw?
- Samorządowcy z gminy, którzy są zainteresowani pilnowaniem swoich funkcji. Znamienne, że przedkładają swój prywatny interes nad interesu ogółu. Trzeba o tym głośno mówić. Mam na myśli radnych i wójtów. Taka jest prawda.  Ja to przeżyłam podczas poprzednich prób połączenia. Nie udawajmy -  gmina jest sypialnią Zielonej Góry. Mieszkańcy korzystają z bliskości miasta. Powinni dbać o jego rozwój.
Bardzo wiele zależy od zaangażowania i determinacji w akcji połączeniowej. Koniecznie trzeba dotrzeć do mieszkańców. Mówić im co zyskujemy.  Trzeba myśleć o przyszłości. Uważam natomiast, że wydawanie przed połączeniem pieniędzy na Fundusz Integracyjny jest zbędne. To będą stracone pieniądze.

Wróćmy do… przyszłości. Za pięć lat będzie pani w Europarlamencie? Wystartuje pani w wyborach za dwa lata?
- Nie wiem. Zobaczymy np. jak będzie wyglądała ordynacja wyborcza.  Nie podjęłam jeszcze żadnej decyzji.

A co pani uważa za swój największy sukces parlamentarny?
- Pracę nad skomunalizowaniem lotniska w Babimoście. Lotnisko ożyło i wierzę, że będzie się rozwijać. Ponadto interweniowałam w ważnych dla mieszkańców sprawach jak utworzenie Centrum Urazowego w Szpitalu Wojewódzkim w Zielonej Górze, modernizacja linii kolejowej Czerwieńsk – Zbąszynek z budową łącznicy w Czerwieńsku czy linii 273 tzw. „Odrzanki” , a także budowy drogi S-3.

Rozmawiał
Tomasz Czyżniewski
T.Czyzniewski@Lzg24.com.pl

 

Artykuły powiązane: 

LISTY. Pani poseł jedzie po radnych wiejskich jak po bandzie

- Pani poseł, to nie pani oceniać moją pracę. Jurorami są mieszkańcy mojej małej ojczyzny w której mieszkam ponad 40 lat – Bozennie Bukiewicz odpowiada radna Antonina Ambrożewicz-Sawczuk.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki