Za 15-20 lat powstanie taki Drzonków Bis

7 Kwiecień 2013
NASI RADNI. Wiesław Kuchta, radny z Drzonkowa

- Z jakimi sprawami zgłaszają się mieszkańcy?
- Jako radny pracuję 6 lat. Ludzie zgłaszają się z różnymi sprawami. Teraz trwa budowa kanalizacji w Drzonkowie i Raculi. Konsekwencją tych prac jest fatalny stan dróg, zwłaszcza gruntowych. W opłakanym stanie jest np. ul. Strumykowa i Modrzewiowa. Źle wygląda Rycerska i droga na Eden. Trzeba to przetrzymać. Jak dobrze pójdzie, odbiór powinien przypaść na koniec tego roku.

- Czy w Drzonkowie można mówić o gminnym społeczeństwie obywatelskim?
- Jestem prezesem największej w gminie organizacji: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Drzonków. Prowadzimy trzy świetlice: w Drzonkowie, Zatoniu i Suchej. Mamy też klub krótkofalarski, bibliotekę i trzy drużyny piłkarskie, wydajemy lokalny miesięcznik. Przyczyniliśmy się do rozwoju OSP Racula, realizując projekty z EFS-u. Budowane są świetlice, przy szkołach powstają orliki, kupowane są autobusy dowożące dzieci do szkół. Otwierane są także nowe placówki przedszkolne. Powstają nowe lub są remontowane wiejskie remizy. W naszym stowarzyszeniu, każda złotówka pozyskana z gminy „rodzi” kolejną, pozyskiwaną z innych źródeł.

- O waszych krótkofalowcach jest coraz głośniej, no i macie już własną TV!
- Jest to telewizja gminna, jednak nasz główny zakres oddziaływania to Drzonków, Sucha, Racula i Zatonie. Nagrywamy teraz reklamy naszych szkół podstawowych i gimnazjów. Jako ciekawostkę powiem, że nagrywamy modne ostatnio lip duby - wideoklipy, w którym aktorzy poruszają ustami do puszczonej z playbacku piosenki.

- Ale Drzonków słynie głównie z ośrodku sportu…
- Rada sołecka i stowarzyszenie intensywnie współpracują z ośrodkiem. Powstał tam piękny plac zabaw. Opracowaliśmy plan odnowy miejscowości. Wspólnie organizujemy dni Drzonkowa. Dostajemy bezpłatny wstęp na wszystkie obiekty ośrodka, w rewanżu udostępniamy swoją scenę.

- Jak będzie wyglądał Drzonków w przyszłości?
- W tej chwili mamy około 80 ha na działki budowlane. Za 15-20 lat powstanie tu duże osiedle, taki Drzonków Bis. W dalszej perspektywie, ośrodek sportu będzie dźwignią, która wpłynie na poprawę dróg głównych, by można było dotrzeć do nas z południa i północy.

- Z czego jest pan dumny?
- Dzięki naszemu stowarzyszeniu powstał program odnowy miejscowości. Potem powstała świetlica, potem ul. Rajtarowa i największa inwestycja powiatowa - ul. Słoneczna, aż do Suchej. W całej historii Drzonkowa nie wylano tyle asfaltu...

(kg)