Za 15-20 lat powstanie taki Drzonków Bis

7 Kwiecień 2013
NASI RADNI. Wiesław Kuchta, radny z Drzonkowa

- Z jakimi sprawami zgłaszają się mieszkańcy?
- Jako radny pracuję 6 lat. Ludzie zgłaszają się z różnymi sprawami. Teraz trwa budowa kanalizacji w Drzonkowie i Raculi. Konsekwencją tych prac jest fatalny stan dróg, zwłaszcza gruntowych. W opłakanym stanie jest np. ul. Strumykowa i Modrzewiowa. Źle wygląda Rycerska i droga na Eden. Trzeba to przetrzymać. Jak dobrze pójdzie, odbiór powinien przypaść na koniec tego roku.

- Czy w Drzonkowie można mówić o gminnym społeczeństwie obywatelskim?
- Jestem prezesem największej w gminie organizacji: Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Drzonków. Prowadzimy trzy świetlice: w Drzonkowie, Zatoniu i Suchej. Mamy też klub krótkofalarski, bibliotekę i trzy drużyny piłkarskie, wydajemy lokalny miesięcznik. Przyczyniliśmy się do rozwoju OSP Racula, realizując projekty z EFS-u. Budowane są świetlice, przy szkołach powstają orliki, kupowane są autobusy dowożące dzieci do szkół. Otwierane są także nowe placówki przedszkolne. Powstają nowe lub są remontowane wiejskie remizy. W naszym stowarzyszeniu, każda złotówka pozyskana z gminy „rodzi” kolejną, pozyskiwaną z innych źródeł.

- O waszych krótkofalowcach jest coraz głośniej, no i macie już własną TV!
- Jest to telewizja gminna, jednak nasz główny zakres oddziaływania to Drzonków, Sucha, Racula i Zatonie. Nagrywamy teraz reklamy naszych szkół podstawowych i gimnazjów. Jako ciekawostkę powiem, że nagrywamy modne ostatnio lip duby - wideoklipy, w którym aktorzy poruszają ustami do puszczonej z playbacku piosenki.

- Ale Drzonków słynie głównie z ośrodku sportu…
- Rada sołecka i stowarzyszenie intensywnie współpracują z ośrodkiem. Powstał tam piękny plac zabaw. Opracowaliśmy plan odnowy miejscowości. Wspólnie organizujemy dni Drzonkowa. Dostajemy bezpłatny wstęp na wszystkie obiekty ośrodka, w rewanżu udostępniamy swoją scenę.

- Jak będzie wyglądał Drzonków w przyszłości?
- W tej chwili mamy około 80 ha na działki budowlane. Za 15-20 lat powstanie tu duże osiedle, taki Drzonków Bis. W dalszej perspektywie, ośrodek sportu będzie dźwignią, która wpłynie na poprawę dróg głównych, by można było dotrzeć do nas z południa i północy.

- Z czego jest pan dumny?
- Dzięki naszemu stowarzyszeniu powstał program odnowy miejscowości. Potem powstała świetlica, potem ul. Rajtarowa i największa inwestycja powiatowa - ul. Słoneczna, aż do Suchej. W całej historii Drzonkowa nie wylano tyle asfaltu...

(kg)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki