Firma od cyberbezpieczeństwa

5 Październik 2018
Spółka Perceptus opuszcza miejski inkubator przedsiębiorczości. Za rok wprowadzi się do własnej siedziby wybudowanej za 8 mln zł. Firma specjalizuje się w systemach zapewniających cyberbezpieczeństwo, m.in. bankom, rządowym urzędom i szpitalom.

Czy to pierwsze jaskółki zapowiadające prawdziwy boom? Każdy by chciał, by nasze miasto stało się szerzej znane z powodu „hodowli” znakomitych firm specjalizujących się w branży IT.

- To marzenie powoli staje się faktem. Świadczą o tym losy zielonogórskich firm, które do tej pory korzystały z gościny miejskiego inkubatora przedsiębiorczości. To takie gospodarcze przedszkole, w którym obowiązują opłaty znacznie niższe od tych rynkowych, m.in. za wynajęcie pomieszczeń. Miasto wspiera w ten sposób obiecujące młode firmy, które dopiero stawiają pierwsze kroki – wyjaśnia prezydent Janusz Kubicki.

Kilka tygodni temu informowaliśmy o rozpoczęciu budowy specjalistycznego laboratorium przez spółkę Ekoenergetyka. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji infrastruktury do ładowania elektrycznych pojazdów, głównie autobusów. Przez ostatnie lata „dojrzewała” w miejskim inkubatorze, teraz, po zdobyciu ok. 40 proc. europejskiego rynku, zaczyna się usamodzielniać, budując swoje obiekty gospodarcze na terenie Lubuskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego w Nowym Kisielinie.

W tym samym parku inwestuje kolejna zielonogórska spółka, do niedawna także lokator miejskiego inkubatora, czyli spółka Perceptus. Czym się zajmuje ta firma? Przede wszystkim projektowaniem systemów zabezpieczeń dla nawet bardzo rozbudowanych systemów teleinformatycznych. Chodzi o to, by nikt niepowołany nie mógł się „włamać” do systemów wykorzystywanych przez banki, urzędy publiczne czy szpitale.

Perceptus powstał w grudniu 2008 r. Jego założyciele to absolwenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Po skończeniu studiów postanowili pozostać w Winnym Grodzie. Firma rozwijała się powoli, stale zwiększając zatrudnienie. W przyszłym roku, po skończeniu budowy nowego laboratorium, planuje zwiększyć zatrudnienie do ok. 160 osób. Nowe inwestycje i wzrost zatrudnienia to efekt znakomitych wyników ekonomicznych młodej spółki. W 2017 r. roczna wartość jej przychodów przekroczyła 25 mln zł. Głównie ze sprzedaży licencji. O wysokiej jakości usług załogi Perceptusa świadczy partnerska współpraca z gigantami światowej gospodarki, np. z firmą Dell, Fujitsu, Microsoft, HP czy Symantec.

W czwartek prezes spółki, Jacek Starościc, w obecności prezydenta Kubickiego, oficjalnie poinformował dziennikarzy o rozpoczęciu budowy nowej siedziby spółki, tuż obok miejskiego inkubatora przedsiębiorczości. Wartość budowlanej części inwestycji została wyceniona na 8 mln zł. Co ważne, pieniądze nie będą pochodziły ani z kredytu bankowego, ani z unijnego programu wsparcia.

- Cała kwota pochodzić będzie z kapitału własnego naszej spółki – z dumą podkreśla prezes Starościc.

Nowy budynek Perceptusa będzie zawierał pomieszczenia biurowe, laboratoria prowadzące prace z zakresu szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa oraz halę magazynowo-montażową.

- Własne laboratorium badawczo-rozwojowe pozwoli nam zaoferować szeroką gamę nowych produktów oraz rozwinąć te już dostępne w ofercie naszej firmy – twierdzi prezes, dementując jednocześnie plotki o rychłej wyprowadzce firmy do jednego z dużych miast. – Zielona Góra to nasz matecznik, tu chcemy osiągnąć prawdziwy rynkowy sukces.

(pm)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki