Radni wymyślili stypendia dla studentów

13 Marzec 2014
30 wyróżniających się studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, jednocześnie mieszkańców Zielonej Góry, dostanie po 3 tys. złotych stypendium. Fundatorami są radni z klubu Zielona 2020, a pieniądze pochodzą z tzw. puli prezydenckiej.

Wspólna inicjatywa klubu radnych Zielona 2020 i pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego, będzie promować studentów z trzech kierunków: Informatyki, Ekonomii i Budownictwa.
- Postanowiliśmy zainwestować w młodość. W ten sposób, te pieniądze mają szanse zaprocentować na całe lata – mówił Andrzej Brachmański.

Na finansowe wsparcie zielonogórskich radnych mogą liczyć żacy, którzy do końca roku akademickiego wykażą się wynikami w nauce, działalnością naukową ale i własną aktywnością.
- Mam nadzieję, że w kolejnych latach będziemy mogli wesprzeć także studentów z innych kierunków – mówił Andrzej Bocheński.

Kwota jaka radni klubu Zielona 2020 przeznaczyli dla studentów z Zielonej Góry to 90 tys. zł Tym sposobem 30 studentów otrzyma po 3 tys. zł.

- Być może to początek pewnej tradycji i miejmy nadzieję, w przyszłości takie stypendia otrzymają również studenci UZ z innych miast. – mówił rektor ds. studenckich prof. Wojciech Strzyżewski.

Radni z Zielonej 2020 zgodnie przyznali, że pieniądze mają pomóc zatrzymać najzdolniejszych studentów w rodzinnym mieście.
- Kolejny argument to taki, by młodzi i zdolni zasilili nasza „strefę przemysłową”. Nie chcielibyśmy by najzdolniejsi wyjeżdżali za pracą za granicę. Te pieniądze mam nadzieję posłużą studentom na zakup np. tabletu czy mobilnego internetu - mówił Filip Gryko.

Nabór wniosków stypendialnych rozpocznie się już na koniec czerwca. Wypłata ma mieć miejsce na inauguracji roku akademickiego.

Krzysztof Grabowski