Radni rozdają po 120 tys. zł - powstaje plac zabaw

26 Październik 2012
Rozdają, to może przesada. Chodzi o zadania, na które pieniądze przyznali zielonogórscy radni. Wciąż trwają przy nich prace.

To było przed rokiem. W budżecie na 2012 r. znalazła się pozycja – 3 mln zł na niewielkie zadania zgłaszane przez mieszkańców.

- Zawsze trudno jest zdecydować, jakie zadania realizować. Radni spotykają się z mieszkańcami, proponuję by zrealizować te najbardziej potrzebne – zapowiedział prezydent Janusz Kubicki. – Przeznaczam na ten cel 3 mln zł.

W ten sposób każdy radny miał do dyspozycji po 120 tys. zł, które mógł przeznaczyć na dowolne zadanie zgłoszone przez zielonogórzan.

- Ja wybrałem głównie wspieranie działań kulturalnych, a koledzy bardziej skupili się na różnych drobnych inwestycjach. W przyszłym roku zrobię podobnie – mówi radny PO Krzysztof Machalica.

- To jest kilkadziesiąt zadań, których większość zrealizujemy do końca roku. Niektóre, gdy uzgodnienia trwały dłużej, przesunęliśmy na kolejny rok – tłumaczy Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji. Jako przykład podaje trwające właśnie prace na skwerze przy al. Niepodległości, gdzie powstaje plac zabaw, odnowione będą alejki i staną różne konstrukcje, po których maluchy będą się mogły wspinać. Opuszczony skwerek odzyska blask.

Zadowolony jest Kazimierz Łatwiński z PiS. – Właśnie są sadzone drzewa na al. Niepodległości – opowiada. - Udało się zrewitalizować klomby, powstały nowe trawniki, posadzono kwiaty i drzewka przez co reprezentacyjna część miasta zdecydowanie zyskała. To zadanie kosztowało blisko 40 tys. zł.

Do końca roku na wprost kina Nysa ma też stanąć niewielki plac zabaw dla dzieci.

- Zadanie na którym mi zależało to remont nawierzchni przy Batorego Ogrodnictwie – mówi radny PO Mariusz Marchewka. - Za około 400 tysięcy złotych powstaną tam również nowe miejsca parkingowe. Ogłoszono już przetarg na to zadanie, które powinno się zakończyć w pierwszym półroczu 2013 roku.

Z puli którą dysponował radny Edward Markiewicz udało się zmodernizować podwórko przy ul. Chrobrego 35. Powstała tam m. in. nowa nawierzchnia, kanalizacja i plac zabaw. - To zadanie postanowiliśmy zrealizować wspólnie z radną PO Aleksandrą Mrozek. Jego koszt to około 90 tysięcy złotych – dodaje Markiewicz. Teraz przygląda się na co głosują zielonogórzanie w budżecie obywatelskim. – Może w przyszłym roku sfinansuję zadanie, które przepadło w głosowaniu?

Nad tym zastanawiają się również inni radni. Prezydent zapowiedział, że również w budżecie na 2013 r. ten model finansowania drobnych zadań będzie utrzymany. - Sprawdził się - krótko komentuje prezydent. 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki