Sołectwa: 3 miliony rozdane!

1 Kwiecień 2014
Będzie nowa droga, kolejny kawałek chodnika, wentylacja w świetlicy, plac zabaw... Zyskają i młodsi, i starsi mieszkańcy. Jak sołectwa zdecydowały, na co wydać w tym roku pieniądze z Funduszu Integracyjnego?

W poszczególnych sołectwach odbyły się już zebrania wiejskie, na których przegłosowano propozycje wykorzystania tegorocznej puli Funduszu Integracyjnego. A pula jest taka sama, jak w ubiegłym roku. Do podziału były 3 mln zł. I pieniądze podzielono. Zgodnie z życzeniami mieszkańców. Życzenia, tradycyjnie, były rozmaite, ale ludzie bogatsi o zeszłoroczne doświadczenia, rozdysponowali pulę tak, żeby nikt nie poczuł się poszkodowany. I tak, skoro np. w Drzonkowie w zeszłym roku wybudowano plac zabaw dla maluchów, w tym roku postanowiono dopieścić starszych, dlatego powstanie tam m.in. siłownia pod chmurką dla młodzieży i dorosłych.

W niektórych miejscowościach kończone będą rozpoczęte wcześniej zadania, to duże inwestycje, na które potrzeba więcej pieniędzy - np. boisko w Łężycy, plac rekreacyjno-sportowy w Zawadzie.

Są sołectwa, które konsekwentnie „wydłużają” chodniki, kolejne metry zyskają m.in. piesi w Suchej, Jeleniowie i Nowym Kisielinie.

Za sprawą funduszu zyskają strażacy w Starym Kisielinie (garaż) i Ochli (garaż, ogrodzenie, podjazd), a także świetlice wiejskie, m.in. w Jarogniewicach (wentylacja, malowanie, cyklinowanie), w Ochli (wyposażenie).

Poniżej szczegółowy wykaz inwestycji przegłosowanych przez mieszkańców sołectw. Brakuje danych z Barcikowic.

DRZONKÓW

Do wydania jest blisko 250 tys. zł. Mieszkańcy zdecydowali, że 180 tys. zł przeznaczą na budowę placu rekreacyjno-sportowego dla młodzieży i dorosłych, na wolnym powietrzu. - Z miniboiskiem, siłownią, ławeczkami, będzie za placem zabaw przy ul. Rajtarowej – tłumaczyła nam sołtyska Renata Woźniak. 71 tys. zł przeznaczono na urządzenie placu zabaw między ul. Bażantową i Gajową.

JANY

Jeszcze pod koniec minionego roku, sołtyska Monika Turzańska, zastanawiała się, co zrobić w kolejnej turze funduszu. - Zrobiliśmy projekt remontu remizy. Trzeba to kontynuować, chociaż musimy też coś wymyślić dla Stożnego – mówiła w „Łączniku”. Podobnego zdania byli mieszkańcy, skoro zdecydowali, że blisko 68 tys. zł zostanie podzielone na: remont dachu obecnej remizy – 40 tys. zł, oświetlenie solarne placu zabaw – 7,8 tys. zł, remont/utwardzenie środkowego odcinka głównej drogi w Stożnem – od kończącego się asfaltu, przy krzyżu, w stronę wiaduktu – 20 tys. zł.

JAROGNIEWICE

- Mieszkańcy byli jednomyślni. Cała kwota z funduszu posłuży naszej świetlicy. Mamy nadzieję, że starczy pieniędzy na to wszystko – mówi sołtyska Elżbieta Świercz. Do dyspozycji wieś ma ok. 52 tys. zł. Sali potrzebne jest malowanie, cyklinowanie parkietu, wentylacja.

JELENIÓW

Wieś dokłada kolejny kawałek do najpilniejszej, zdaniem większości mieszkańców, inwestycji. Cała kwota, ok. 29 tys. zł, trafi na budowę chodnika wzdłuż głównej drogi.

KIEŁPIN

Sołectwo stawia w tym roku na jedną inwestycję. Całość, ok. 24 tys. zł, przeznaczono na remont sali w budynku punktu bibliotecznego.

KRĘPA

Podczas zebrania wiejskiego, mieszkańcy musieli sobie odpowiedzieć na pytanie: kontynuować zeszłoroczną uchwałę o budowie placu festynowego przy ul. Odrzańskiej czy remontować chodnik wzdłuż drogi powiatowej. - Musimy być konsekwentni i dokończyć, co postanowiliśmy w zeszłym roku. Stanęło na tym, że budujemy plac festynowy - podsumował sołtys Tadeusz Budrewicz. Na ten cel przeznaczono całą kwotę, czyli ok. 115 tys. zł.

ŁĘŻYCA

Cała kwota dla sołectwa, czyli ok. 298 tys. zł, znów zasili budowę boiska. Ta inwestycja to oczko w głowie mieszkańców, dlatego byli jednomyślni, podejmując decyzję o przeznaczeniu tegorocznego funduszu integracyjnego. - Dokładamy tę kwotę do pieniędzy z gminy i ministerstwa. Nikt nie miał wątpliwości, tym bardziej, że efekty już widać. Będziemy mieć piękny obiekt - cieszy się sołtyska Jolanta Rabęda.

ŁUGOWO

Marzeniem mieszkańców jest altana integracyjna. O tym mówili już podczas zeszłorocznego podziału pieniędzy z funduszu. – Nie zmieniamy zdania. Altany ciąg dalszy! – mówi krótko sołtyska Agnieszka Głuska. Na budowę wieś znów daje 17,5 tys. zł.

NOWY KISIELIN

- Nie będziemy się rozdrabniać - sołtys Andrzej Zalewski podsumował głosowanie w sprawie podziału pieniędzy z miasta. Jednogłośnie postanowiono, że cała pula - ok. 199 tys. zł, zostanie przeznaczona na dokończenie chodnika. - Chcemy, żeby został ułożony od wysokości ostatniego przystanku, praktycznie aż do końca drogi na Droszków, czyli do pętli autobusowej – dodaje sołtys. Jeśli zostaną pieniądze, będą wykorzystane na doświetlenie ul. Odrzańskiej, od tzw. górki aż do wysokości dzwonnicy.

OCHLA

Sołectwo może wydać 311 tys. zł. Młodzi mieszkańcy chcieli postawić za te pieniądze kontener, w którym można by urządzić siłownię. Ich pomysł nie przeszedł. Sołtys Aleksander Kosowicz zgłosił pakiet propozycji i to one spodobały się większości zebranych. Będzie to: odwodnienie ul. Sadowej i Grzybowej - 200 tys. zł, budowa garażu, ogrodzenie, utwardzenie podjazdu przy OSP Ochla - 80 tys. zł, wyposażenie sali wiejskiej – 20 tys. zł, zagospodarowanie terenów zielonych – 11 tys. zł.

PRZYLEP

Mieszkańcom podoba się dobrze widoczny efekt wykorzystania zeszłorocznej puli pieniędzy - ulica Turystyczna. Co zostanie zrobione w tym roku za 490 tys. zł? – Ludzie nie mieli wątpliwości, że warto całą kwotę również przeznaczyć na jeden, konkretny cel – budowę drogi – mówi sołtys Maciej Olszewski. – Jednogłośnie zdecydowano, że będzie to ulica Szybowcowa.

RACULA

Sołectwo inwestuje w drogi. Całą tegoroczną kwotę z funduszu integracyjnego - blisko 378 tys. zł, mieszkańcy przeznaczyli na remont ul. Saperskiej i ul. Witosa.

STARY KISIELIN

Zebranie wiejskie zdecydowało przeznaczyć całą kwotę - 283 tys. zł, na dokończenie budowy garażu dla Ochotniczej Straży Pożarnej. Niewykorzystany fundusz mieszkańcy proponują przeznaczyć na budowę świetlicy wiejskiej.

SUCHA

- Jesteśmy konsekwentni i jednomyślni – mówi z dumą sołtys Ireneusz Rypson. – Budujemy dalej chodnik wzdłuż drogi powiatowej. Będzie kolejny kawałek, od kościoła i dalej. A jeszcze starosta zapowiedział, że coś nam do inwestycji dołoży... Cieszymy się.

Na chodnik mieszkańcy mają z funduszu ok. 49 tys. zł.

ZATONIE

Kwotę 100 tys. zł dla sołectwa podzielono w następujący sposób: budowa ogrodzenia boiska - 60 tys. zł, remont sklepienia w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej - 20 tys. zł, projekt budowy chodnika na ul. Zielonogórskiej, od pętli w Zatoniu w stronę Barcikowic - 10 tys. zł, projekt chodnika do Marzęcina – 10 tys. zł.

ZAWADA

Decyzję, na co wydać pieniądze w 2014 r., mieszkańcy podjęli już na początku zeszłego roku, wtedy 200 tys. zł przeznaczyli na aktualizację projektu budowlanego i zagospodarowanie terenu przy ul. Szkolnej pod plac rekreacyjno-sportowy. Cała tegoroczna pula dla wsi, 280 tys. zł, została przeznaczona na realizację pozostałej części inwestycji.

- Marzy nam się grill, miejsce na ognisko, plac sportowy i siłownia na świeżym powietrzu. Te marzenia mogą się spełnić – o zagospodarowaniu placu mówił sołtys Jan Smoter.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki