Trwa remont ul. Turystycznej

12 Listopad 2013
To decyzja mieszkańców Przylepu, którzy przegłosowali, że w ramach Funduszu Integracyjnego za 490 tys. zł zostanie wyremontowana ul. Turystyczna.

- Uważam, że takie wydawanie pieniędzy ma sens. Najpierw zrobimy jedną drogę, później, jak się uda, następne. Pieniądze pochodzą z Funduszu Integracyjnego i jestem wdzięczna, że tak się dzieje – mówi Edyta Jakiemowicz, mieszkanka Przylepu.

Dla niezorientowanych: chociaż ul. Turystyczna to boczna ulica, dla mieszkańców jest bardzo ważna. Prowadzi na cmentarz. Panuje tutaj spory ruch. Prace rozpoczęły się pod koniec października i zbliżają ku końcowi.

Fundusz Integracyjny

Remont ul. Turystycznej to jedna z kilkudziesięciu inwestycji realizowanych w ramach Funduszu Integracyjnego.
- To trochę jak fundusze przedakcesyjne przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej. Chcemy pokazać szczere intencje – od roku powtarza prezydent Janusz Kubicki. - Los połączenia zależy w głównej mierze od decyzji samych obywateli. O ile mieszkańców Zielonej Góry zmiany dotkną w niewielkim stopniu, o tyle w gminie będą one większe. I dla tego w gminie są większe wątpliwości.

- Kto będzie dbał o nasze sprawy po połączeniu? – to często stawiana wątpliwość.
- Sami o to zadbacie! Będziecie mieli do dyspozycji swoje pieniądze i sami zadecydujecie, co z nimi zrobić. To mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego im potrzeba – odpowiadał prezydent Kubicki i powoływał się na dobre doświadczenia z wprowadzenia budżetu obywatelskiego w mieście. Stąd pomysł, by powołać Fundusz Integracyjny, w ramach którego mieszkańcy już teraz dzielą pieniądze. Skąd? W tym roku do podziału były 3 mln zł. W niewielkim Kiełpinie (do podziału 23,7 tys. zł) mieszkańcy zdecydowali się na remont chodnika. W największym Przylepie do dyspozycji było 490 tys. zł. – Remontujmy ulicę – przegłosowali mieszkańcy.

Prezydent zapowiada wizyty

- W najbliższych miesiącach odwiedzimy każde sołectwo. Zdamy relację z wykonania tegorocznego Funduszu Integracyjnego i będziemy rozmawiać o przyszłorocznym – zapowiedział w tę środę prezydent Kubicki.

Jednak dopiero po połączeniu do sołectw trafią olbrzymie fundusze, bo prezydent chce, żeby wszystkie pieniądze za połączenie trafiły do mieszkańców gminy. Bo bez ich zgody nie będzie połączenia. A jak nie będzie połączenia, to nie będzie dodatkowych 100 mln zł.

Takie rozwiązanie kwestionuje część miejskich radnych.

W Przylepie trwa remont

Ulicą Robotniczą, w kierunku skrzyżowania z ulicą Turystyczną, zmierza mama z synkiem w wieku przedszkolnym. Chłopiec z uśmiechem na buźce, dziarsko przeskakuje zagłębienia w piaszczystej nawierzchni. Obok trwają prace drogowe. Widać koparki i kilkunastu pracowników firmy Geoprofit.

- Ta droga wymagała remontu. Przecież na Wszystkich Świętych korzystają z tej ulicy setki mieszkańców. Osobiście uważam, że takie wydawanie pieniędzy ma wielki sens. Najpierw zrobimy jedną drogę, później, jak się uda, następne. Wiem, że pieniądze pochodzą z miejskiego Funduszu Integracyjnego i jestem wdzięczna, że tak się dzieje – mówi Edyta Jakiemowicz, mieszkanka Przylepu.

Tu były straszne dziury

Po drugiej stronie ulicy idzie Cecylia Batkowska. Widać, że bardzo się spieszy. Ale udaje nam się chwilę z nią porozmawiać. - Bardzo dobrze, że właśnie ta ulica jest robiona. Tutaj zawsze były straszne dziury. Uważam, że to była właściwa decyzja, by zabrać się za tę drogę. Inne rzeczy można zrobić w przyszłym roku - mówi pani Cecylia.

Na środku remontowanej drogi wre praca. Przy wjazdach do posesji ustawiane są ostatnie betonowe krawężniki. Ekipa budowlana przygotowuje się do wysypania warstwy utwardzającej.

Przy wejściu do jednego z domów zatrzymała się Krystyna Orzechowska.
- To jedna z najbardziej uczęszczanych ulic w Przylepie. Mieszkam tutaj i mogę powiedzieć, że mieszkańcy zawsze dbali o tę ulicę. Bardzo się cieszę, że robią Turystyczną, bo od kiedy pamiętam, ta ulica powinna być zrobiona. Mam tylko wątpliwości dotyczące wykonawstwa. Okazuje się, że kostką brukową będzie wykładany tylko wjazd, a przy furtkach chcą nam wysypać gruz. Dowiedziałam się, że nie będzie żadnego chodnika i to jest niedoróbka – mówi kobieta.

Przypomnijmy, że pod koniec lutego, na zebraniu wiejskim w Przylepie, przegłosowano wydanie całej puli z Funduszu Integracyjnego, czyli prawie 490 tys. zł, na remont ulicy Turystycznej.

(kg, tc)