Dla nowej biblioteki trzeba tysiąca książek. Na początek!

19 Kwiecień 2013
Będzie biblioteka w Nowym Kisielinie! Tego chcieli mieszkańcy. – Czas już kupować książki! – cieszy się Elżbieta Januszewska, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Są pieniadze z Funduszu Integracyjnego.

- Bo książki są przecież najważniejsze – uśmiecha się pani dyrektor. Dlatego przewidziała na ich zakup największą część pieniędzy z puli, jaką mieszkańcy postanowili wydać na utworzenie biblioteki w Nowym Kisielinie. A ta „biblioteczna” pula to aż 50 tysięcy złotych – tyle zostało wygospodarowane z Funduszu Integracyjnego przypadającego w tym roku na sołectwo (cała kwota Funduszu to 198,6 tys. zł, na co będzie wydana - sprawdź w ramce obok).

Powstanie w świetlicy

Biblioteka, właściwie filia gminnej placówki, powstanie w budynku nowej świetlicy. - To jasne, przestronne pomieszczenie. Prawie kwadratowe. A przez to bardzo ustawne. Idealne! – uważa E. Januszewska.

Rozmawiamy po spotkaniu w urzędzie miasta, na którym pani dyrektor, razem z przewodniczącym rady gminy, Jackiem Rusińskim, przedstawiali wstępny kosztorys inwestycji.

Co trzeba kupić, by biblioteka mogła ruszyć pełną parą? A choćby pięć regałów na książki. – Ale muszą to być specjalne regały, dwustronne, nie takie zwyczajne, dostawiane do ściany – od razu zastrzegła na spotkaniu szefowa gminnej książnicy. A Anna Szatkowska, która pilotuje w urzędzie zakupy rzeczowe, w ramach Funduszu, oraz Konrad Witrylak, dyrektor Departamentu Prezydenta Miasta, słuchali z uwagą. Bo kto, jak nie osoba, która niemalże żyje w świecie książek, wie najlepiej, czego im potrzeba?

Pani dyrektor wyliczała dalej. – Jeden regał na czasopisma, bo w bibliotece będzie też czytelnia. Zatem, żeby było gdzie usiąść, potrzebne są stoliki – trzy sztuki oraz 15 krzeseł. Będą też dwa stanowiska komputerowe, z drukarką, do nich potrzebne są biurka i krzesła – mówiła.

Będzie bibliotekarz

A dla bibliotekarza, który zostanie w Nowym Kisielinie zatrudniony, trzeba kupić specjalną ladę biblioteczną, otwieraną, w której jest miejsce na dokumenty, karty. Na dokumenty przyda się też szafa.

Największe zakupy to będą książki. – Na rozruch potrzebujemy minimum tysiąc woluminów. Zakładam, że przeznaczymy na to kwotę ok. 35 tysięcy złotych. Ale cóż, bez książek nie ma przecież biblioteki – dodała pani dyrektor.

- Czy rzeczywiście w Nowym Kisielinie potrzebna jest biblioteka? – pytam po spotkaniu z urzędnikami. Elżbieta Januszewska i Jacek Rusiński odpowiadają zgodnie: - Bez dwóch zdań!

- Mieszkańcy bezustannie dopytują mnie, przy każdej okazji, kiedy w końcu będzie u nas ta biblioteka – przyznaje radny Rusiński, który mieszka w Nowym Kisielinie. – Jest, co prawda filia po sąsiedzku, w Starym Kisielinie, ale dla wielu osób dojazdy są zbyt kłopotliwe, męczące.

- Teraz będą mieli wszystko na miejscu! – cieszy się E. Januszewska. – A dzieci, ale i dorośli, nareszcie skorzystają w pełni z ciekawych zajęć, o jakie na pewno zadba biblioteka. Bo przecież do nas nie przychodzi się tylko po to, by pożyczyć książkę, organizujemy konkursy, wieczorki, działają tu kluby dyskusyjne, klub seniora, zapraszamy pisarzy. W bibliotece toczy się życie kulturalne.
To kiedy startuje filia? – Chcielibyśmy ruszyć przed wakacjami. Już myślę o uroczystym otwarciu. Na pewno zaprosimy panią na to wydarzenie – dodaje szefowa gminnej biblioteki.

(dsp)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki