Kończą się prace przy chodnikach

18 Październik 2013
Pracownicy firmy Geoprofit rozpoczęli w piątek układanie chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Jeleniowie. Powinni się z tym uporać do końca miesiąca.

W ramach Funduszu Integracyjnego mieszkańcy czterech wsi zadecydowali, że chcą chodnik wzdłuż dróg powiatowych. Chodzi o Suchą, Kiełpin, Zawadę i Jeleniów. – Nie będzie z tym problemów, bo uzgodniliśmy ze starostą, że jego służby przejmą te zadania. Tak będzie szybciej – zapewniał wówczas mieszkańców wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk. Miał rację. Powiat zajął się tymi zadaniami.

Na pierwszy ogień poszła ul. Szkolna w Zawadzie, gdzie w błyskawicznym tempie wyremontowano kawałek chodnika wzdłuż ulicy. Dopiero wówczas okazało się, że dzielenie pieniędzy na różne inwestycje chyba nie jest dobre. Po prostu, w jednym miejscu mniej się zrobi. A mieszkańcy Zawady chcą jeszcze wyremontować fragment chodnika wzdłuż ul. Zielonogórskiej.

- Właśnie skończyliśmy tam prace. Na piątek mamy zaplanowany odbiór inwestycji – informuje Agnieszka Stelmasik, dyrektorka powiatowego zarządu dróg. – W tym samym dniu podpiszemy umowę na wykonanie progów zwalniających przed szkołą i ogrodzenia łańcuchowego. Powinniśmy się wywiązać z tego zadania do końca miesiąca.

O takie rozwiązanie apelowała dyrekcja szkoły i policja. Chodzi o bezpieczeństwo dzieci chodzących do podstawówki. Inwestycja zostanie wykonana z pieniędzy zaoszczędzonych podczas przetargu na budowę chodnika.

A jak jest w pozostałych miejscowościach? – Właśnie w czwartek, wykonawca rozpoczął układanie chodnika wzdłuż drogi powiatowej w Jeleniowie – informuje dyrektor Stelmasik.

W Kiełpinie nowy chodnik już zachęca do spacerów. Byliśmy tam na początku października. – Jest ładny, równiutki, tak jak chcieliśmy – pokazuje sołtyska, Katarzyna Jankowska. – Wszyscy się cieszą, bo i dobrze, gdy powstaje we wsi coś nowego. Ale też wszyscy są trochę zdumieni, bo myśleli, że ta inwestycja będzie wyglądała nieco inaczej. Sądziliśmy, że wystarczy przełożyć stare płytki na chodniku, który już w części wsi jest. Żeby było równo, żeby zjazdy były niższe. A tu, zaskoczenie. Zrobili nam zupełnie nowy chodnik, w miejscu, o którym raczej nikt wcześniej nie myślał. I cóż... Najbardziej szkoda, że jest taki króciutki.

Ale to jeszcze nie koniec prac przy chodnikach w Kiełpinie i Suchej. Po przetargach okazało się, że są oszczędności – w Suchej 13,7 tys. zł i w Kiełpinie 3,8 tys. zł. – Chcieliśmy, żeby dotychczasowy wykonawca uzupełnił chodniki, ale firma Kambud ma inne zadania i nie była w stanie podjąć się tych prac – tłumaczy dyrektor Stelmasik. – Dlatego musieliśmy ogłosić kolejny przetarg na te prace. Na resztę chodników, musimy trochę poczekać.

(tc, dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki