Porządki w centrum Drzonkowa i Nowego Kisielina

30 Wrzesień 2013
Fundusz Integracyjny. - O rany, was tu więcej pracuje niż przy budowie kanalizacji – skomentował mieszkaniec Drzonkowa, obserwując, jak siedmiu ludzi krząta się na skwerze w centrum wsi. Wkrótce inna ekipa trafi do Nowego Kisielina.

To prace w ramach Funduszu Integracyjnego. Co tydzień sprawdzamy, jak są realizowane zadania zgłoszone przez mieszkańców. We wtorek dwóch przedsiębiorców, w obecności sołtysów Drzonkowa i Nowego Kisielina, przejęło place budowy.

- Zaczynam od jutra. Pogoda jest dobra – zakomunikował Romuald Paszkowski, którego zielonogórska firma uporządkuje skwer w centrum wsi. Chodzi o teren przy przedszkolu, na którym znajduje się kapliczka. To miejsce ważne dla mieszkańców Drzonkowa, dlatego przegłosowali, że z Funduszu Integracyjnego przeznaczą na ten cel 45 tys. zł.

- Zgodnie z projektem cały teren zostanie ogrodzony od nowa – pokazuje dokumentację Izabela Bernaczek-Borek, która z ramienia miasta pilotuje inwestycję. Wraz z R. Paszkowskim i sołtyską Drzonkowa, Renatą Woźniak, obchodzą teren.

Pani sołtys zaraz ma uwagi. Ogrodzenie jest tak wytyczone, że przylega szczelnie do sąsiedniej posesji, czyli do płotu przedszkola. A to oznacza, że zablokowana będzie wiodąca tędy ścieżka. – Nie możemy tak robić. Tu chodzi bardzo dużo ludzi. Przejście powinno pozostać – tłumaczy R. Woźniak.

Staje na tym, że ścieżka zostanie i ludzie będą mogli swobodnie tędy chodzić. – Zdemontujemy starą siatkę i postawimy nowe ogrodzenie – opowiada R. Paszkowski. – Zamiast wewnętrznego ogrodzenia wokół kapliczki posadzimy tuje, a teren wyłożymy polbrukiem. Zaraz bierzemy się do roboty.

Prace powinny się skończyć na przełomie października i listopada.

Jedziemy do Nowego Kisielina. Tu czeka na nas Sławomir Drzewiecki z działającej w Przylepie firmy Dachrem. Po chwili dołącza do nas sołtys Andrzej Zalewski. Chodzi o uporządkowanie terenu wokół krzyża. To centralny punkt Nowego Kisielina. Kiedyś wokół było klepisko. Teraz widać nowy asfalt na ul. Syrkiewicza, przystanek MZK wyłożony polbrukiem i kilka miejsc parkingowych.

- Teraz jeszcze trzeba uporządkować teren wokół krzyża – tłumaczy sołtys Zalewski. Podobnie uważali mieszkańcy wsi, którzy w ramach Funduszu Integracyjnego przeznaczyli na ten cel 4 tys. zł.

- Wyczyścimy z chwastów teren wokół dębu i zostanie posadzonych tutaj 36 sztuk krzewu irge dammera major – I. Bernaczek-Borek zagląda do dokumentacji.

Jednak najwięcej zabiegów wymagać będzie odnowienie starego, poniemieckiego płotu, którego prawie już nie widać spod kilkunastu warstw farby.

- Trzeba go wyczyścić przez piaskowanie. Inaczej się nie da – komunikuje sołtys Zalewski.

Stojący obok S. Drzewiecki, tylko przytakuje. – Zdemontujemy płot i dokładnie go odnowimy w firmie, w Przylepie. W tzw. międzyczasie trochę podniesiemy teren i płot zamontujemy z powrotem. Myślę, że do pracy przystąpimy w ciągu kilku dni.

A co z innymi zadaniami przegłosowanymi w ramach Funduszu Integracyjnego?

- Kończymy sprawdzać dokumentację i na początku przyszłego tygodnia ogłosimy przetarg na realizację fragmentu oświetlenia osiedla Eden w Drzonkowie. Na ten cel jest 130 tys. zł – mówi Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

Co dalej w Drzonkowie? * Oświetlenie wokół remizy (15 tys.) – wykonawca jest wyłoniony, jednak kwota okazała się za mała i zostanie powiększona do 24 tys. zł. * Dwa duże namioty już zostały przekazane i były używane podczas gminnych dożynek. * Reszta – 56,5 tys. oraz ewentualne oszczędności zostaną przekazane na budowę placu zabaw. To inwestycja wspólna z gminą. – Mamy projekt. Trzeba na to ok. 100 tys. zł. Dołożę resztę – zapowiedział podczas zebrania wiejskiego wójt Mariusz Zalewski. Ogłosił już przetarg na wykonanie tego zadania. W poniedziałek minął termin składania ofert.

Nowy Kisielin do dyspozycji ma 198,6 tys. zł. Mieszkańcy wybrali dużo zadań. Najwięcej postanowili zainwestować w świetlicę – ok. 50 tys. zł. – Przekazaliśmy już komputery, klimatyzację, wyposażenie biblioteki i siłowni. W przyszłym tygodniu do Nowego Kisielina trafią naczynia kuchenne – informuje Anna Szatkowska, która w magistracie odpowiada za ten fragment Funduszu Integracyjnego.

Miasto zleciło już przygotowanie dokumentacji oświetlenia i dokończenia chodnika wzdłuż ul. Odrzańskiej. A 30 tys. zł pójdzie na przejścia dla pieszych i lustro drogowe, przystanek numer 1, ul. Odrzańska. – Wkrótce firma Budmil ze Starego Kisielina przystąpi do realizacji tego zadania – dodaje dyrektor Urbański.

Tomasz Czyżniewski

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki