Porządki w centrum Drzonkowa i Nowego Kisielina

30 Wrzesień 2013
Fundusz Integracyjny. - O rany, was tu więcej pracuje niż przy budowie kanalizacji – skomentował mieszkaniec Drzonkowa, obserwując, jak siedmiu ludzi krząta się na skwerze w centrum wsi. Wkrótce inna ekipa trafi do Nowego Kisielina.

To prace w ramach Funduszu Integracyjnego. Co tydzień sprawdzamy, jak są realizowane zadania zgłoszone przez mieszkańców. We wtorek dwóch przedsiębiorców, w obecności sołtysów Drzonkowa i Nowego Kisielina, przejęło place budowy.

- Zaczynam od jutra. Pogoda jest dobra – zakomunikował Romuald Paszkowski, którego zielonogórska firma uporządkuje skwer w centrum wsi. Chodzi o teren przy przedszkolu, na którym znajduje się kapliczka. To miejsce ważne dla mieszkańców Drzonkowa, dlatego przegłosowali, że z Funduszu Integracyjnego przeznaczą na ten cel 45 tys. zł.

- Zgodnie z projektem cały teren zostanie ogrodzony od nowa – pokazuje dokumentację Izabela Bernaczek-Borek, która z ramienia miasta pilotuje inwestycję. Wraz z R. Paszkowskim i sołtyską Drzonkowa, Renatą Woźniak, obchodzą teren.

Pani sołtys zaraz ma uwagi. Ogrodzenie jest tak wytyczone, że przylega szczelnie do sąsiedniej posesji, czyli do płotu przedszkola. A to oznacza, że zablokowana będzie wiodąca tędy ścieżka. – Nie możemy tak robić. Tu chodzi bardzo dużo ludzi. Przejście powinno pozostać – tłumaczy R. Woźniak.

Staje na tym, że ścieżka zostanie i ludzie będą mogli swobodnie tędy chodzić. – Zdemontujemy starą siatkę i postawimy nowe ogrodzenie – opowiada R. Paszkowski. – Zamiast wewnętrznego ogrodzenia wokół kapliczki posadzimy tuje, a teren wyłożymy polbrukiem. Zaraz bierzemy się do roboty.

Prace powinny się skończyć na przełomie października i listopada.

Jedziemy do Nowego Kisielina. Tu czeka na nas Sławomir Drzewiecki z działającej w Przylepie firmy Dachrem. Po chwili dołącza do nas sołtys Andrzej Zalewski. Chodzi o uporządkowanie terenu wokół krzyża. To centralny punkt Nowego Kisielina. Kiedyś wokół było klepisko. Teraz widać nowy asfalt na ul. Syrkiewicza, przystanek MZK wyłożony polbrukiem i kilka miejsc parkingowych.

- Teraz jeszcze trzeba uporządkować teren wokół krzyża – tłumaczy sołtys Zalewski. Podobnie uważali mieszkańcy wsi, którzy w ramach Funduszu Integracyjnego przeznaczyli na ten cel 4 tys. zł.

- Wyczyścimy z chwastów teren wokół dębu i zostanie posadzonych tutaj 36 sztuk krzewu irge dammera major – I. Bernaczek-Borek zagląda do dokumentacji.

Jednak najwięcej zabiegów wymagać będzie odnowienie starego, poniemieckiego płotu, którego prawie już nie widać spod kilkunastu warstw farby.

- Trzeba go wyczyścić przez piaskowanie. Inaczej się nie da – komunikuje sołtys Zalewski.

Stojący obok S. Drzewiecki, tylko przytakuje. – Zdemontujemy płot i dokładnie go odnowimy w firmie, w Przylepie. W tzw. międzyczasie trochę podniesiemy teren i płot zamontujemy z powrotem. Myślę, że do pracy przystąpimy w ciągu kilku dni.

A co z innymi zadaniami przegłosowanymi w ramach Funduszu Integracyjnego?

- Kończymy sprawdzać dokumentację i na początku przyszłego tygodnia ogłosimy przetarg na realizację fragmentu oświetlenia osiedla Eden w Drzonkowie. Na ten cel jest 130 tys. zł – mówi Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

Co dalej w Drzonkowie? * Oświetlenie wokół remizy (15 tys.) – wykonawca jest wyłoniony, jednak kwota okazała się za mała i zostanie powiększona do 24 tys. zł. * Dwa duże namioty już zostały przekazane i były używane podczas gminnych dożynek. * Reszta – 56,5 tys. oraz ewentualne oszczędności zostaną przekazane na budowę placu zabaw. To inwestycja wspólna z gminą. – Mamy projekt. Trzeba na to ok. 100 tys. zł. Dołożę resztę – zapowiedział podczas zebrania wiejskiego wójt Mariusz Zalewski. Ogłosił już przetarg na wykonanie tego zadania. W poniedziałek minął termin składania ofert.

Nowy Kisielin do dyspozycji ma 198,6 tys. zł. Mieszkańcy wybrali dużo zadań. Najwięcej postanowili zainwestować w świetlicę – ok. 50 tys. zł. – Przekazaliśmy już komputery, klimatyzację, wyposażenie biblioteki i siłowni. W przyszłym tygodniu do Nowego Kisielina trafią naczynia kuchenne – informuje Anna Szatkowska, która w magistracie odpowiada za ten fragment Funduszu Integracyjnego.

Miasto zleciło już przygotowanie dokumentacji oświetlenia i dokończenia chodnika wzdłuż ul. Odrzańskiej. A 30 tys. zł pójdzie na przejścia dla pieszych i lustro drogowe, przystanek numer 1, ul. Odrzańska. – Wkrótce firma Budmil ze Starego Kisielina przystąpi do realizacji tego zadania – dodaje dyrektor Urbański.

Tomasz Czyżniewski