Ulica Św. Mikołaja na Mikołaja

21 Październik 2014
- Potrzebujemy remontu Saperskiej, Św. Mikołaja i Witosa – stwierdzili mieszkańcy Raculi, gdy dyskutowali o podziale pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. Jak chcieli, tak będzie. Praca na drogach już wre.

Początkowo, w 2013 r., mieszkańcy chcieli pieniądze z Funduszu Integracyjnego dołożyć do remontu świetlicy. Jednak, gdy okazało się to prawnie niemożliwe, zdecydowali, że całą kwotę przeznaczą na remont dwóch ulic: Św. Mikołaja i Witosa. Z powodu opóźnienia, prace rozpoczęły się dopiero w tym roku. Tymczasem mieszkańcy rozdzielili Fundusz Integracyjny za kolejny rok, również przeznaczając całą kwotę na budowę ulic – Saperskiej i Witosa.

Za remontem Św. Mikołaja przemawiało wiele argumentów. Nawierzchnia ulicy wąskiej i krętej, łączącej ul. Głogowską z ul. Witosa, była w opłakanym stanie. Wystarczyło kilka dni intensywnych opadów i ulica ta natychmiast zamieniała się w trudny do przebycia tor przeszkód.

- Ani pieszo, ani samochodem nie można się było dostać do kościoła, sklepu lub na boisko orlika. Ta ulica, wbrew swej nazwie, była źródłem udręki nie tylko dla opiekunów małych dzieci – wspomina Wanda Kuryłowicz-Król, mieszkanka Raculi.

Św. Mikołaja to również jedyna trasa dojazdu z Raculi do os. Eden w Drzonkowie. Każdego dnia przejeżdża tędy bardzo dużo samochodów osobowych i dostawczych.
- Przebudowa 240 m Św. Mikołaja i 60 metrów Witosa (w kierunku ul. Rataja) powinna się zakończyć do listopada br. Jeśli pogoda nie dokuczy, wykonawca zakończy pracę najpóźniej do końca listopada – ocenia Paweł Urbański, dyrektor departamentu inwestycji w urzędzie miasta.

Dobrej myśli są także pracownicy ZBD „Grzesiewicz”, zielonogórskiej firmy, która z ofertą 319 tys. zł wygrała przetarg na tę inwestycję. – Każdego dnia pracuje tu ok. 8-10 naszych ludzi. Najbardziej dokucza nam brak miejsca. Ulica jest wąska, szczelnie zabudowana. Nie mamy miejsca na podręczny magazyn. Musimy na bieżąco dowozić wszystkie materiały – relacjonuje Krzysztof Zalewski, kierownik robót.

Na duży stopień trudności wpływ ma także różnica sięgająca trzech metrów pomiędzy najwyżej i najniżej położonym odcinkiem ulicy.

- Musimy wgryźć się w grunt na głębokość 1 m, aby położyć nową kanalizację deszczową. Stąd liczne utrudnienia w ruchu, za które bardzo mieszkańców przepraszamy – tłumaczy K. Zalewski.
Drugim etapem poprawiania stanu ulic w Raculi jest równoległy remont ul. Saperskiej. Tę inwestycję, rozpoczętą w tym tygodniu przez firmę PDB Gran-Bud z Ochli, nadzoruje urząd gminy. Remont ok. 240 m ulicy Saperskiej kosztować będzie ok. 295 tys. zł. Łączny koszt tegorocznych prac na Saperskiej, Witosa i Św. Mikołaja wyniesie ponad 614 tys. zł.

(pm)

Leonarda Chmielowska z Raculi:
- Kilka lat temu, po zrobieniu kanalizacji sanitarnej, przejazd ul. Św. Mikołaja zamienił się w koszmar. Prowizoryczna nawierzchnia, dziury, pył latem, błoto jesienią i zimą. Teraz patrzę z wielką nadzieją na codzienną krzątaninę ekipy budowlanej. Dotychczasowe tempo robót daje nadzieję na terminowe zakończenie prac. Owszem, na razie dokucza nam remont, ale to sytuacja trudna do uniknięcia, bo ul. Św. Mikołaja jest wąska, przy tym kręta. Cieszę się bardzo z tego remontu, za kilka tygodni będę wreszcie mogła suchą stopą przejść do kościoła i sklepu.