Świetlica czeka na remont

19 Maj 2013
Remont świetlicy w Raculi to największa inwestycja z Funduszu Integracyjnego. Dobrze ponad milion złotych. – Czekamy do czerwca na rozstrzygnięcie konkursu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich – mówi wójt Mariusz Zalewski.

- Świetlica stoi pusta bodajże od 2005 r. Wtedy odbyła się tutaj ostatnia impreza – mówi sołtys Raculi Tomasz Sroczyński. Razem oglądamy budynek. – To miejsce bardzo potrzebne wsi. I jedna z największych sal w gminie.

Mieszkańcy głosują

Podobnego zdania, co T. Sroczyński, byli również mieszkańcy Raculi. Pod koniec marca, podczas zebrania wiejskiego przegłosowali, że większość pieniędzy przysługujących sołectwu z Funduszu Integracyjnego, zostanie przeznaczona na remont budynku. Racula ma do dyspozycji w tym roku 377 tys. zł. Na remont świetlicy pójdzie 355 tys. zł.

- Remont powinien kosztować ok. 1,2 mln zł. Złożyliśmy odpowiedni wniosek na dofinansowanie z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Konkurs powinien być rozstrzygnięty do końca czerwca. Liczymy, że wynik będzie pozytywny – tłumaczy wójt Mariusz Zalewski. – My do tej inwestycji przygotowywaliśmy się już wcześniej.

Na wkład własny

Plan zakładał rozciągnięcie inwestycji w czasie, bo PROW pokrywa połowę kosztów. Potrzebny jest wkład własny. – Skoro mieszkańcy zadecydowali, że chcą, by pieniądze z Funduszu Integracyjnego poszły na remont świetlicy, to przeznaczymy je na wkład własny i remont być może zostanie szybciej zrealizowany – dodaje wójt.

 Chociaż świetlica jest nieczynna od kilku lat, to budynek jest dobrze zabezpieczony. Dach i stropy są wyremontowane. Z dala błyszczy nowa dachówka. Funkcjonuje tu również biblioteka.

Teraz jest czas na remont kapitalny całości. Elewacji, tynków w środku, wymianę całej stolarki okiennej i drzwiowej, remont sceny, kuchni, zamontowanie klimatyzacji.

Kolejne plany

- Jeżeli starczy pieniędzy, to chcielibyśmy wyremontować pomieszczenia na poddaszu, gdzie byłaby salka wykładowa i pomieszczenia dla naszych stowarzyszeń: Drzonkowianki, Stowarzyszenia Kobiet Wiejskich Racula i Stowarzyszenia na Rzecz Wsi Racula – wylicza sołtys Sroczyński.

Sołtys jest pełen energii. Już snuje plany, co będzie robił w wyremontowanej świetlicy. – Przygotowuję projekty. Na otwarcie sali zaproszę kabarety - na I Raculską Noc Kabaretową. Scena jest duża a sala pomieści sporo widzów – planuje T. Sroczyński. – W naszej wsi jest dużo aktywnych osób. Świetlica będzie tętniła życiem.
Od kiedy?
- Czeka nas sporo pracy. Jeżeli dostaniemy pieniądze z PROW, to świetlica powinna być gotowa w 2014 r. – planuje wójt Zalewski.

(tc)


Fundusz Integracyjny w Raculi

355 tys. zł
dofinansowanie remontu świetlicy

22 tys. zł
monitoring placu festynowego


SONDA

Zbigniew Łokiński:
- To już czas najwyższy, by coś z tym budynkiem zrobić, bo to miejsce woła teraz o pomstę do nieba. Pamiętam czasy, jak działała tam klubokawiarnia. Było gdzie się spotkać. Zresztą, spotykali się wszyscy, młodzi i starsi. To miejsce funkcjonowało przez długie lata. Przyznaję, że nie byłem na zebraniu decydującym o przeznaczeniu pieniędzy z Funduszu Integracyjnego na świetlicę, trochę żałuję. Ale i tak zagłosowałbym jak większość mieszkańców.

Włodzimierz Hahn:
- Jestem związany ze społecznością Raculi od 21 lat. To prawie jedna trzecia mojego życia. Prowadzę kiosk naprzeciwko świetlicy i przez lata obserwuję to miejsce. Teoretycznie powinienem być przeciwny, bo skoro otwiera się taki obiekt, np. z kawiarenką, to odbierze mi klientów, ale przecież ma to być miejsce dla wszystkich. Są również prozaiczne argumenty, że będzie można się wysiusiać, zamiast przebierać nogami przy przystanku. Remont świetlicy uważam za bardzo celowy.

(kg)