Rada sołecka proponuje remont świetlicy

18 luty 2013
W piątek zebranie wiejskie w Raculi. Rada sołecka ma swoje propozycje. 350 tys. zł chce wydać na remont świetlicy.

Oczywiście chodzi o podział pieniędzy z Funduszu Integracyjnego. Racula ma w nim do dyspozycji 377,8 tys. zł. – Na pewno dobrze si ę zastanowimy jak je wydać – mówi sołtys Tomasz Sroczyński.

Zebranie wiejskie odbędzie się w piątek, 22 lutego w remizie OSP w Raculi o godz. 18.00 - drugi termin 18.15. (Harmonogram spotkań wiejskich) Tematem zebrania będzie: problemy mieszkańców związane z budową kanalizacji; rozdysponowanie funduszy integracyjnych; stan dróg; przedstawienie inwestycji, które zaplanowane są w budżecie Gminy Zielona Góra na rok 2013, sprawozdanie finansowe Rady Sołeckiej za rok 2012; przedstawienie i zaakceptowanie planu finansowego na rok 2013; kalendarz uroczystości i imprez na rok 2013; sprawy różne.

- Czy macie jakieś swoje propozycje? – pytamy T. Sroczyńskiego.
- Tak. Już się zdecydowaliśmy, co zarekomendować mieszkańcom. Jest się nad czym zastanawiać - odpowiada. Rzeczywiście jeszcze przed tygodniem mowa była o sześciu propozycjach, w tym np. o budowie sceny na placu rekreacyjno-festynowym za 120 tys. zł.

Teraz rada sołecka ma trzy propozycje:
1. Remont świetlicy wiejskiej – 350 tys. zł
2 Monitoring Raculi 20 tys. zł
3. Prowadzenie świetlicy środowiskowej – 7,7 tys. zł

- Nie sensu się rozdrabniać. Największą bolączką Raculi są drogi. Jednak dopóki nie ma kanalizacji, nic z tym nie zrobimy – tłumaczy T. Sroczyński. – Jest też olbrzymie ciśnienie społeczne na wyremontowanie świetlicy. Dlatego zaproponujemy zebraniu wiejskiemu, żeby najwięcej pieniędzy wydać właśnie na remont świetlicy.

A zakres prac jest olbrzymi. Trzeba zrobić kuchnię, dodatkowe wejścia na scenę, wygospodarować miejsce na szatni. Potrzebne jest wyposażenie kuchni, klimatyzacja. Trzeba położyć nowe tynki.
- Kosztować to będzie około miliona złotych – tłumaczy Sroczyński. – Liczymy, że będzie to możliwe dzięki wsparciu pieniędzy unijnych. – 130 tys. zł dołoży również gmina.
Monitoring miałby być zamontowany w kilku, newralgicznych punktach wsi. – A jeżeli mieszkańcy uznają go za niepotrzebny, to te 20 tys. dołożymy do remontu świetlicy – zabezpiecza się sołtys.

Zebranie wiejskie, piątek, 22 lutego w remizie OSP w Raculi, godz. 18.00.

(tc)