Robimy drogę w Przylepie i chodniki

26 Październik 2013
Fundusz Integracyjny zawitał do Przylepu. Rozpoczął się remont ul. Turystycznej. Początek robót zaplanowano tak, by w okresie Wszystkich Świętych nie tamować ruchu w kierunku cmentarza. W kilku innych sołectwach odebrano kolejne chodniki.

Inwestycje z Funduszu Integracyjnego wciąż trwają w Zawadzie, gdzie przy ulicy Zielonogórskiej oddano właśnie do użytku 75 mb chodnika. - Dobrze się stało, że położono kawałek chodnika przy Zielonogórskiej, chociaż jest tego niezbyt wiele. Uważam, że jeszcze więcej można byłoby zrobić przy szkole. Jednak, jak to mówią, darowanemu koniowi się w zęby nie zagląda - śmieje się Marzena Biedniak, mieszkanka Zawady. - Na pewno teraz idzie się zdecydowanie lepiej.

Do końca października, w Zawadzie, powstaną przed szkołą progi zwalniające i łańcuchowe ogrodzenie. - Progi na drodze będą ułożone w jednej linii. Elementy odpowiedzialne za bezpieczeństwo dzieci zostaną zamontowane do końca miesiąca – podkreśla Agnieszka Stelmasik, dyrektorka Powiatowego Zielonogórskiego Zarządu Dróg.

W Zawadzie odebrano także chodnik przy ul. Szkolnej, prowadzący od kościoła w kierunku szkoły. Także w innych sołectwach trwają prace przy budowie ciągów komunikacyjnych. W Jeleniowie właśnie układany jest chodnik, powinien być zrobiony do końca miesiąca.

Ciekawa sytuacja jest w Kiełpinie, gdzie po zakończeniu prac nad fragmentem chodnika pozostały kilkutysięczne oszczędności. Podobnie w Suchej, gdzie również nie wykorzystano wszystkich pieniędzy z tegorocznej puli Funduszu.

- W związku z tym ogłosiliśmy teraz jeden przetarg na położenie dalszego ciągu chodników w tych miejscowościach. Nie będzie to łatwe w realizacji, ponieważ przed końcem roku firmy są obłożone robotą i nie chcą się podejmować tak niewielkich prac – mówi A. Stelmasik.

Na poważnie rozpoczęły się także prace przy budowie ul. Turystycznej w Przylepie. W poniedziałek spotkaliśmy tam przedstawicieli miasta, Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz wykonawcy.

- Chodzi o to, by wykonawca wypoziomował urządzenia wodno-kanalizacyjne do nowej nawierzchni, by później, w momencie odbioru inwestycji, studnia nie znalazła się pod nawierzchnią z kostki brukowej – mówi Arkadiusz Karpacz, inspektor nadzoru ZWIK.

- Robiona jest teraz regulacja urządzeń studni, przebudowa dwóch wpustów deszczówki, korytowanie, potem pozostałe elementy warstw konstrukcyjnych – wylicza Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

Remont 428 metrów ul. Turystycznej kosztować będzie prawie pół miliona złotych. Początek robót zaplanowano tak, by w czasie zbliżającego się dnia Wszystkich Świętych nie tamować ruchu w kierunku cmentarza.

(kg)