Twoja wieś dostanie pieniądze. Ty zdecydujesz na co je wydać

2 Listopad 2012
Miasto chce dać sołectwom 3 mln zł. Na co je wydać? Zdecydują mieszkańcy. - Gdyby to ode mnie zależało, pobudowałabym w Drzonkowie chodniki – przyznaje Agata Owczarek.

Nic dziwnego, że pani Agata nie zastanawia się ani chwili. Wyszła właśnie na spacer z synkiem Kamilem. Koła wózka grzęzną w błotnistej drodze.
- Akurat chodników brakuje. I dróg porządnych. Przynajmniej na osiedlach. Jak idę z Kamilkiem, to muszę bardzo uważać na samochody – mówi pani Agata. – Synek właśnie skończył 10 miesięcy, wiosną będzie biegał. A ja już teraz myślę, że przydałoby się u nas więcej placów zabaw. Ten na ośrodku sportu i przy szkole to za mało. I za daleko. Warto byłoby zbudować dodatkowe place na osiedlach. Chętnych do zabawy na pewno by nie zabrakło.

Na nieutwardzone drogi i brak chodników skarżą się też inni zapytani przez nas mieszkańcy Drzonkowa, Raculi, Starego Kisielina. - Mieszkałam ponad 20 lat w Drzonkowie, potem losy rzuciły mnie do Zielonej Góry, ale przyjeżdżam tu. Ot, choćby na cmentarz, groby bliskich odwiedzić – tłumaczy Waleria Kusztal. – Od razu rzuca się w oczy, że tu drogi za wąskie i chodników brakuje, trzeba uważać na ludzi, jak się samochodem jedzie.

- Ja tam stara jestem, mnie już niczego nie potrzeba. Niech pani młodych pyta, im przyjdzie w Drzonkowie jeszcze długo mieszkać – smutno uśmiecha się Janina Piotrowska i obraca głowę. Ale po chwili woła: - O, jak będą pieniądze, to wiem, chodnik by się przydał! Tak, tak. Żebym mogła bezpiecznie i suchą nogą do kościoła dojść. Bo siły jeszcze mam, to i chodzę. Tylko nie chcę po ciemku i nie po dziurach, jak teraz. Po co mi na starość nogi łamać!

- A ja, gdyby sołectwo dostało pieniądze, pomyślałbym o naszych strażakach. Tyle dla wsi robią! A im też z pewnością przydałaby się pomoc –uważa Zdzisław Skiruk ze Starego Kisielina. – To ja za te pieniądze kupiłbym im coś ze sprzętu. Żeby nowy mieli.

Pan Zdzisław chciałby też remontów bocznych dróg. – Bo ja akurat mieszkam przy takiej, pani Boże zlituj się, drodze – dodaje. – Zakole się nazywa. Wiem, że ma być robiona, z polbruku. To i dobrze. Ale we wsi jest jeszcze sporo ulic, które takiej nawierzchni potrzebują. I na to wydałbym też pieniądze z funduszu.

- Ja jestem zadowolona, że w Starym Kisielinie mieszkam. To moje miejsce na ziemi – przyznaje Grażyna Tomaszewska. – Jak tu się sprowadzałam, to niczego nie było i na skrzydłach do miasta ze wsi leciałam. Teraz wszystko mamy. Jedynie zmieniłabym na bardziej nowoczesne oświetlenie wzdłuż głównej ulicy. I prosiłabym o remont bocznych dróg, takiej Okrężnej na przykład.

- Drogi, drogi, drogi – wyliczają raculanki Magdalena Budzińska i Anna Gabrysiak. – Pieniądze wydałybyśmy na zrobienie tych bocznych ulic. Bo główna, powiedzmy, jest w porządku. A dojazdówki? Dziury, bagno, przejść ani przejechać się nie da.

- To prawda. Zimą jest szczególnie makabrycznie na drogach. Jeden lód – kiwa głową Teresa Świtoń. – Ale ja wydałabym też pieniądze na przykład na festyn dla dzieciaków, taki z prawdziwego zdarzenia. I dokończenie świetlicy wiejskiej.

- Oj tak, przydałoby się takie miejsce, gdzie można usiąść, pogadać, spotkać się w większym gronie – dodaje Anna Szczepańska. – Na temat dróg też wtrącę swoje trzy grosze, bo ja w Raculi 30 lat mieszkam, na pierwszym osiedlu, które tu powstało. I nadal porządnej drogi nie mamy. A co jeszcze można by za te pieniądze od miasta zrobić, to sołtys nam pomoże zdecydować. Młody jest. Obrotny. I mocno działa dla Raculi. On na pewno dobrze te pieniądze wyda.

Daria Śliwińska-Pawlak

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki