Zielone ładowarki zdziałają cuda

7 Sierpień 2019
Zasilane energią słoneczną doładują smartfony, dostarczą sygnał WiFi, a także będą wyposażone w narzędzia, które pozwolą na… naprawę rowerów. Multidyscyplinarne Zielone Ładowarki mogą wkrótce pojawić się w mieście.

Projekt w Budżecie Obywatelskim zakłada budowę sieci dziesięciu „Zielonych Ładowarek” ze stacjami naprawy rowerów. W różnych miejscach Zielonej Góry będzie można naładować m.in. smartfony, a także skorzystać internetu. Urządzenia będą wyposażone w Audio Guide’a, który pozwoli na odsłuchanie informacji, przydatne zwłaszcza gościom, w którym miejscu miasta się znajdują.

Drobne rowerowe naprawy umożliwią zaś narzędzia, które będą się znajdować w punkcie naprawy rowerów. Co ważne, ładowarka posiada półki, na których będzie umieszczony napis alfabetem Braille’a wraz z instrukcją obsługi urządzenia.

Dodatkowym atutem Zielonej Ładowarki, umiejscowionej w pobliżu miejsc odpoczynku takich jak ławki jest zamontowany system odstraszania komarów, tak aby odpoczynek odbywał się w sposób wolny od ukąszeń tych insektów.

Montaż Zielonych Ładowarek ze Stacjami Naprawy Rowerów nie wymaga uzbrajania miejsca inwestycji w dodatkową infrastrukturę. Urządzenie korzysta wyłącznie z zasilania, które samo wytwarza z energii słonecznej. Inwestycja nie jest związana z podłączaniem jakichkolwiek mediów.

Zielona Góra bardzo intensywnie rozwija swoją infrastrukturę turystyki rowerowej. Taka turystyka współcześnie związana jest z korzystaniem z licznych urządzeń lub aplikacji służących do  nawigacji, pomiarów itp. Intensywne korzystanie z urządzeń multimedialnych wymaga uzupełniania poziomu naładowania baterii. Ponadto często potrzebujemy skorzystać z internetu lub po prostu dokonać drobnych napraw w naszych rowerach.

Zbudowanie sieci Zielonych Ładowarek pozwoli użytkownikom rowerów w swobodny sposób poruszać się po Zielonej Górze bez obaw o brak zasięgu lub o poziom naładowania baterii w telefonach.

Zielone Ładowarki, wytwarzając prąd ze słońca i wiatru oprócz udostępniania bezpłatnego ładowania dodatkowo podkreślają ekologiczny, innowacyjny i turystyczny charakter naszego miasta.


fot. wnioskodawcy budżetu obywatelskiego

fot. wnioskodawcy budżetu obywatelskiego

Proponowane lokalizacje:

Stary Rynek – przy Ratuszu

Al. Wojska Polskiego przy Rondzie PCK

Al. Konstytucji 3 Maja przy Centrum Nauki Keplera

Wrocławska 12A – przy Palmiarni

Podgórna – przy Urzędzie Miasta

Plac Bohaterów – Przy fontannie

Dworcowa – przy Centrum Przesiadkowym

Sulechowska przy CRS

Stefana Batorego

Festiwalowa 3 –przy Amfiteatrze

 

Redakcja portalu wzielonej.pl