Zielona Góra na rolkach i wrotkach

2 Sierpień 2019
- W mieście brakuje profesjonalnego toru do jazdy na rolkach i wrotkach – przekonuje Paweł Wierzbicki, jeden z inicjatorów projektu wybudowania takiego obiektu.

- Brakuje u nas bezpiecznych miejsc, np. placów i boisk z równą nawierzchnią, gdzie można spokojnie potrenować, nie przeszkadzając innym – przekonuje P. Wierzbicki. – Wielbiciele rolek więc z konieczności trenują na parkingach lub przy śmietnikach. I dochodzi do wypadków. Ścieżki rowerowe są wąskie i początkujący rolkarz stwarza zagrożenie dla siebie i innych.

Projekt zakłada budowę w sąsiedztwie hali CRS (tam, gdzie zimą rozstawia się lodowisko) ogólnodostępnego boiska do nauki jazdy na rolkach i wrotkach. Na tym samym boisku będzie można pograć w hokeja na rolkach, unihokeja lub zorganizować turniej rowerowego polo. Boisko będzie miało min. 40 m długości i 20 m szerokości. Ma być wyposażone w bandy hokejowe, siatki na wysięgnikach do wysokości min. 3 m za krótszymi bokami oraz sztuczne oświetlenie.

Wnioskodawcy podzielili projekt na kilka etapów. W pierwszym, za ok. 320 tys. zł, planują wybudować tor rolkarsko-wrotkarski. Nawierzchnia zostanie wyposażona w specjalną matę tłumiącą upadki. Musi być idealnie gładka i wykonana z modularnego polipropylenu. Inicjatorzy boiska za rok zamierzają przekonać mieszkańców do kontynuowania projektu poprzez zadaszenie obiektu, za dwa lata postarają się przerobić boisko w halę rolkowo-wrotkarską z funkcją krytego lodowiska.

Na obiekcie będzie można zagrać w koszykówkę (w tym na inwalidzkich wózkach), piłkę ręczną, siatkówkę, badmintona i zorganizować zajęcia wychowania fizycznego. - Zyskamy bardzo uniwersalne boisko, które zawsze będzie można wykorzystywać adekwatnie do potrzeb, np. stosując mobilne kosze, czy słupki do siatkówki – przekonuje P. Wierzbicki. – Takie wszechstronne rozwiązania są wartością dodaną projektu oraz gwarantem, że miejskie pieniądze zostaną pożytecznie wykorzystane.

(rk)

Jeśli zgłosiłeś projekt do realizacji w formule Budżetu Obywatelskiego 2020 i chcesz go wypromować w radiu Index, na fanpage’u portalu www.wzg24.pl oraz na innych kanałach informacyjnych, wyślij informacje o swoim projekcie (min. 1.000 znaków), zdjęcia, wizualizacje oraz dane kontaktowe na adres: bo@um.zielona-gora.pl. Projekty będą promowane do dnia rozpoczęcia głosowania. Przy dużej ilości zgłoszeń decyduje kolejność. Przypominamy, że głosowanie zaplanowano od 12 sierpnia.