Władysława IV. Była ruina, jest cudo!

18 Kwiecień 2015
- Bez budżetu obywatelskiego nie byłoby tej pięknej placówki. Dziękuję zielonogórzanom za liczne poparcie naszego projektu – Dawid Juszczyszyn, prezes Stowarzyszenia Możesz Inaczej promieniał radością

Najpierw był pomysł, by ze starej i zrujnowanej kotłowni, przy ul. Władysława IV 10, uczynić nowoczesny i zadbany obiekt wychowawczy, który mógłby służyć mądrą zabawą wszystkim dzieciom z najbliższej okolicy. Pomysł przybrał kształt projektu, który wystartował w konkursie inicjatyw obywatelskich finansowanych z budżetu obywatelskiego. Projekt poparło ponad 3.800 zielonogórzan. Dostał miejską dotację w wysokości 800 tys. zł.

Minął ledwie rok i stara kotłownia zmieniła się nie do poznania. Nad wejściem wisi teraz kolorowy napis – „DOM, Dzienny Ośrodek Młodzieżowy”. Wewnątrz jest jeszcze lepiej: dwa obszerne pomieszczenia oraz kilka pomniejszych, ale równie wygodnych. Nie zapomniano o oddzielnych toaletach dla dziewczynek i chłopców, o szatni, o pokoju pedagoga, jest nawet skromny aneks kuchenny.

W ostatni piątek odbyła się oficjalna uroczystość otwarcia. Za sprawą Stowarzyszenia Możesz Inaczej doszło do uruchomienia już trzeciej tego typu placówki.

Członkowie stowarzyszenia na byłą kotłownię mówią DOM. – Bo ma być tu zawsze przytulnie i bezpiecznie. W domu wszyscy są u siebie, razem – tłumaczył nam Dawid Juszczyszyn, jeszcze przed uroczystą galą. – Pieniądze na utrzymanie placówki, np. na wodę i ogrzewanie, mamy zabezpieczone do końca roku. Potem będziemy zabiegać o dofinansowanie z konkursów grantowych organizowanych przez miasto dla organizacji pozarządowych.

Projekt adaptacji wnętrz wykonała Kamila Oczyp-Kromska, projektantka z zielonogórskiej pracowni KK Wnętrza. Co warto podkreślić, wykonała za darmo!

- Zapraszamy dzieci od poniedziałku do środy. W pozostałe dni tygodnia pracować będziemy ze stałą, 15-osobową grupą dzieci - zapowiedział Grzegorz Witkowski, drugi lider Stowarzyszenia Możesz Inaczej.

Podczas uroczystości otwarcia nie zabrakło podziękowań dzieci i rodziców. Ci ostatni dźwigali pod pachą donice z kwiatami, które za moment trafiły na parapety DOM-u. Do gratulacji dołączyła wiceprezydent Wioleta Haręźlak: - Jestem pełna podziwu. Gratuluję z całego serca. Z ruiny zrobiliście cudo.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki