Teraz trwa weryfikacja wniosków

30 Maj 2018
- Każdy uprawniony do głosowania zielonogórzanin będzie mógł oddać maksymalnie 4 głosy (1 głos na zadanie ogólnomiejskie i maksymalnie 3 głosy na zadania okręgowe). Głosować można tylko raz! - przypomina Piotr Dubicki, tłumacząc zasady Budżetu Obywatelskiego.

- Jak pan podsumuje pierwszy etap tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście?

Piotr Dubicki, urząd miasta: - Zakończyliśmy przyjmowanie wniosków od mieszkańców. Do urzędu miasta wpłynęło blisko 170 propozycji zadań do zrealizowania zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Zielonogórzanie wykazali się dużą kreatywnością i pomysłowością. Niektóre propozycje inwestycji są naprawdę ciekawe i zaskakujące. Teraz trwają pracę weryfikacyjne. Wnioski są sprawdzane pod względem formalnym.

 

- Czy może pan zdradzić, jakie zadania zgłaszali mieszkańcy?

- Niestety, ale nie. Pełną listę zadań przedstawimy 1 czerwca. Wtedy wszyscy będą mogli się zapoznać z propozycjami zadań i opisem. Chcemy, aby każdy mieszkaniec wiedział, na co będzie głosować, dlatego przygotujemy krótkie charakterystyki, które znalazły się na wnioskach składanych przez mieszkańców.

 

- A co z wnioskami, które zostały błędnie wypełnione?

- W tym roku został wprowadzony tryb odwoławczy. Mieszkańcy, w których zgłoszeniach pojawiły się błędy, będą mogli uzupełnić braki 28 i 29 czerwca. To nie pierwsza edycja Budżetu Obywatelskiego w naszym mieście, mieszkańcy mają coraz większą wiedzę, jak wypełniać wnioski. Błędy, które się pojawiały, często zdarzały się ze zwykłego niedopatrzenia, np. brak wpisanego okręgu, którego dotyczy zadanie.

 

- Uważa pan, że miały wpływ na to konsultacje, które odbywały się przed ratuszem?

- Z konsultacji pod zielonogórskim ratuszem skorzystało kilkanaście osób. Przede wszystkim dopytywały, w jaki sposób mogą oszacować koszty inwestycji. Lokalizacja punktu konsultacji przed zielonogórskim ratuszem niewątpliwie spowodowała, że mieszkańcy, którzy nie wiedzieli o zasadach funkcjonowania Budżetu Obywatelskiego, mogli rozwiać sobie wszelkie wątpliwości.

 

- Harmonogram przewiduje również czas na kampanię promocyjną zgłoszonych wniosków. Może pan przybliżyć, jak to będzie wyglądało?

- Kampania promocyjna jest w rękach mieszkańców. Od 2 do 10 czerwca mogą promować wśród mieszkańców swoje pomysły. Najlepszą okazją do tego będzie festyn lotniczy w Przylepie. 2 i 3 czerwca, podczas festynu, będzie stał namiot Budżetu Obywatelskiego. Każdy z wnioskodawców będzie miał do niego dostęp i to pod nim może zachęcać do poparcia swojego wniosku. Po zakończonej kampanii przechodzimy do głosowania, które potrwa do 30 czerwca.

 

- Jak będzie wyglądało głosowanie?

- Nowością w głosowaniu będzie liczba głosów, którą mogą oddać mieszkańcy. Każdy uprawniony do głosowania zielonogórzanin będzie mógł oddać maksymalnie 4 głosy (1 głos na zadanie ogólnomiejskie i maksymalnie 3 głosy na zadania okręgowe). Głosować można tylko raz! Wypełnioną kartę do głosowania należy wrzucić do urny znajdującej się w urzędzie miasta, przy ul. Podgórnej, lub w siedzibie Biura Analiz i Rozwoju urzędu przy al. Niepodległości. Głosy można również oddawać za pomocą internetowej ankiety. Jednak przypominam, że głosować można tylko jeden raz. Więc jeśli ktoś oddał już głos w formie papierowej, nie może głosować elektronicznie. Taki głos będzie nieważny.

 

Zespół ds. Budżetu Obywatelskiego 2019