Rowerzyści porozumieli się z prezydentem

19 Listopad 2013
- Nie będziemy zgłaszać inwestycji roweroweych do budżetu obywatelskiego – zapowiedział Robert Górski na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Januszem Kubickim.

Dwa tygodnie temu prezydent Kubicki publicznie zapowiedział, że poprosi rowerzystów, by nie składali wniosków do przyszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego. – W przyszłych latach będziemy mogli kompleksowo rozwiązać te problemy korzystając ze środków unijnych. Nie ma sensu teraz wydawać pieniądze miasta, skoro możemy to zrobić korzystając z pieniędzy zewnętrznych – tłumaczył prezydent, jednocześnie zastrzegając się, że jeśli rowerzyści nie przyjmą jego propozycji, to przecież nikt nie może im zabronić stratować w budżecie obywatelskim.

Przypomnijmy, że tegorocznym budżecie obywatelskim duża część pieniędzy poszła na dwie inwestycje rowerowe: Zieloną Strzałę i ścieżkę rowerową przy ul. Krępowskiej.

Okazało się, że mimo początkowych oporów rowerzyści i prezydent doszli do porozumienia.

- Budowaliśmy ścieżki rowerowe i będziemy je budować. Kończymy Zieloną Strzałę, taka ścieżka powstała również wzdłuż nowego łącznika Jędrzychowa z ul. Wrocławską – mówił prezydent podczas konferencji. – Proponujemy kompleksowe rozwiązanie z wykorzystaniem środków unijnych. W Zintegrowanych Inwestycjach Terytorialnych mamy przeznaczone na ten cel 20 mln zł. Dzięki temu będzie można stworzyć sieć ścieżek w mieście i okalających ją gminach.

Realizacja tego programu rozpoczęła by się w latach 2015-16.

Dziennikarzy interesowało, czy te argumenty przekonały Roberta Górskiego, prezesa stowarzyszenia Rowerem do przodu. – Budowa infrastruktury rowerowej wymaga ciągłych inwestycji. Znaleźliśmy kompromisowe rozwiązanie i nie będziemy zgłaszać projektów ściśle rowerowych – zadeklarował R. Górski. – Jednak będziemy składać wnioski dotyczące infrastruktury drogowej, głównie na os. Przyjaźni i w śródmieściu. Chcielibyśmy tu wprowadzić tempo 30.

Czyli, by samochody porusza się tutaj z prędkością 30 km/h. Zdaniem Górskiego nie będzie to miało wpływu na przepustowość ulic, a poprawi się bezpieczeństwo.

(tc)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki