Mieszkańcy zdecydowali!

18 Czerwiec 2021
Znamy wyniki najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Poprawa bezpieczeństwa na ulicach, nowe drogi i chodniki, tory rowerowe - między innymi na takie projekty oddali swoje głosy zielonogórzanie.

Przez dwa tygodnie pomysłodawcy zadań walczyli o głosy mieszkańców. Namawiali znajomych, rozsyłali SMS-y, udostępniali posty w mediach społecznościowych. Warto było się starać, bo w puli tej edycji budżetu znalazło się 6,5 mln zł. Każdy zielonogórzanin mógł oddać dwa głosy - jeden na zadanie w tzw. starym mieście, drugi na propozycję z dzielnicy Nowe Miasto. - Mieszkańcy mogli wybierać spośród 42 projektów. Całość zadań związanych z budżetem, ze względu na pandemię, została przeniesiona do internetu. Nie odstraszyło to jednak zielonogórzan. W głosowaniu wzięło udział 26 tysięcy 758 osób - podsumowuje edycję Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. konsultacji społecznych.

Zielonogórzanie chętnie zaangażowali się w dobrze sobie znany i lubiany budżet obywatelski. Ta formuła pozwala im bowiem decydować o najpilniejszych potrzebach i o największych marzeniach. W tej edycji wygrało wiele zadań „twardych” - jak budowa dróg i chodników, oświetlenie, ale też zagospodarowanie terenów rekreacyjnych (pełna lista zwycięskich projektów na stronie 5).

Najwięcej głosów zebrała propozycja „Bezpieczny Przylep”. - To, że udało nam się wygrać, jest zasługą wielu osób. Wielkie podziękowania kieruję do rady sołeckiej, młodzieży, która zaangażowała się w projekt i wszystkich mieszkańców, którzy rozsyłali do znajomych informacje o naszym pomyśle. Jestem szalenie dumna z ich obywatelskiej postawy! To były dwa tygodnie wycięte z życiorysu, chodziliśmy od domu do domu, tłumaczyliśmy na czym polega budżet i jak można zagłosować. I udało się! - cieszy się Klaudia Baranowska, wiceprzewodnicząca rady dzielnicy Nowe Miasto.

Przylep zyska m.in. doświetlenie przejść dla pieszych i progi zwalniające, na Chynowie i Kaczym Dole pojawią się tory rowerowe, zmiany na lepsze szykują się też na stadionie Chynowianki i tym przy ul. Botanicznej. Wszystkie zwycięskie zadania powinny być zrealizowane jeszcze w tym roku.

(ap)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki