Mieszkańcy zdecydowali!

18 Czerwiec 2021
Znamy wyniki najnowszej edycji budżetu obywatelskiego. Poprawa bezpieczeństwa na ulicach, nowe drogi i chodniki, tory rowerowe - między innymi na takie projekty oddali swoje głosy zielonogórzanie.

Przez dwa tygodnie pomysłodawcy zadań walczyli o głosy mieszkańców. Namawiali znajomych, rozsyłali SMS-y, udostępniali posty w mediach społecznościowych. Warto było się starać, bo w puli tej edycji budżetu znalazło się 6,5 mln zł. Każdy zielonogórzanin mógł oddać dwa głosy - jeden na zadanie w tzw. starym mieście, drugi na propozycję z dzielnicy Nowe Miasto. - Mieszkańcy mogli wybierać spośród 42 projektów. Całość zadań związanych z budżetem, ze względu na pandemię, została przeniesiona do internetu. Nie odstraszyło to jednak zielonogórzan. W głosowaniu wzięło udział 26 tysięcy 758 osób - podsumowuje edycję Piotr Dubicki, pełnomocnik prezydenta miasta ds. konsultacji społecznych.

Zielonogórzanie chętnie zaangażowali się w dobrze sobie znany i lubiany budżet obywatelski. Ta formuła pozwala im bowiem decydować o najpilniejszych potrzebach i o największych marzeniach. W tej edycji wygrało wiele zadań „twardych” - jak budowa dróg i chodników, oświetlenie, ale też zagospodarowanie terenów rekreacyjnych (pełna lista zwycięskich projektów na stronie 5).

Najwięcej głosów zebrała propozycja „Bezpieczny Przylep”. - To, że udało nam się wygrać, jest zasługą wielu osób. Wielkie podziękowania kieruję do rady sołeckiej, młodzieży, która zaangażowała się w projekt i wszystkich mieszkańców, którzy rozsyłali do znajomych informacje o naszym pomyśle. Jestem szalenie dumna z ich obywatelskiej postawy! To były dwa tygodnie wycięte z życiorysu, chodziliśmy od domu do domu, tłumaczyliśmy na czym polega budżet i jak można zagłosować. I udało się! - cieszy się Klaudia Baranowska, wiceprzewodnicząca rady dzielnicy Nowe Miasto.

Przylep zyska m.in. doświetlenie przejść dla pieszych i progi zwalniające, na Chynowie i Kaczym Dole pojawią się tory rowerowe, zmiany na lepsze szykują się też na stadionie Chynowianki i tym przy ul. Botanicznej. Wszystkie zwycięskie zadania powinny być zrealizowane jeszcze w tym roku.

(ap)