Przy budowlance budują boisko

22 Czerwiec 2014
Za murami Zespołu Szkół Budowlanych tam i z powrotem kursuje koparka. Przygotowuje teren pod nowiutkie boisko. A trzeba zdążyć przed końcem wakacji. We wrześniu uczniowie wbiegną już na sztuczną murawę! Pieniądze na obiekt „idą” z budżetu obywatelskiego.

- Dopięliśmy swego! – nie kryje zadowolenia Małgorzata Ragiel, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych. Na jej oczach powstaje obiekt, o który szkoła zabiegała od dziesięciu lat. – Nie mieliśmy boiska pod chmurką. Marzyliśmy o nim.

I marzenia się spełniają, dzięki zielonogórzanom, którzy przegłosowali tę inwestycję w budżecie obywatelskim. – Za co ja, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie, bardzo dziękujemy! - podkreśla pani dyrektor. I dodaje, że nowe boisko będzie służyć nie tylko szkole, ale i mieszkańcom miasta.

Robota za murami szkoły wre. Koparka kursuje w tę i z powrotem, uwijają się robotnicy. - Tu były kiedyś ogródki działkowe. Zdążyliśmy już usunąć stare drzewa owocowe, powyrywaliśmy wszystkie korzenie – tłumaczy Łukasz Schmidt z Zakładu Robót Ogrodniczych „Spiraea” z Leszna. – Teraz zdzieramy darń, a za chwilę zaczniemy odkładać humus. Do końca terminu zdążymy na pewno.

A trzeba uwinąć się z pracami, zanim we wrześniu zabrzmi pierwszy dzwonek w szkole. Co musi zrobić w tym czasie ekipa z Leszna? Zbudować boisko do piłki nożnej, z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz boiska wielofunkcyjne, na których będzie można pograć w koszykówkę i siatkówkę. Budowlańcy postawią też trybuny i ławki dla rezerwowych graczy. A do kompletu zamontują wzdłuż boiska urządzenia do ćwiczeń – tzw. siłownię pod chmurką. Koszt prac to ok. 1,5 mln zł. Z budżetu obywatelskiego „idzie” na obiekt przy ul. Botanicznej 1,2 mln, a 300 tys. zł dołożył urząd marszałkowski.

- W wakacje przedszkola i szkoły opustoszeją, więc chcielibyśmy wykorzystać ten czas na sfinalizowanie prac z budżetu obywatelskiego – informuje Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

I tak, latem nową nawierzchnię zyska boisko przy Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Spawaczy). – Tu drobna zmiana, miała być to nawierzchnia z natrysku poliuretanowego, a będzie sztuczna trawa – wyjaśnia P. Urbański.

W Szkole Podstawowej nr 18 (ul. Francuska), w czasie wakacji, zostanie przebudowane główne wejście, pojawi się m.in. podjazd. Letnie miesiące to także czas na nowe oblicza placów zabaw – przy przedszkolu nr 24 (os. Pomorskie) oraz przedszkolu nr 17 (ul. dra Pieniężnego). Plac zabaw powstanie też w lesie, za nowym boiskiem Chynowianka. Tu jednak roboty potrwają nieco dłużej, prawdopodobny termin to wrzesień.

A co z pozostałymi inwestycjami z budżetu obywatelskiego? Wspomniana Chynowianka do końca lipca zyska nowe oświetlenie, lampy staną też w wakacje na ul. Srebrnej i Złotej na Chynowie (od Krępowskiej do Oliwkowej).

Gotowy jest już parking przy przedszkolu nr 30 (ul. Tuwima), na finiszu jest budowa chodnika po jednej stronie ul. Lubuskiej. – Udało się tak zagospodarować przysługującą kwotę, że mieszkańcy będą mieli też chodnik po drugiej stronie ulicy – dodaje dyrektor Urbański. – Wymalujemy też przejście, zrobimy azyl dla bezpieczeństwa przechodzących.

Latem powinny być ogłoszone przetargi na pozostałe inwestycje z puli dużych zadań – remont boiska Pod Hubą (ul. Zawadzkiego i Św. Cyryla i Metodego) oraz przystosowanie byłej kotłowni na Dzienny Ośrodek Młodzieżowy (ul. Władysława IV). Przetargu latem powinna też doczekać się budowa ścieżki zdrowia na terenie Dzikiej Ochli. – W ramach tej inwestycji oczyszczaliśmy już staw – uzupełnia P. Urbański.

Kompletowana jest dokumentacja na zagospodarowanie Parku Kolejki Szprotawskiej, trwają rozmowy w sprawie dzierżawy lokalu (ul. Chopina) dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Start budowy pawilonów dla bezdomnych kotów (przy schronisku, ul. Szwajcarska) ogranicza plan zagospodarowania przestrzennego.

(dsp, kg)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki