Przy budowlance budują boisko

22 Czerwiec 2014
Za murami Zespołu Szkół Budowlanych tam i z powrotem kursuje koparka. Przygotowuje teren pod nowiutkie boisko. A trzeba zdążyć przed końcem wakacji. We wrześniu uczniowie wbiegną już na sztuczną murawę! Pieniądze na obiekt „idą” z budżetu obywatelskiego.

- Dopięliśmy swego! – nie kryje zadowolenia Małgorzata Ragiel, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych. Na jej oczach powstaje obiekt, o który szkoła zabiegała od dziesięciu lat. – Nie mieliśmy boiska pod chmurką. Marzyliśmy o nim.

I marzenia się spełniają, dzięki zielonogórzanom, którzy przegłosowali tę inwestycję w budżecie obywatelskim. – Za co ja, nauczyciele, a przede wszystkim uczniowie, bardzo dziękujemy! - podkreśla pani dyrektor. I dodaje, że nowe boisko będzie służyć nie tylko szkole, ale i mieszkańcom miasta.

Robota za murami szkoły wre. Koparka kursuje w tę i z powrotem, uwijają się robotnicy. - Tu były kiedyś ogródki działkowe. Zdążyliśmy już usunąć stare drzewa owocowe, powyrywaliśmy wszystkie korzenie – tłumaczy Łukasz Schmidt z Zakładu Robót Ogrodniczych „Spiraea” z Leszna. – Teraz zdzieramy darń, a za chwilę zaczniemy odkładać humus. Do końca terminu zdążymy na pewno.

A trzeba uwinąć się z pracami, zanim we wrześniu zabrzmi pierwszy dzwonek w szkole. Co musi zrobić w tym czasie ekipa z Leszna? Zbudować boisko do piłki nożnej, z nawierzchnią ze sztucznej trawy oraz boiska wielofunkcyjne, na których będzie można pograć w koszykówkę i siatkówkę. Budowlańcy postawią też trybuny i ławki dla rezerwowych graczy. A do kompletu zamontują wzdłuż boiska urządzenia do ćwiczeń – tzw. siłownię pod chmurką. Koszt prac to ok. 1,5 mln zł. Z budżetu obywatelskiego „idzie” na obiekt przy ul. Botanicznej 1,2 mln, a 300 tys. zł dołożył urząd marszałkowski.

- W wakacje przedszkola i szkoły opustoszeją, więc chcielibyśmy wykorzystać ten czas na sfinalizowanie prac z budżetu obywatelskiego – informuje Paweł Urbański, dyrektor Departamentu Inwestycji Miejskich i Zarządzania Drogami.

I tak, latem nową nawierzchnię zyska boisko przy Szkole Podstawowej nr 11 (ul. Spawaczy). – Tu drobna zmiana, miała być to nawierzchnia z natrysku poliuretanowego, a będzie sztuczna trawa – wyjaśnia P. Urbański.

W Szkole Podstawowej nr 18 (ul. Francuska), w czasie wakacji, zostanie przebudowane główne wejście, pojawi się m.in. podjazd. Letnie miesiące to także czas na nowe oblicza placów zabaw – przy przedszkolu nr 24 (os. Pomorskie) oraz przedszkolu nr 17 (ul. dra Pieniężnego). Plac zabaw powstanie też w lesie, za nowym boiskiem Chynowianka. Tu jednak roboty potrwają nieco dłużej, prawdopodobny termin to wrzesień.

A co z pozostałymi inwestycjami z budżetu obywatelskiego? Wspomniana Chynowianka do końca lipca zyska nowe oświetlenie, lampy staną też w wakacje na ul. Srebrnej i Złotej na Chynowie (od Krępowskiej do Oliwkowej).

Gotowy jest już parking przy przedszkolu nr 30 (ul. Tuwima), na finiszu jest budowa chodnika po jednej stronie ul. Lubuskiej. – Udało się tak zagospodarować przysługującą kwotę, że mieszkańcy będą mieli też chodnik po drugiej stronie ulicy – dodaje dyrektor Urbański. – Wymalujemy też przejście, zrobimy azyl dla bezpieczeństwa przechodzących.

Latem powinny być ogłoszone przetargi na pozostałe inwestycje z puli dużych zadań – remont boiska Pod Hubą (ul. Zawadzkiego i Św. Cyryla i Metodego) oraz przystosowanie byłej kotłowni na Dzienny Ośrodek Młodzieżowy (ul. Władysława IV). Przetargu latem powinna też doczekać się budowa ścieżki zdrowia na terenie Dzikiej Ochli. – W ramach tej inwestycji oczyszczaliśmy już staw – uzupełnia P. Urbański.

Kompletowana jest dokumentacja na zagospodarowanie Parku Kolejki Szprotawskiej, trwają rozmowy w sprawie dzierżawy lokalu (ul. Chopina) dla Centrum Zdrowia Psychicznego. Start budowy pawilonów dla bezdomnych kotów (przy schronisku, ul. Szwajcarska) ogranicza plan zagospodarowania przestrzennego.

(dsp, kg)