Pomysły schroniska na Budżet Obywatelski

7 Sierpień 2019
Schronisko dla bezdomnych zwierząt w zeszłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego wygrało sprzęt do diagnostyki za 1 mln zł. W tym chce postawić, m.in. budki dla jerzyków.

Schronisko przekonało do swoich pomysłów 1.500 zielonogórzan. Jako pierwszy dotarł do placówki aparat USG, kosztował 140 tys. zł. Miasto wkrótce rozstrzygnie przetarg na dostarczenie aparatu RTG, m.in. posłuży do prześwietlania narządów.

Profilaktyka i diagnostyka

Nowoczesny sprzęt pomoże uratować zdrowie i życie niejednego psa i kota. – W leczeniu  chorób najważniejsza jest diagnostyka – tłumaczy Magdalena Zwolska, rzeczniczka Stowarzyszenia „Inicjatywa dla Zwierząt”, które prowadzi schronisko. – Aparat USG pozwoli na wykrycie np. narośli na wątrobie i nerkach. To dla nas duża oszczędność czasu i pieniędzy. Nasi pracownicy dotąd musieli wozić zwierzaki na zabiegi do prywatnych gabinetów. Za wizyty trzeba było zapłacić, każda wyprawa zajmowała ok. 2 godzin – podkreśla.

W tym roku schronisko ponownie wystartowało w Budżecie Obywatelskim. – Proponujemy, aby w całym mieście zostały zamontowane budki lęgowe dla jerzyków. – To bardzo pożyteczne ptaki – przekonuje M. Zwolska. – Jeden osobnik zjada do 4 tysięcy komarów na dobę. Zwiększając populację jerzyków, zaoszczędzilibyśmy niemałe pieniądze na opryskach – podkreśla. –  Na domki czekają też koty. Stawiamy obecnie konstrukcje ze styropianu i folii, ale te, niestety, nie są zbyt trwałe. Oczywiście, lokalizację takich domków skonsultujemy z mieszkańcami, którzy na osiedlach dokarmiają kocie Mruczki.

Jeżeli schronisko zwycięży w głosowaniu zielonogórzan, schronienie znajdą też jeże. – Zamontujemy dla nich budki z przedsionkiem, które ochronią te pożyteczne zwierzaki przed wiatrem i deszczem – zapowiada rzeczniczka schroniska.

Zielona Góra już teraz bardzo dużo robi dla jeży. Przy drogach pojawiają się znaki drogowe: Uwaga jeże! Co roku organizowany jest Bieg Jeża.

(rk)