Piwnica winiarska z potencjałem turystycznym

8 Sierpień 2019
Ruch Miejski do tegorocznego Budżetu Obywatelskiego zgłosił remont „Sali szeptów”, przy ul. Sowińskiego 3, gdzie mieści się piwnica winiarska z dużym potencjałem turystycznym.

Krzysztof Fedorowicz z Ruchu Miejskiego o projekcie opowiada tak: - Słyszeliście o podziemnej Zielonej Górze? Jeszcze sto lat temu w mieście rosło 750 hektarów winnic, co przekładało się na potężne, podziemne leżakownie wina w piwnicach. Jedną z ciekawszych piwnic jest ta świetnie położona w śródmieściu, bo przy ulicy Sowińskiego. Aż prosi się o zagospodarowanie. Jej potencjał ujawnił się 15 czerwca w Dniu Otwartych Piwnic. Przez ten obiekt przewinęło się około 1,5 tysiąca osób. Ludzie byli zaskoczeni tak dużą i niewykorzystaną przestrzenią oraz jej historią. Winiarnię zbudował w XIX wieku Eduard Seidel, producent win i dostawca zielonogórskich winogron na berliński dwór. To on zainicjował obsadzenie miejskich ulic owocowymi drzewami.

Ruch Miejski chciałby, żeby piwnica stała się atrakcją turystyczną z prawdziwego zdarzenia. Przypomina, że turystyczne ożywienie miast wpływa na zamożność obywateli. Przez wieki uznaną marką Zielonej Góry było wino, a śladem tej przeszłości są właśnie piwnice.

- Zależy nam, by obiekt przy Sowińskiego tętnił życiem – przekonuje Krzysztof Fedorowicz. - To idealne miejsce na degustacje win i produktów regionalnych, ale też – ze względu na doskonałą akustykę - na koncerty, spektakle i wystawy.

Wnioskodawcy chcą wyremontować wnętrze budynku, wymienić bramy i drzwi oraz wstawić do środka zabytkowe beczki z dawnej wytwórni koniaków braci Raetsch. Planują także posadzić przed piwnicą małą winnicę. Miejsce jest idealne, bo skwer z pięknym kasztanowcem jest spory i wciąż miejski. - Wspólnie zadbajmy o miejsce, które jest symbolem naszej winiarskiej tożsamości – podkreśla K. Fedorowicz. – Wyjątkowej, bo winnej historii naszego miasta. Co nie mniej ważne – nasz projekt remontu piwnicy winiarskiej wiąże się z ideą oddania miasta mieszkańcom.

Wnioskodawcy przekonują, że wszyscy zielonogórzanie zostaną gospodarzami piwnicy. Każdy będzie mógł nie tylko uczestniczyć w różnych imprezach, np. w Dniu Otwartych Piwnic, ale i zorganizować wystawę, happening lub koncert swojej kapeli.

(rk)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki