Oto wyniki budżetu obywatelskiego 2016

1 Marzec 2016
Będzie stołówka dla liceum, stadion dla futbolistów, drogi dla Chynowa... Pula tegorocznego budżetu obywatelskiego rozdzielona! I powiększona. – Doceniamy wysiłek, jaki mieszkańcy włożyli w zdobycie poparcia dla swoich projektów, dlatego dołożymy pieniędzy – zapowiedział prezydent Janusz Kubicki.

Prezydent wyniki ogłosił we wtorek, 1 marca, dzień po terminie podanym w harmonogramie tegorocznego budżetu obywatelskiego. – Bardzo przepraszam za te jednodniowe opóźnienie, ale musieliśmy być pewni, że znajdziemy w budżecie miasta pieniądze, które będzie można dołożyć do obywatelskich projektów – tłumaczył się przed dziennikarzami J. Kubicki. – Tak naprawdę dokładamy do projektów co roku, mniej więcej ok. miliona. Ale zdradzę, że w tym roku pula budżetu obywatelskiego grubo przekroczy 6 mln zł.

Skąd taka „nadpłata” ze strony miejskiej kasy? – Pani skarbnik rwie pewnie włosy z głowy, ale nie chcemy postępować wbrew woli mieszkańców. Skoro ponad 4 tysiące osób jest za budową stadionu do futbolu amerykańskiego, szkoda ich wysiłku, zaangażowania, szkoda oddanych głosów, tylko dlatego, że koszt zadania przekracza regulaminową kwotę. Zdecydowaliśmy, że dołożymy do projektu – wyjaśniał prezydent.

Stadion drużyny Dragons będzie zatem zmodernizowany, na projekt oddano 4.379 głosów - to zadanie, które zdobyło drugie miejsce spośród dużych inwestycji (powyżej 150 tys. zł). Bezapelacyjnym zwycięzcą tej kategorii jest jednak III Liceum Ogólnokształcące – do pomysłu budowy stołówki w szkole udało się przekonać aż 7.695 osób! To piękny wynik, ale nie wszystkim podobało się, jak głosy były zdobywane. – Nie wiem, czy słuszne jest rozsyłanie uczniów, także w trakcie lekcji, po zbieranie podpisów. Państwo sami nagłośnili przecież tę sprawę – przypominał prezydent dziennikarzom zgromadzonym na konferencji.

Na liście zadań dużych do realizacji są jeszcze dwa projekty. Trwałą nawierzchnię dostaną ulice: Złota, Srebrna, Tęczowa i Kolorowa. Tego chciały 3.792 osoby. Chynów po raz kolejny udowodnił, że potrafi się zorganizować, o czym także za chwilę przy okazji listy zadań małych do realizacji.

Wróćmy jednak jeszcze do zadań dużych. Odetchnąć mogą mieszkańcy os. Zastalowskiego. Co dzień przeżywają oblężenie parkingów, za sprawą rodziców dowożących dzieci do jednej z największych szkół w mieście. Budowa łącznika ul. Konstruktorów z ul. Mechaników ma odciążyć osiedlowe uliczki. Przy nowej drodze powstaną od razu miejsca parkingowe. Ruch przy szkole powinien się uporządkować. Głosowało za tym 2.219 osób. – To zadanie powracające w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego. Widać jak bardzo mieszkańcom zależy, skoro nie odpuścili – dodał J. Kubicki.

Na numer jeden na liście zadań małych (do 150 tys. zł) zapracowało I Liceum Ogólnokształcące. Zmodernizowanie multimedialnej bazy dydaktycznej dla projektu „Szkoła w chmurze” poparło 4.166 osób. III LO, oprócz wspomnianej wcześniej stołówki, uzyskało też poparcie na modernizację pracowni przedmiotów humanistycznych –oddano 4.036 głosów.

Dobra organizacja mieszkańców Chynowa, o której napomknęliśmy wcześniej, zaprocentowała również obecnością na liście zadań małych. I tak, z poparciem 3.767 głosów, zbudowany zostanie parking przy skrzyżowaniu ul. Truskawkowej i ul. Dębowej. Ucieszą się rodzice dowożący dzieci do Zespołu Edukacyjnego nr 1. Osiedle Kolorowe na Chynowie będzie miało też oświetlenie, konkretnie ul. Tęczowa (od Waniliowej do Krępowskiej) i ul. Srebrna (od Oliwkowej w kierunku Seledynowej) – tego chciało 3.719 osób.

Dobrym chwytem okazało się postawienie drezyny pod ratuszem, bo przybyło w mieście miłośników kolejnictwa! Park Kolei Szprotawskiej wzbogaci się o kolejne atrakcje i eksponaty dzięki poparciu 1.583 głosów.

805 głosów zagwarantowało, że Centrum Rozwoju „Przystań” przy al. Juliusza Słowackiego 12 zostanie wyremontowane i wyposażone. Mieszkańcy widać polubili też wielkiego lisa na ścianie bloku przy ul. Lisiej i ozdobne ornamenty na wieżowcu przy Kraljevskiej, bo pomysł stworzenia w przestrzeni miejskiej kolejnych murali zdobył 572 głosy.

W tegorocznym budżecie obywatelskim oddano ponad 113 tys. głosów, ok. 55 tys. na zadania małe, ok. 58 tys. na zadania duże. Nieważnych głosów było ok. 2,5 tys.

(dsp)