Komfort i bezpieczeństwo przy Obywatelskiej

7 Sierpień 2019
Mieszkańcy okolicy Doliny Gęśnika złożyli w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projekt ulepszenia połączenia pomiędzy ulicą Obywatelską a Źródlaną. – Chcielibyśmy, żeby było praktycznie i bezpiecznie – mówi w imieniu mieszkańców Krzysztof Biczyński.

Przy ulicy Obywatelskiej powstało w ostatnich latach duże osiedle bloków (inwestycje Budnex i Ekonbud). Łącznie obie te inwestycje to około 1000 nowych mieszkań, w których mieszka kilka tysięcy mieszkańców. Dużą część tej wspólnoty stanowią młode rodziny z dziećmi. Spora część mieszkańców to właściciele czworonogów.

Równolegle z rozbudową osiedla trwa projekt rewitalizacji Doliny Gęśnika, który zakłada utworzenie rodzinnej przestrzeni aktywności z polanami pod pikniki, łąkami wypoczynkowymi, miejscami do plażowania i pod ogniska. Część atrakcji już jest dostępna – park linowy, wybieg dla psów, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw, Orilk czy siłownia na świeżym powietrzu.

Niestety, mimo że odległość między blokami a Doliną Gęśnika na mapie to zaledwie kilkadziesiąt metrów, to aby rzeczywiście dotrzeć do ul. Źródlanej, trzeba przejść pięć razy dłuższą trasę. Brak podjazdów dla wózków, przy istniejącym zejściu powoduje, że aby dotrzeć na plac zabaw, który w teorii znajduje się tuż pod domem, trzeba przejść około 1 km.

Z kolei brak oświetlenia sprawia, że droga staje się niebezpieczna. Zwłaszcza w zimie, kiedy chodniki są oblodzone, a zmrok zapada znacznie wcześniej. Realizacja zadania zapewni mieszkańcom dużego osiedla praktyczne, bezpośrednie i bezpieczne zejścia do miejsca wyjątkowego – o ciekawej przyrodzie i licznych atrakcjach, które sprawiają, że jest to jedna z wizytówek Zielonej Góry.

Zadanie polega na budowie chodników i schodów wraz z oświetleniem i podjazdami dla wózków i rowerów łączących osiedle bloków przy ul. Obywatelskiej z ul. Źródlaną (Doliną Gęśnika). W ramach zadania zakłada się także dobudowanie, do już istniejącego fragmentu chodnika, podjazdów dla wózków dziecięcych oraz oświetlenia.

 

Redakcja portalu wzielonej.pl

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki