Komfort i bezpieczeństwo przy Obywatelskiej

7 Sierpień 2019
Mieszkańcy okolicy Doliny Gęśnika złożyli w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego projekt ulepszenia połączenia pomiędzy ulicą Obywatelską a Źródlaną. – Chcielibyśmy, żeby było praktycznie i bezpiecznie – mówi w imieniu mieszkańców Krzysztof Biczyński.

Przy ulicy Obywatelskiej powstało w ostatnich latach duże osiedle bloków (inwestycje Budnex i Ekonbud). Łącznie obie te inwestycje to około 1000 nowych mieszkań, w których mieszka kilka tysięcy mieszkańców. Dużą część tej wspólnoty stanowią młode rodziny z dziećmi. Spora część mieszkańców to właściciele czworonogów.

Równolegle z rozbudową osiedla trwa projekt rewitalizacji Doliny Gęśnika, który zakłada utworzenie rodzinnej przestrzeni aktywności z polanami pod pikniki, łąkami wypoczynkowymi, miejscami do plażowania i pod ogniska. Część atrakcji już jest dostępna – park linowy, wybieg dla psów, miasteczko ruchu drogowego, plac zabaw, Orilk czy siłownia na świeżym powietrzu.

Niestety, mimo że odległość między blokami a Doliną Gęśnika na mapie to zaledwie kilkadziesiąt metrów, to aby rzeczywiście dotrzeć do ul. Źródlanej, trzeba przejść pięć razy dłuższą trasę. Brak podjazdów dla wózków, przy istniejącym zejściu powoduje, że aby dotrzeć na plac zabaw, który w teorii znajduje się tuż pod domem, trzeba przejść około 1 km.

Z kolei brak oświetlenia sprawia, że droga staje się niebezpieczna. Zwłaszcza w zimie, kiedy chodniki są oblodzone, a zmrok zapada znacznie wcześniej. Realizacja zadania zapewni mieszkańcom dużego osiedla praktyczne, bezpośrednie i bezpieczne zejścia do miejsca wyjątkowego – o ciekawej przyrodzie i licznych atrakcjach, które sprawiają, że jest to jedna z wizytówek Zielonej Góry.

Zadanie polega na budowie chodników i schodów wraz z oświetleniem i podjazdami dla wózków i rowerów łączących osiedle bloków przy ul. Obywatelskiej z ul. Źródlaną (Doliną Gęśnika). W ramach zadania zakłada się także dobudowanie, do już istniejącego fragmentu chodnika, podjazdów dla wózków dziecięcych oraz oświetlenia.

 

Redakcja portalu wzielonej.pl