Harcerze mają odnowioną siedzibę

2 Październik 2019
W minioną sobotę Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP świętowała 80. rocznicę powstania Szarych Szeregów. Po uroczystościach otwarto Harcerskie Centrum Rozwoju przy ul. Bohaterów Westerplatte 27.

Na placu Bohaterów ok. 200 harcerzy z województwa lubuskiego uczestniczyło w uroczystościach upamiętniających przejście ZHP do konspiracji po wybuchu drugiej wojny światowej. Odczytano apel pamięci i złożono wiązanki kwiatów pod pomnikiem Bohaterów. Po chwili refleksji przyszła pora na świętowanie - otwarcie siedziby zielonogórskich harcerzy. Gruntowny remont miejskiej wilii przy Bohaterów Westerplatte, kosztował ponad 1 mln zł. Miasto dołożyło do niego ok. 400 tys. zł.

Zmobilizowali się

Harcerskie Centrum Rozwoju wygrało w Budżecie Obywatelskim w 2017 r. Wywalczyli go harcerze, którzy zebrali ponad 2.800 głosów zielonogórzan. Podpisy zbierano m.in. przed kościołami. - Dziękuję Wiolecie Haręźlak, ówczesnej wiceprezydent, obecnej przewodniczącej sejmiku lubuskiego, za wielkie wsparcie – mówił druh Grzegorz Bazydło. – Już raz próbowaliśmy przekonać mieszkańców do naszego pomysłu. Wtedy przegraliśmy, ale nie poddaliśmy się, ponownie wystartowaliśmy z projektem – zaznaczył.

Wrażliwi na drugiego człowieka

G. Bazydło podkreślał, że największe brawa należą się druhnom i harcerzom: – Gdy ich koledzy bawili się na dyskotekach, młodzi harcerze pomagali w przeprowadzce i przenosili wielkie segregatory z chorągwianą dokumentacją. Dla harcerzy lojalność jest ważna, także w życiu są wrażliwi na potrzeby drugiego człowieka.

Centrum ma nową elewację i odnowione wnętrza, osuszono ściany i wyremontowano dach. Wzmocniono stropy, wymieniono wszystkie instalacje. Chorągiew Ziemi Lubuskiej ZHP i Hufiec Zielona Góra ZHP już wcześniej funkcjonowały w tym miejscu. Warunki były wówczas tragiczne. Nie działało ogrzewanie, wybijała kanalizacja. Aż strach było włączyć czajnik elektryczny, bo instalacja mogła tego nie wytrzymać. Brakowało ułatwień dla niepełnosprawnych ruchowo.

- Jestem pedagogiem i byłą harcerką, dlatego cieszę się, że mogę być na otwarciu Harcerskiego Centrum Rozwoju – mówiła Lidia Gryko, zastępca naczelnika wydziału oświaty i spraw społecznych.

Wykonawcą remontu był Zakład Remontowo-Budowlany Maciej Jakuboszczak. – Inwestycja była trudna, budynek zastaliśmy w złym stanie technicznym – tłumaczył nam M. Jakuboszczak. – Pojawiły się niespodzianki związane z więźbą dachową, wymianą stropów. Budynek stoi w ciasnej zabudowie, mieliśmy kłopoty z dowozem materiałów budowlanych. To zabytek, każdą zmianę w projekcie uzgadnialiśmy z konserwatorem zabytków. Współpraca była dobra – zaznaczył właściciel firmy.

(rk)

BUDYNEK Z HISTORIĄ
Historia blisko 120-letniej willi sięga początków XX w. Wybudował ją Emil Friede, dyrektor Królewskiego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Zielonej Górze. Budynek wzniesiono na podstawie opracowanego w 1898 r. projektu autorstwa Carla Lorenza, zielonogórskiego architekta i przedsiębiorcy budowlanego. W 1939 r. willę nabył zielonogórski fabrykant Franz Seifert, który przebudował ją na początku lat 40. W miejscu parterowej, drewnianej werandy powstał murowany aneks. Pięć lat temu budynek wpisano do rejestru zabytków. Projekt remontu zatwierdził konserwator zabytków. W większości zachowała się oryginalna, historyczna stolarka okienna.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki