Ekrany akustyczne przy Trasie Północnej?

7 Sierpień 2019
– Chcemy przekonać mieszkańców, aby zagłosowali na zadanie mające na celu rozpoczęcie budowy ekranów dźwiękoszczelnych przy Trasie Północnej – mówi Magdalena Chrzanowska, która złożyła projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego 2020.

Jak zauważa administratorka nieruchomości, przenikliwy hałas wydobywający się spod kół uniemożliwia mieszkańcom budynków zlokalizowanych przy ul. Ruczajowej 16-22 normalne funkcjonowanie. Ponieważ jest to trasa szybkiego ruchu, stanowiąca jednocześnie obwodnicę miasta, wzmożony ruch pojazdów osobowych, jak również ciężarówek, generuje ogromny hałas.

Dodatkową uciążliwość stanowią przeraźliwe dźwięki syren zamontowanych w pojazdach uprzywilejowanych. Nie są to pojedyncze sygnały, lecz kilkunastosekundowe emisje występujące o różnych porach. W pobliżu znajduje się również Jednostka Ratowniczo Gaśnicza Straży Pożarnej, a trasa jest przez nią bardzo uczęszczana.

Magdalena Chrzanowska przyznaje, że okoliczni mieszkańcy skarżą się na kłopoty w codziennym funkcjonowaniu. Piszą, że przez bardzo głośne samochody nie mogą spać. Dochodzi do tego emisja spalin.

– Otwarcie okna w ciepły dzień również traci sens – mówi administratorska nieruchomości. – Nasze dzieci budzą się w nocy przestraszone szumem i często wyjącymi alarmami pojazdów uprzywilejowanych. Nawet szyby o podwyższonym współczynniku tłumienia nie są wystarczające. Dźwięki wdzierają się do mieszkań nawet przy szczelnie zamkniętych oknach – dodaje.

Nazwa projektu brzmi “Budowa ekranów akustycznych przy ul. Trasa Północna etap II”.

 

Redakcja portalu wzielonej.pl