Dziś rusza budżet obywatelski 2016

19 Październik 2015
Nowy chodnik, boisko, plac zabaw, a może coś... zupełnie odlotowego? Co przydałoby się zrobić w naszym mieście? Rzućcie pomysłami! Do podziału jest 6 mln zł z budżetu obywatelskiego. Wnioski można składać do 20 listopada. Uwaga! Jest pewna nowość.

Ruszyła czwarta edycja budżetu obywatelskiego. Sami możemy zadecydować, na jakie inwestycje przeznaczyć 6 mln zł. Od dziś (wtorek, 20 października) można zgłaszać pomysły.

W poniedziałek, na konferencji prasowej, poznaliśmy szczegóły tegorocznej edycji.

- Władza nie zawsze odgaduje wszystkie potrzeby mieszkańców. Pamiętacie słynną już wieżę dla jerzyków, która urosła do rangi symbolu budżetu obywatelskiego? Kto by przypuszczał, że zielonogórzanie chcą takiej inwestycji? – prezydent Janusz Kubicki uśmiechnął się do swoich wspomnień. – W zeszłym roku mnóstwo głosów dostała budowa ośrodka rehabilitacji dla dzikich zwierząt. Znów zaskoczenie? Nic podobnego! Już wiemy, że mieszkańcy najlepiej jak mogą, zagospodarują przeznaczoną im pulę pieniędzy.

Scenariusz całego przedsięwzięcia jest podobny do dotychczasowych. Znów zaczynamy jesienią, od przelania na papier naszych pomysłów, potrzeb, idei. Od lat nie możecie doczekać się remontu chodnika? Żal patrzeć, jak dzieciaki grzebią smętnie patykiem w przestarzałej piaskownicy? Marzeń i potrzeb jest wiele! Dlatego nie ma co czekać, tylko trzeba składać do urzędu miasta wniosek.

* Od 20 października do 20 listopada – składanie wniosków. Druki są do pobrania na stronie urzędu miasta: www.zielona-gora.pl, można je też dostać w Biurze Obsługi Interesanta na parterze urzędu przy ul. Podgórnej oraz w Biurze Analiz i Rozwoju przy al. Niepodległości 13. Wypełnione wnioski można oddać w wymienionych miejscach lub wysłać elektronicznie na adres: budzet2016@um.zielona-gora.pl

- We wniosku prosimy, jak zwykle, o przybliżone oszacowanie kosztów zadania – przypomina prezydent. – Oczywiście nie jest to obowiązkowe, ostateczna wycena zostanie ustalona w procesie weryfikacji. Na sprawdzenie wniosków dajemy sobie czas do 31 grudnia. A co trzeba sprawdzić? Np. czy teren, na którym coś ma być robione, należy do miasta, czy koszt zadania nie przekracza puli budżetu.

* Od 21 listopada do 31 grudnia – weryfikacja zgłoszonych projektów przez właściwe merytoryczne jednostki urzędu miasta (pod względem ich kompletności, własności mienia, możliwości realizacji).

Po weryfikacji zostanie stworzona lista zadań, na które mieszkańcy będą mogli głosować. Te projekty, których szacowana wartość przekroczy 150 tys. zł, zostaną zakwalifikowane do tzw. dużych zadań, a te, które mają kosztować mniej niż 150 tys. zł, zostaną wciągnięte na listę tzw. małych zadań.

I tu, uwaga, mamy w tym roku nowość. – Wsłuchaliśmy się w opinie mieszkańców i postanowiliśmy wprowadzić zmiany. Były głosy, że remont kawałka chodnika przy bloku nie ma szans ze zorganizowaną doskonale akcją na rzecz szkoły - zaznacza J. Kubicki. - Wprowadzamy w zadaniach dużych i w zadaniach małych podkategorie. Wiemy już z poprzednich edycji budżetu, że sporo pomysłów dotyczy oświaty. Dlatego na listach wyodrębnione zostaną inwestycje ogólne i inwestycje oświatowe. I tak – w zadaniach dużych będziemy mieli do oddania jeden głos: na zadanie ogólne infrastrukturalne lub na zadanie oświatowe. W zadaniach małych będziemy mieli do oddania łącznie trzy głosy: na zdania ogólne infrastrukturalne lub na zadania oświatowe.

* Od 11 stycznia do 5 lutego – głosowanie na zadania z budżetu obywatelskiego. Jeden głos oddajemy na zadanie duże (ogólne infrastrukturalne lub oświatowe), trzy głosy łącznie mamy na zadania małe (ogólne infrastrukturalne lub oświatowe). Głosować mogą wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończyli 18 lat. Prawo do udziału w głosowaniu mają osoby zameldowane czasowo lub na stałe w Zielonej Górze.

* 29 lutego – ogłoszenie wyników budżetu obywatelskiego 2016.

A co z mieszkańcami dzielnicy Nowe Miasto? – Nic się nie zmieniło. Propozycje do budżetu obywatelskiego dotyczą „starej” Zielonej Góry. Sołectwa mają za to Fundusz Integracyjny i z tej puli dzielą pieniądze na inwestycje u siebie – tłumaczy prezydent. – Ale przypominam, że nasi nowi mieszkańcy mogą uczestniczyć w budżecie obywatelskim na etapie głosowania.

(dsp)

UWAGA!

W ramach budżetu obywatelskiego nie mogą być realizowane, m.in. następujące zadania:

- których wymagany budżet całkowity na realizację przekraczałby wysokość środków dostępnych w ramach budżetu obywatelskiego,

- które po realizacji generowałyby koszty utrzymania niewspółmiernie wysokie w stosunku do wartości proponowanego zadania,

- które stoją w sprzeczności z obowiązującymi w mieście polityką i programami, w szczególności z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego,
- które naruszyłyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności.