Czas na budowę Zielonej Strzały

26 luty 2013
Jeszcze w tym tygodniu magistrat ogłosi przetarg na budowę Zielonej Strzały. To największa inwestycja realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski został przegłosowany w październiku zeszłego roku. Zielonogórzanie mieli do wyboru 117 propozycji. Do urn trafiło 11.640 głosów. Dla porównania warto pamiętać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w mieście głosowało ok. 52 tys. osób.

– Jestem pozytywnie zaskoczony ilością i różnorodnością propozycji dotyczących Małej Ojczyzny. Cieszę się, że budżet obywatelski się sprawdza. Jest to dobry kierunek na przyszłość. Zadania zostaną wprowadzone do budżetu miasta i zrealizowane w 2013 r. – mówił wówczas zadowolony prezydent Janusz Kubicki, który początkowo przeznaczył na ten cel 3 mln zł. – My niekoniecznie musimy wiedzieć, jakie są potrzeby. Tak było z propozycją montażu czterech wiat autobusowych na trasie autobusu 44, na Jędrzychowie.

Pula 3 mln zł wystarczyła tylko na cztery największe zadania. Dlatego prezydent dołożył do puli 366 tys. zł na 10 mniejszych przedsięwzięć, które zebrały najwięcej głosów.
Najwięcej głosów zdobyła Budowa Zielonej Strzały – koszt 1,4 mln zł – która w głosowaniu zdobyła 9.749 punktów.
- Chodzi o II etap Zielonej Strzały, czyli budowę trasy rowerowej od ul. Ogrodowej do ul. Browarnej – tłumaczy Paweł Urbański dyrektor wydziału inwestycji i zarządzania drogami. – W tym tygodniu ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji.

Nowy fragment Zielonej Strzały, biegnący śladem dawnej Kolejki Szprotawskiej będzie miał 1 200 m długości. Trasa będzie się składała z wyłożonego polbrukiem chodnika (1,5 m szerokości) i asfaltowej ścieżki rowerowej (2,5 m szerokości). – Najciekawszym fragmentem inwestycji będzie kładka nad ul. Kożuchowską, umożliwiająca bezkolizyjny przejazd przez ulicę – dodaje dyrektor Urbański. – Przy okazji zamontujemy również tablice informacyjne przypominające historię Kolejki Szprotawskiej in powstanie niewielka ekspozycja torowiska, przypominająca o pierwotnym przeznaczeniu trasy.

Termin realizacji inwestycji – połowa sierpnia. Natomiast do końca kwietnia jest czas na wykonanie napraw gwarancyjnych na I etapie Zielonej Strzały od ronda na ul. Wiśniowej – Jaskółczej do al. Wojska Polskiego. Tym zajmuje się firma Capri Bit. – Czekamy tylko na poprawę pogody, by rozpocząć prace – wyjaśnia P. Urbański.

(tc)