Czas na budowę Zielonej Strzały

26 luty 2013
Jeszcze w tym tygodniu magistrat ogłosi przetarg na budowę Zielonej Strzały. To największa inwestycja realizowana w ramach budżetu obywatelskiego.

Budżet obywatelski został przegłosowany w październiku zeszłego roku. Zielonogórzanie mieli do wyboru 117 propozycji. Do urn trafiło 11.640 głosów. Dla porównania warto pamiętać, że w ostatnich wyborach parlamentarnych w mieście głosowało ok. 52 tys. osób.

– Jestem pozytywnie zaskoczony ilością i różnorodnością propozycji dotyczących Małej Ojczyzny. Cieszę się, że budżet obywatelski się sprawdza. Jest to dobry kierunek na przyszłość. Zadania zostaną wprowadzone do budżetu miasta i zrealizowane w 2013 r. – mówił wówczas zadowolony prezydent Janusz Kubicki, który początkowo przeznaczył na ten cel 3 mln zł. – My niekoniecznie musimy wiedzieć, jakie są potrzeby. Tak było z propozycją montażu czterech wiat autobusowych na trasie autobusu 44, na Jędrzychowie.

Pula 3 mln zł wystarczyła tylko na cztery największe zadania. Dlatego prezydent dołożył do puli 366 tys. zł na 10 mniejszych przedsięwzięć, które zebrały najwięcej głosów.
Najwięcej głosów zdobyła Budowa Zielonej Strzały – koszt 1,4 mln zł – która w głosowaniu zdobyła 9.749 punktów.
- Chodzi o II etap Zielonej Strzały, czyli budowę trasy rowerowej od ul. Ogrodowej do ul. Browarnej – tłumaczy Paweł Urbański dyrektor wydziału inwestycji i zarządzania drogami. – W tym tygodniu ogłosimy przetarg na realizację tej inwestycji.

Nowy fragment Zielonej Strzały, biegnący śladem dawnej Kolejki Szprotawskiej będzie miał 1 200 m długości. Trasa będzie się składała z wyłożonego polbrukiem chodnika (1,5 m szerokości) i asfaltowej ścieżki rowerowej (2,5 m szerokości). – Najciekawszym fragmentem inwestycji będzie kładka nad ul. Kożuchowską, umożliwiająca bezkolizyjny przejazd przez ulicę – dodaje dyrektor Urbański. – Przy okazji zamontujemy również tablice informacyjne przypominające historię Kolejki Szprotawskiej in powstanie niewielka ekspozycja torowiska, przypominająca o pierwotnym przeznaczeniu trasy.

Termin realizacji inwestycji – połowa sierpnia. Natomiast do końca kwietnia jest czas na wykonanie napraw gwarancyjnych na I etapie Zielonej Strzały od ronda na ul. Wiśniowej – Jaskółczej do al. Wojska Polskiego. Tym zajmuje się firma Capri Bit. – Czekamy tylko na poprawę pogody, by rozpocząć prace – wyjaśnia P. Urbański.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki