Cieszą się dzieciaki i kociaki! Budżet obywatelski rozstrzygnięty.

14 luty 2014
- Miau! - bo cóż innego, usłyszymy od łaciatego Sagana. Lecz gdyby kociak mógł mówić, z pewnością podziękowałby Wam za dobre serca. To nie jest kadzenie! Jesteście wspaniali! Sprawdzian z obywatelskości zdaliście na szóstkę!

Budżet obywatelski rozstrzygnięty! I jak w tytule, z wyników najbardziej cieszą się dzieciaki i kociaki. Bo większość inwestycji, które wybrali poprzez głosowanie mieszkańcy, to radość dla najmłodszych. Powstaną nowe place zabaw, drugie życie zyskają zapomniane obiekty, ekipy budowlane i remontowe pojawią się przy przedszkolach i szkołach. Starsi też wygrali, m.in. oświetlenie ulic, ścieżkę zdrowia, chodnik, nowe oblicze zyska Park Kolei Szprotawskiej.

Bezdomne koty

A wspomniane na początku bezdomne koty? Dzięki głosom mieszkańców będą mieszkać w komfortowych warunkach! W schronisku przy ul. Szwajcarskiej powstanie specjalny pawilon. Teraz kociaki „okupują” jedno pomieszczenie, mają przejście na zewnętrzny wybieg, jest też kilka klatek dla chorych zwierzaków. – Miejsca mamy dla, góra, 20-30 kotów. A w okresie kociej rui zdarza się, że lokatorów jest nawet 50! – opowiada Aleksandra Niewiadowska, rzeczniczka Stowarzyszenia Inicjatywa dla Zwierząt, które prowadzi schronisko.

Gdy odwiedziliśmy we wtorek kociarnię, „rezydentów” było 10. Mruczki pochowały się przed nami. Tylko łaciaty Sagan ciekawie wystawiał przez kratę różowy nosek. – Ma koci katar i żeby nie zarazić innych, trafił do klatki – wyjaśnia pani Aleksandra. I bierze Sagana na chwilę w objęcia, byśmy mogli go sfotografować. Maluch lubi się przytulać!

- Głosy zbieraliśmy na ulicach, podczas finału WOŚP, w bibliotece wojewódzkiej, po sąsiadach, po rodzinach. Ludzie chętnie nas wspierali, bo to akurat taka inwestycja i dla miłośników kotów, i dla ich przeciwników, którzy nie chcą obecności zwierzaków na osiedlach – uważa A. Niewiadowska.

Zadowolony prezydent

Pomysł budowy pawilonu dla kotów uzyskał w budżecie obywatelskim blisko 2.300 głosów – najwięcej z listy tzw. małych projektów (koszt do 150 tys. zł). Kto by pomyślał? – Mnie to nie dziwi! – uśmiecha się prezydent Janusz Kubicki. - Dla mnie symbolem budżetu obywatelskiego są wieże lęgowe dla jerzyków, przegłosowane w ubiegłorocznym budżecie. Nigdy bym nie wpadł na to, że są potrzebne. Ktoś je jednak zgłosił a zielonogórzanie przegłosowali to zadanie. Sami zadecydowali, co jest im potrzebne! I tak jest w tym roku. Mieszkańcy chcą sami decydować i uwierzyli, że mają realny wpływ na otoczenie.

Mamy też dobrą wiadomość dla tych, których pomysły nie weszły do budżetu. To lista rezerwowa małych projektów. – Jeżeli po przetargach okaże się, że zaoszczędziliśmy, to one też będą realizowane – dodaje prezydent.

(dsp)

TO BĘDZIE ZROBIONE W MIEŚCIE

PROJEKTY DUŻE
1. Remont byłej kotłowni przy ul. Władysława IV, będzie tu Dzienny Ośrodek Młodzieżowy
2. Budowa boiska przy Zespole Szkół Budowlanych
3. Remont boiska „Pod Hubą”, ul. Zawadzkiego „Zośki” i św. Cyryla i Metodego

PROJEKTY MAŁE
1. Budowa pawilonów dla bezdomnych kotów
2. Budowa ścieżki zdrowia na Dzikiej Ochli
3. Wykonanie natrysku poliuretanowego na boisku SP 11
4. Remont wejścia do SP 18
5. Parking przy przedszkolu, ul. Tuwima
6. Przystosowanie pomieszczeń na Centrum Zdrowia Psychicznego
7. Renowacja i wystrój Parku Kolei Szprotawskiej
8. Oświetlenie boiska Chynowianka
9. Plac zabaw przy przedszkolu na os. Pomorskim
10. Plac zabaw przy przedszkolu, ul. dr Pieniężnego
11. Oświetlenie ul. Srebrnej
12. Plac zabaw na Chynowie
13. Remont chodników, ul. Lubuska
14. Oświetlenie ul. Złotej

CZEKAJĄ (REZERWA)
1. Montaż wiat autobusowych na Chynowie
2. Wybieg dla psów w Parku Piastowskim
3. Budowa chodnika na ul. Bukowej
4. Montaż czytelnych tablic na skrzyżowaniach
5. Plac zabaw przy ul. Lipowej
6. Chodniki przy amfiteatrze.