Boisko jak piękne marzenie

12 Wrzesień 2014
- Nasze marzenie o nowoczesnym boisku szkolnym wciąż pozostawało w sferze pobożnych życzeń. Wszystko zmienił tegoroczny budżet obywatelski – opowiada Małgorzata Ragiel, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki.

To była profesjonalnie przeprowadzona akcja. Uczniowie i nauczyciele popularnej Budowlanki, w czasie wolnym od nauki i pracy, zabiegali o poparcie mieszkańców miasta dla projektu wybudowania kompleksu szkolnych boisk przy ul. Botanicznej.

- Postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce. Budżet obywatelski stworzył nam realną szansę na pozyskanie dużych pieniędzy. Od 10 lat nasze marzenie o nowoczesnym boisku szkolnym wciąż pozostawało w sferze pobożnych życzeń - wspomina M. Ragiel.

O wygranej lub przegranej boiska mógł zadecydować nawet jeden głos. Mobilizacja była więc wielka, ale końcowy efekt i tak zaskoczył wszystkich. Za budową szkolnego boiska opowiedziało się ok. 3 tys. zielonogórzan.

Rekordziści, uczniowie z klasy III TDiTB zebrali ponad 600 głosów poparcia. To naprawdę świetny wynik, ale w Budowlance radość wzbudzał nawet pojedynczy głos poparcia.

- Jeśli nieśmiały uczeń, na co dzień milczący i mający problemy z publicznymi wystąpieniami, potrafił pozyskać 20 głosów poparcia dla naszego boiska, to dla mnie było jasne, że za jego pracą musiało kryć się bardzo wiele psychicznej mobilizacji i fizycznej aktywności – ocenia szkolną akcję M. Ragiel.

Decyzją zielonogórzan, na projekt boiska dla Budowlanki przeznaczono 1 mln 234 tys. zł. Ministerstwo Sportu dorzuciło jeszcze 300 tys. zł i prace mogły ruszyć z kopyta.

Zielonogórska firma KomEksBud uaktualniła, w trybie ekspresowym, starą dokumentację techniczną. Trzeba jeszcze było odnowić pozwolenie na budowę i generalny wykonawca, Zakład Robót Ogrodniczych SPIRAEA mógł wkroczyć na teren budowy.

Intensywne prace trwały do początku roku szkolnego. Wczoraj uczniowie rozpoczęli pierwsze treningi. Sportowy kompleks oferuje boiska: do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki oraz wydzielony, trawiasty teren pod festyny szkolne. Uczniowie, po zajęciach sportowych, będą mogli korzystać z zaplecza socjalnego. Szatnie wyposażono w sanitariaty i prysznice. Nie zapomniano także o niepełnosprawnych.

Całość, 6,5 tys. mkw., ogrodzono wysokim płotem i „uzbrojono” w system nocnego oświetlenia. Chętni będą mogli trenować nawet po zmroku.
Boiska przy Budowlance to jedyny kompleks rekreacyjno-sportowy w tej części miasta.

(pm)