Boisko jak piękne marzenie

12 Wrzesień 2014
- Nasze marzenie o nowoczesnym boisku szkolnym wciąż pozostawało w sferze pobożnych życzeń. Wszystko zmienił tegoroczny budżet obywatelski – opowiada Małgorzata Ragiel, dyrektorka Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki.

To była profesjonalnie przeprowadzona akcja. Uczniowie i nauczyciele popularnej Budowlanki, w czasie wolnym od nauki i pracy, zabiegali o poparcie mieszkańców miasta dla projektu wybudowania kompleksu szkolnych boisk przy ul. Botanicznej.

- Postanowiliśmy wziąć sprawy we własne ręce. Budżet obywatelski stworzył nam realną szansę na pozyskanie dużych pieniędzy. Od 10 lat nasze marzenie o nowoczesnym boisku szkolnym wciąż pozostawało w sferze pobożnych życzeń - wspomina M. Ragiel.

O wygranej lub przegranej boiska mógł zadecydować nawet jeden głos. Mobilizacja była więc wielka, ale końcowy efekt i tak zaskoczył wszystkich. Za budową szkolnego boiska opowiedziało się ok. 3 tys. zielonogórzan.

Rekordziści, uczniowie z klasy III TDiTB zebrali ponad 600 głosów poparcia. To naprawdę świetny wynik, ale w Budowlance radość wzbudzał nawet pojedynczy głos poparcia.

- Jeśli nieśmiały uczeń, na co dzień milczący i mający problemy z publicznymi wystąpieniami, potrafił pozyskać 20 głosów poparcia dla naszego boiska, to dla mnie było jasne, że za jego pracą musiało kryć się bardzo wiele psychicznej mobilizacji i fizycznej aktywności – ocenia szkolną akcję M. Ragiel.

Decyzją zielonogórzan, na projekt boiska dla Budowlanki przeznaczono 1 mln 234 tys. zł. Ministerstwo Sportu dorzuciło jeszcze 300 tys. zł i prace mogły ruszyć z kopyta.

Zielonogórska firma KomEksBud uaktualniła, w trybie ekspresowym, starą dokumentację techniczną. Trzeba jeszcze było odnowić pozwolenie na budowę i generalny wykonawca, Zakład Robót Ogrodniczych SPIRAEA mógł wkroczyć na teren budowy.

Intensywne prace trwały do początku roku szkolnego. Wczoraj uczniowie rozpoczęli pierwsze treningi. Sportowy kompleks oferuje boiska: do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki oraz wydzielony, trawiasty teren pod festyny szkolne. Uczniowie, po zajęciach sportowych, będą mogli korzystać z zaplecza socjalnego. Szatnie wyposażono w sanitariaty i prysznice. Nie zapomniano także o niepełnosprawnych.

Całość, 6,5 tys. mkw., ogrodzono wysokim płotem i „uzbrojono” w system nocnego oświetlenia. Chętni będą mogli trenować nawet po zmroku.
Boiska przy Budowlance to jedyny kompleks rekreacyjno-sportowy w tej części miasta.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki