Będzie jaśniej. Chynów zyska 80 latarni

18 Sierpień 2023
Dzielnicę rozświetlą nowoczesne, energooszczędne latarnie w technologii LED. W urzędzie miasta podpisano umowę na montaż słupów oświetleniowych.

 – Wszyscy wiemy, jak wzrosły ceny energii elektrycznej, dlatego miasto musi wprowadzać rozwiązania, które przynoszą oszczędności – mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry.

– Cieszę się, że kolejne ulice w Chynowie będą oświetlone, to nie tylko poprawi komfort, ale przede wszystkim wpłynie na bezpieczeństwo. Po raz kolejny optymalnie wykorzystaliśmy budżet obywatelski – komentuje radny Zbigniew Binek. W Chynowie stanie blisko 80 latarni. Koszt zadania to nieco ponad 470 tys. zł.

Jasno na Kolorowym

Instalacja oświetlenia na os. Kolorowym jest realizowana etapami od lat. Mieszkańcy do budżetu obywatelskiego zgłaszają zadanie pod nazwą „DbaMY o Nasz Chynów”. Później biorą aktywny udział w głosowaniach. W ten sposób, systematycznie, rok po roku udaje im się realizować kolejne, ważne dla nich zadania.

- Oświetlenie to stały punkt programu – uśmiecha się radny Binek, który mieszka w Chynowie. Sytuację obserwuje po sąsiedzku. - Os. Kolorowe rośnie w oczach, powstają nowe ulice, chodniki, przybywa mieszkańców. Przed każdym budżetem obywatelskim spotykamy się i ustalamy, jaką inwestycję zgłaszamy. Mam ogromną satysfakcję, że mieszkańcy, tak angażują się w rozwój osiedla – mówi Binek.

Oszczędzamy energię

Na przestrzeni ostatnich kilku lat na os. Kolorowym zamontowano kilkaset nowych słupów oświetleniowych. Tylko w tym roku m.in. przy ulicach: Niebieskiej, Granatowej, Oliwkowej, Popielatej, Białej i Różowej staną kolejne. – Mieszkańcy wyliczyli, że blisko 80 latarni to ponad 3 km kabli – mówi radny Binek.

- To nie będą masywne klosze z pomarańczowym światłem. Specjalizujemy się w montażu nowoczesnych słupów oświetleniowych. Postawimy energooszczędne latarnie w technologii LED. Umowa podpisana, więc jak najszybciej zabieramy się za montaż – deklaruje Maciej Ćwiliński z firmy Volta, która realizuje inwestycję.

(łc)