Bachusik na koniku kibicuje sportowcom

4 Lipiec 2019
Pentathlonnikus - tak nazywa się najnowszy Bachusik, który od niedzieli będzie patronował młodym pięcioboistom startującym w mistrzostwach świata w Drzonkowie. Później przeniesie się pod Palmiarnię.

Pentathlonnikus? Normalnie można sobie język połamać! – To nawiązanie do greckiej nazwy pięcioboju – pentathlon, powszechnie stosowanej w środowisku pięcioboistów – tłumaczy Sebastian Jagiełowicz, dyrektor Młodzieżowych Mistrzostw Świata. – Pentathlonnikus będzie symbolem tych zawodów, znakiem rozpoznawczym na całym świecie. W niedzielę o 17.45 odsłonią go: dr Klaus Schormann – Prezydent Światowej Federacji Pięcioboju Nowoczesnego i Anna Bajan – Prezes Polskiego Związku Pięcioboju Nowoczesnego.

Bachusik zostanie ustawiony na parkurze tuż obok podium do dekoracji. Będzie towarzyszył przy wręczaniu medali. – Medaliści będą mogli zrobić sobie z nim zdjęcie a na pamiątkę dostaną figurki innych Bachusików. Na pamiątkę miejsca, w którym startowali. Zielonej Góry – miasta wina i pięcioboju – mówi S. Jagiełowicz i zapowiada, że Pentathlonnikus będzie zawsze symbolem międzynarodowych zawodów rozgrywanych w Drzonkowie.

Mamy już w mieście Bachusiki na beczkach, wrotkach - ciężarówkach, jeden nawet dosiada łabędzia, a jeszcze inny siedzi na autobusie. A ten dosiada konia. Żeby nie być zbyt dosłownym, jest to koń… na biegunach. - Nieźle buja! - śmieje się Robert Tomak, autor rzeźby. – Jednak jeździec dzielnie się na nim trzyma. Ma wszystkie atrybuty pięcioboisty. Jest ich dużo, ale starałem się tak go wyrzeźbić, by figurka nie była przeładowana gadżetami.

To wyliczamy pięć dyscyplin: jazda konna – jest konik na biegunach, pływanie – jest zaopatrzony w koło ratunkowe, szermierka – Bachusik dzierży w dłoni szpadę, strzelanie – ma pistolet, a bieg?

- Jest powiązany ze strzelaniem – odpowiada autor. – Broń nie jest groźna, bo to pistolet na… wodę. W dodatku Bachusik przed wskoczeniem na konika do niego podbiegł! A może dopiero z niego zeskoczy i pobiegnie dalej? Nie pamiętam. Na to pytanie każdy może sobie sam odpowiedzieć.

– W środowisku lekkie kontrowersje wywołał jego... brzuch. To nie „kaloryfer” sportowca, lecz lekko krągły brzuszek – śmieje się dyrektor Jagiełowicz. Przyglądamy się dokładniej Pentathlonnikusowi. Rzeczywiście, może nie jest solidnej postury, ale brzuszek ma mocno zarysowany.

- Alkoholu już nie pije, ale ma świadomość, że ma kilka kilogramów za dużo. To sportowiec, który postanowił, że wraca do formy i musi się ruszać – tłumaczy artysta.

Obowiązkowo każdy Bachusik nawiązuje do winiarskich tradycji miasta. Ten ma na głowie wielki kapelusz z liści winogron. Taki kowbojski, jaki nosił nieżyjący założyciel ośrodka w Drzonkowie, Zbigniew „Szeryf” Majewski. Widać charakterystyczne wąsy. – W ten sposób nawiązujemy do postaci legendy Drzonkowa – przytakuje rzeźbiarz.

Bachusik podczas zawodów będzie stał na parkurze. – Później przeniesiemy go na stałe na Winne Wzgórze. Stanie nieopodal Palmiarni – zapowiada S. Jagiełowicz.

- Dobrze, że ma konia, bo na piechotę miałby kawałek drogi – żartuje R. Tomak.

Pentathlonnikus to 50. Bachusik ustawiony w naszym mieście. Fundatorzy: Polski Związek Pięcioboju Nowoczesnego i Zielonogórski Klub Sportowy. W momencie zamykania numeru rzeźba znajdowała się jeszcze w odlewni.

(tc)

 

Artykuły powiązane: 

Wystąpią najlepsi z najlepszych

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego będzie gościł pięcioboistów, którzy powalczą o tytuły Młodzieżowych Mistrzów Świata. Od 7 do15 lipca warto przyjechać do Drzonkowa, bo pięciobój nowoczesny staje się coraz bardziej widowiskową dyscypliną sportu.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki