Wystąpią najlepsi z najlepszych

4 Lipiec 2019
Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego będzie gościł pięcioboistów, którzy powalczą o tytuły Młodzieżowych Mistrzów Świata. Od 7 do15 lipca warto przyjechać do Drzonkowa, bo pięciobój nowoczesny staje się coraz bardziej widowiskową dyscypliną sportu.

Już ponad 40 lat temu w planach Zbigniewa Majewskiego pojawiła się budowa najlepszego na świecie ośrodka do uprawiania pięcioboju nowoczesnego, olimpijskiej dyscypliny sportu. Od tego czasu upłynęło prawie pół wieku, a Drzonków rzeczywiście cieszy się popularnością wśród władz Międzynarodowej Federacji - UIPM. Stąd też nie powinien dziwić fakt, że przynajmniej raz do roku odbywają się tu imprezy o co najmniej europejskim zasięgu.

- Kilka tygodni temu rozgrywaliśmy mistrzostwa Europy, teraz mamy mistrzostwa świata, a we wrześniu czekają nas zawody kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Na całym świecie będą tylko trzy takie imprezy, w tym jedna w Drzonkowie. To najlepszy dowód na to, że organizacyjnie jesteśmy na wysokim poziomie - mówi Sebastian Jagiełowicz, dyrektor Młodzieżowych Mistrzostw Świata.

W zawodach, które rozpoczną się w najbliższą niedzielę weźmie udział 215 osób z prawie 30 krajów. Najbardziej emocjonujące dyscypliny pięcioboju to szermierka, jazda konna i bieg połączony ze strzelaniem. Ta ostatnia dyscyplina to tzw. laser & run, od kilku lat jest organizowana na podobieństwo biathlonu. Jeden z najbardziej widowiskowych i najważniejszych momentów całej rywalizacji jest elementem kończącym zawody. Każdy uczestnik musi przebiec cztery rundy po 800 metrów każda, a w międzyczasie zaliczyć cztery serie na laserowej strzelnicy. Różnice punktowe przed tą konkurencją przekładają się na tzw. handicap, czyli różnice czasowe. Lider startuje pierwszy, a pozostali w zależności od liczby punktów z odpowiednim opóźnieniem (1 punkt mniej to 1 sekunda straty). Jest to o tyle ciekawe, że najlepsi są w stanie zniwelować nawet 60 sekund straty, a tym samym namieszać w klasyfikacji końcowej.

- Oglądając tę konkurencję nie można narzekać na nudę. Podczas zawodów naprawdę wiele się dzieje. Śledzenie rywalizacji będzie ułatwiał duży telebim, na którym będą wyświetlane na żywo wyniki z każdego stanowiska strzeleckiego - tłumaczy Tomasz Cygański, dyrektor ZKS-u Drzonków, klubu, który jest organizatorem mistrzostw.

Kibiców, na obiekty WOSiR-u organizatorzy zapraszają już w niedzielę, 7 lipca. O godz. 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie z udziałem światowych władz pięcioboju nowoczesnego, podczas którego zostanie odsłonięty nowy Bachusik - pięcioboista. Na miejscu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. W godz. 12.00-17.00 trwać będzie piknik w sportowym klimacie. Jego organizatorem jest Mały Mistrz Sportu. Na chętnych czekać będą animatorzy, tarcze do football darta, strzelnica łucznicza, minikosze, szczudła, ścieżki równoważne i wiele innych niespotykanych na co dzień sprzętów do uprawiania sportu i rekreacji ruchowej.

Drzonków warto odwiedzić nie tylko w niedzielę. Światowa czołówka pięcioboistów będzie rywalizować ze sobą przez cały tydzień i to niemalże o każdej porze dnia. Zawody trwają od rana do późnego popołudnia.

(łł)


Szczegółowy program Młodzieżowych Mistrzostw Świata można znaleźć na stronie internetowej www.drzonkow.pentathlon.org.pl