Wystąpią najlepsi z najlepszych

4 Lipiec 2019
Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji im. Zbigniewa Majewskiego będzie gościł pięcioboistów, którzy powalczą o tytuły Młodzieżowych Mistrzów Świata. Od 7 do15 lipca warto przyjechać do Drzonkowa, bo pięciobój nowoczesny staje się coraz bardziej widowiskową dyscypliną sportu.

Już ponad 40 lat temu w planach Zbigniewa Majewskiego pojawiła się budowa najlepszego na świecie ośrodka do uprawiania pięcioboju nowoczesnego, olimpijskiej dyscypliny sportu. Od tego czasu upłynęło prawie pół wieku, a Drzonków rzeczywiście cieszy się popularnością wśród władz Międzynarodowej Federacji - UIPM. Stąd też nie powinien dziwić fakt, że przynajmniej raz do roku odbywają się tu imprezy o co najmniej europejskim zasięgu.

- Kilka tygodni temu rozgrywaliśmy mistrzostwa Europy, teraz mamy mistrzostwa świata, a we wrześniu czekają nas zawody kwalifikacyjne do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020. Na całym świecie będą tylko trzy takie imprezy, w tym jedna w Drzonkowie. To najlepszy dowód na to, że organizacyjnie jesteśmy na wysokim poziomie - mówi Sebastian Jagiełowicz, dyrektor Młodzieżowych Mistrzostw Świata.

W zawodach, które rozpoczną się w najbliższą niedzielę weźmie udział 215 osób z prawie 30 krajów. Najbardziej emocjonujące dyscypliny pięcioboju to szermierka, jazda konna i bieg połączony ze strzelaniem. Ta ostatnia dyscyplina to tzw. laser & run, od kilku lat jest organizowana na podobieństwo biathlonu. Jeden z najbardziej widowiskowych i najważniejszych momentów całej rywalizacji jest elementem kończącym zawody. Każdy uczestnik musi przebiec cztery rundy po 800 metrów każda, a w międzyczasie zaliczyć cztery serie na laserowej strzelnicy. Różnice punktowe przed tą konkurencją przekładają się na tzw. handicap, czyli różnice czasowe. Lider startuje pierwszy, a pozostali w zależności od liczby punktów z odpowiednim opóźnieniem (1 punkt mniej to 1 sekunda straty). Jest to o tyle ciekawe, że najlepsi są w stanie zniwelować nawet 60 sekund straty, a tym samym namieszać w klasyfikacji końcowej.

- Oglądając tę konkurencję nie można narzekać na nudę. Podczas zawodów naprawdę wiele się dzieje. Śledzenie rywalizacji będzie ułatwiał duży telebim, na którym będą wyświetlane na żywo wyniki z każdego stanowiska strzeleckiego - tłumaczy Tomasz Cygański, dyrektor ZKS-u Drzonków, klubu, który jest organizatorem mistrzostw.

Kibiców, na obiekty WOSiR-u organizatorzy zapraszają już w niedzielę, 7 lipca. O godz. 12.00 nastąpi uroczyste otwarcie z udziałem światowych władz pięcioboju nowoczesnego, podczas którego zostanie odsłonięty nowy Bachusik - pięcioboista. Na miejscu nie zabraknie też atrakcji dla dzieci. W godz. 12.00-17.00 trwać będzie piknik w sportowym klimacie. Jego organizatorem jest Mały Mistrz Sportu. Na chętnych czekać będą animatorzy, tarcze do football darta, strzelnica łucznicza, minikosze, szczudła, ścieżki równoważne i wiele innych niespotykanych na co dzień sprzętów do uprawiania sportu i rekreacji ruchowej.

Drzonków warto odwiedzić nie tylko w niedzielę. Światowa czołówka pięcioboistów będzie rywalizować ze sobą przez cały tydzień i to niemalże o każdej porze dnia. Zawody trwają od rana do późnego popołudnia.

(łł)


Szczegółowy program Młodzieżowych Mistrzostw Świata można znaleźć na stronie internetowej www.drzonkow.pentathlon.org.pl

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki