W Barcikowicach zgodnie wybrano remont drogi

6 Marzec 2013
- Mamy niewielką pulę i nie możemy nic nie robić, czekając na drogi asfaltowe – podkreślali uczestnicy zebrania wiejskiego w Barcikowicach. Zdecydowali, że 31,9 tys. zł z Funduszu Integracyjnego pójdzie na modernizację, ponad kilometrowego odcinka drogi od strony Kiełpina do Barcikowic Małych. Resztę dołoży wójt.

Sprawozdanie finansowe za poprzedni rok, rozpoczęło wtorkowe zebranie wiejskie w Barcikowicach. Z tysiąc złotowej puli udało się zorganizować zabawę mikołajkową i przygotować około 40 bożonarodzeniowych paczek. - Prosiłbym o propozycje wykorzystania tej samej, co w ubiegłym roku kwoty. Jednocześnie proponuję przeznaczyć te pieniądze w 2013 roku, również na mikołajki – stwierdził sołtys Barcikowic Franciszek Kosidło.

Po wystąpieniu sołtysa, głos przejął wójt gminy Mariusz Zalewski. - Na początek chciałem państwu podziękować za tak liczne przybycie. Gdyby przeliczyć ilość uczestników zebrania, na ilość mieszkańców to okazałoby się, że w Barcikowicach jest największa frekwencja – powiedział M. Zalewski.
Szef gminy zapowiedział również, że jeszcze w tym roku uda się zrobić oświetlenie między Zatoniem a Barcikowicami. - Nie będzie już czarnej dziury na tym odcinku, natomiast co do chodnika to rozmawiamy z Zarządem Dróg Wojewódzkich i jest szansa na tą inwestycję.

Powstanie plac zabaw

W dalszej części spotkania, wójt omówił plany budowy placu zabaw w Barcikowicach. – Jest szansa, że w tym roku, ale już z pewnością w przyszłym powstanie tutaj, jeden z największych w gminie placów zabaw. Mamy na to pieniądze unijne – zapewnił M. Zalewski.

Wójt poinformował także mieszkańców Barcikowic, o nowej interpretacji Ministerstwa Środowiska w sprawie odbioru odpadów. – W sprawie odbioru śmieci, dotychczasowe umowy wygasają z mocy prawa. Nie umiem jeszcze powiedzieć jakie będą stawki i częstotliwość odbioru śmieci. Odpady będzie odbierała gmina, a dokładnie związek gmin – tłumaczył wójt.

W drugiej części zebrania, rozmawiano już o przeznaczeniu pieniędzy integracyjnych z miasta, na inwestycje w Barcikowicach. Jako pierwsza swoją propozycję przedstawiła Jolanta Jagodzińska z Barcikowic Małych. – Dołóżmy pieniądze z funduszu, do tych obiecanych nam przez wójta, na drogę z Zatonia do Barcikowic Małych. Zamiast leśnej gruntowej, będziemy mieli coś lepszego, nawet jeśli by miała być to droga, na jakiś czas – zaproponowała mieszkanka.
– Nie możemy nic nie robić czekając na drogę asfaltową – wtórowali jej pozostali uczestnicy spotkania.

Budujemy drogę

Były sołtys Barcikowic Aleksander Chudaska, zaproponował budowę drogi z Barcikowic do Barcikowic Małych. Wójt gminy poinformował zebranych o planach  związanych z tą drogą na kolejne lata. – Przymierzaliśmy się do budowy tej drogi, ale z wyliczeń wynika, że to zadanie na ponad cztery miliony złotych. To zadanie na najbliższe lata i będziemy je brać pod uwagę w następnym rozdaniu unijnym, zależy to również, od nowych okoliczności polityczno – ekonomiczno – organizacyjnych – dodał wójt.

Pod koniec zebrania, kolejny wniosek dotyczący wydania pieniędzy integracyjnych na remont drogi do Barcikowic Małych, zgłosił mieszkaniec tej wioski. – Mówmy o rzeczach realnych. Mamy 30 tys., wójt da nam obiecane 50 tys. Za 80 tys. możemy już zrobić tę drogę, wiec zgłaszam taki wniosek – zwrócił się do sołtysa Dariusz Habura.

Po szybkim głosowaniu, wniosek o remoncie ponad kilometrowego odcinka drogi, od głównej trasy Kiełpin do Barcikowic Małych przeszedł zdecydowaną większością głosów. Zaledwie kilku mieszkańców Barcikowic było innego zdania. – Jestem pod wrażeniem państwa zgodności, dawno nie widziałem takiej wyrozumiałości – podsumował zebranie wójt gminy Mariusz Zalewski.

Krzysztof Grabowski

Artykuły powiązane: 

W Barcikowicach problemem są drogi

- Auta pędzą po drodze, a my między nimi! Przejście z dziećmi na drugą stronę lub spacer do kościoła w Zatoniu, to często bardzo niebezpieczna wyprawa – skarży się na brak chodnika Grażyna Wieczorek. Dziś mieszkańcy dyskutować będą o Funduszu Integracyjnym.
wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki