Nowe rondo w Raculi

11 Lipiec 2017
To była długo oczekiwana inwestycja drogowa. Rondo na wyjeździe z miasta wybuduje firma Export-Pribex, za 7,9 mln zł. Ma na to 210 dni.

Chodzi o skrzyżowanie na przedłużeniu u. Wrocławskiej i ul. Racula-Głogowska. Z jednej strony samochody jadą w kierunku drogo ekspresowej S3, a z drugiej setki pojazdów jadą z Raculi i Drzonkowa w kierunku centrum miasta. To bardzo niebezpieczne miejsce.

- Po wybudowaniu ronda wyjazd z Raculi będzie o wiele łatwiejszy. Wybudujemy tutaj rondo turbinowe. W niektórych miejscach będą po trzy pasy ruchu. Koszt to 7,9 mln zł – mówił prezydent Janusz Kubicki podczas podpisywania umowy z wykonawcą inwestycji (w poprzedni wtorek, 5 lipca). – Zaplanowany jest tutaj również zjazd na przyszłą obwodnicę południową miasta.  

Na prezentowanym obok rysunku jest ulica odbiegająca w lewo od skrzyżowania i kończąca się pasem zieleni. Gdy powstanie obwodnica południowa, tutaj będzie się łączyć z dojazdem na S3 oraz istniejącą już obwodnicą Nowego Kisielina. W przyszłości zostanie ona wydłużona w kierunku mostu na Odrze w Milsku, który chce wybudować marszałek województwa. Rondo traktowane jest jako część tej inwestycji drogowej.

Rondo wykona warszawska firma Pribex. – Znamy Zieloną Górę, bo robiliśmy tu kilka mniejszych inwestycji drogowych. Cały czas jesteśmy obecni w zachodniej Polsce. Pracujemy we Wrocławiu i Nowej Soli – mówiła prezes Hanna Pniewska. – Pracujemy również przy budowie fragmentu drogi ekspresowej S3 na odcinku Lubin-Kazimierzów. Pierwsze roboty przy budowie ronda powinniśmy rozpocząć w sierpniu.

Rondo w Raculi będzie największe w mieście. Wykonawca ma 210 dni na wykonanie wszystkich prac. Ich tempo zależeć będzie od zimy i niskich temperatur. Inwestycja powinna być gotowa najpóźniej w kwietniu przyszłego roku.

Definitywne rozwiązanie problemów z tym skrzyżowaniem było jedną z obietnic połączeniowych składanych przez prezydent Kubickiego.

- Od lat o tym rozmawialiśmy i wreszcie się doczekamy rozwiązania problemu  – cieszył się radny Tomasz Sroczyński.

- Łatwiej będzie się jeździło, ale co jest równie ważne, będzie bezpieczniej. Skończą się liczne kolizje – wtórował mu radny Wiesław Kuchta.

Przypomnijmy: niezależnie od tej inwestycji na rondzie zaplanowane jest ustawienie rzeźby przedstawiającej Andrzeja Huszczę na motocyklu żużlowym.

(tc)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki