W tę sobotę Dzień Zatonia

21 Sierpień 2015
Dożynki i festyn w okrągłą rocznicę. W tę sobotę świętujemy! A powód jest wyjątkowy. Mija 250 lat od rozpoczęcia budowy miejscowego kościoła. Będzie huczna zabawa z okazji Dnia Zatonia.

Sobotnie uroczystości rozpoczną się w świątyni. O 14.30 zaplanowano wspólną modlitwę za zmarłych polskich i niemieckich mieszkańców Zatonia, pod przewodnictwem biskupa Tadeusza Lityńskiego, o 15.00 - eucharystia dziękczynna połączona z odpustem.

Po mszy przyjdzie czas na uroczystości dożynkowe i wspólne biesiadowanie przy muzyce podczas festynu rodzinnego – początek o 17.00, na boisku. O 20.00 rozpocznie się zabawa taneczna.

- Zapraszamy wszystkich mieszkańców Zatonia, Marzęcina i Barcikowic oraz gości, którzy chcą wspólnie z nami uczestniczyć w radosnym świętowaniu – zachęca sołtys Krzysztof Sadecki.

(dsp)

 

Początki zatońskiego kościoła datuje się na 1765 r. Wtedy to, staraniem miejscowych protestantów, wybudowano w centrum wsi ośmioboczny zbór ewangelicki, pierwotnie szachulcowy. W późniejszych latach pruski mur zastąpiono cegłą. W 1865 r. wzniesiono wieżę, zawieszono na niej dzwony, pięć lat później budowla wzbogaciła się o zegar. W 1945 r. kościół przejęli katolicy. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na barokowy ołtarz, chrzcielnicę i organy.

 

Fot. Krzysztof Grabowski