Wypięknieje szkoła i przedszkole

20 Październik 2023
Zielona Góra pozyskała 10 mln zł na remonty w miejskich obiektach oświatowych. CKZiU nr 1 „Budowlanka” i Miejskie Przedszkole nr 30 przejdą termomodernizację. Będzie cieplej, ładniej i oszczędniej.

Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta, nie ukrywa satysfakcji. - Budowlanka to najlepsze technikum w Lubuskiem - uczniowie i nauczyciele zasługują na naukę i pracę w komfortowych warunkach - przekonuje K. Kaliszuk. I dodaje: - Przypomnę, że w tym roku z Krajowego Planu Odbudowy miasto dostało 19 mln zł na utworzenie Branżowych Centrów Umiejętności w „Elektroniku” i „Budowlance”. Brakowało środków na termomodernizację tej drugiej szkoły. Cieszę się, że około 2 mln zł otrzyma przedszkole.

MP nr 30 „Lokomotywa” z oddziałami integracyjnymi przy ul. Tuwima wchodzi w skład Zespołu Edukacyjnego nr 2 - jego częścią są też przedszkole nr 9 i SP nr 17. Placówka powstała w 1968 r., była pod opieką Zielonogórskich Zakładów Włókienniczych „Polska Wełna” i działała jako Przedszkole nr 2. W latach 80. minionego wieku zmieniła nazwę na Państwowe Przedszkole nr 30.

- W planach jest docieplenie budynku, remont dachu, montaż instalacji fotowoltaicznej, wymiana instalacji elektrycznej oświetleniowej aluminiowej na miedzianą wraz z wymianą opraw oświetleniowych na energooszczędne LED - wylicza Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich.

Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 „Budowlanka” to najlepsze technikum w Zielonej Górze, Lubuskiem i wiedzie prym wśród szkół budowlanych w kraju. Według rankingu „Perspektyw” za rok 2022 to ósme technikum w Polsce i wygrywa w rankingu olimpijskim.

- Bardzo się cieszę i jestem zaszczycona, że po latach dojdzie u nas do remontu - mówi dyrektorka Małgorzata Ragiel. - Szkoła istnieje od 1957. I przez ten czas tylko raz była tu malowana elewacja. Bardzo dziękuję prezydentowi Januszowi Kubickiemu za pozyskanie pieniędzy na inwestycję. Najlepsze technikum w województwie będzie nie tylko przynosić miastu chlubę poziomem nauczania, ale też najpiękniejszą elewacją, świetnie komponującą się z ogrodem botanicznym.

Budowlanka zyska nowy wygląd. W zakresie inwestycji jest m.in. odnowienie dachu, wymiana instalacji elektrycznej oświetleniowej aluminiowej na miedzianą wraz z wymianą opraw oświetleniowych na energooszczędne LED i montaż paneli fotowoltaicznych.

– Będzie cieplej i oszczędniej. Stawiamy na ekologię, na zieloną moc - dodaje M. Ragiel.

Na początku nowego roku zostanie ogłoszony przetarg na to zadanie - pieniądze pochodzą z Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład.

(rk)