Wstąp po poradę, zabawę i lekcje polskiego

30 Wrzesień 2022
Stowarzyszenie dla Rodziny otworzyło przy ul. Zamenhofa 1 (budynek Ochotniczych Hufców Pracy) punkt wsparcia dla cudzoziemców i obywateli Polski. Z bezpłatnej pomocy prawnej, psychologicznej i psychoterapii mogą skorzystać dzieci, młodzież i dorośli.

Projekt rozpoczął się w sierpniu od półkolonii dla dzieci i młodzieży, wzięło w nich udział 60 osób, w tym dziesięcioro Polaków. Zajęcia integracyjne odbywały się na sali gimnastycznej, przy stole do bilarda i tenisa stołowego, a także w aquaparku, Krainie Eksperymentów, podczas warsztatów kulinarnych, w parku linowym.

Tęsknią za przyjaciółmi

- Nasza propozycja jest skierowana głównie do Ukraińców, którzy po wybuchu wojny, 24 lutego, opuścili swój kraj w obawie o utratę zdrowia lub życia i zamieszkali w Lubuskiem - mówi Marta Cielińska-Idziak, koordynatorka projektu. I dodaje: - Zapraszamy też Polaków, którzy mają bezpośredni kontakt z cudzoziemcami, m.in. nauczycieli i uczniów, wolontariuszy oraz pracodawców zatrudniających naszych gości ze Wschodu. Chodzi nam o prawdziwą integrację. Polacy i Ukraińcy mają szansę lepiej się poznać, dowiedzieć się wiele o swoich krajach.

Ukraińcy mogą liczyć na lekcje języka polskiego. Nie brakuje porad prawnych, cudzoziemcy pytają np. o legalne zatrudnienie, kredyt hipoteczny i wynajem mieszkania. Do dyspozycji obywateli obu państw jest psycholog i psychoterapeuta. Ludzie uciekający przed kulami i cierpieniem często cierpią na depresję, mają stany lękowe, młodzi tęsknią za przyjaciółmi, rodzicami, szkołą, marzeniami i hobby - choćby klubem piłkarskim, które musieli zostawić w ojczyźnie. Boją się, że nie będą mieli po co wracać.

Są też wdzięczni, bo zielonogórzanie pokazali wielkie serca. - Nie mogą uwierzyć, że wszystkie zajęcia, które im proponujemy, są za darmo. Robimy tu różne rzeczy, tworzymy prace plastyczne i kolaże, uczymy się przez zabawę, a nawet jemy słodycze - śmieje się M. Cielińska-Idziak. - Nauczyciele z zielonogórskich szkół mogą podnieść kompetencje i wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach.

Otwarte zajęcia integracyjne dla dzieci z Polski i Ukrainy odbywają się w poniedziałki i czwartki przy Zamenhofa, a dla klas, do których uczęszczają cudzoziemcy i które zgłosiły się do udziału w projekcie - we wtorki i środy.

Pojednanie w prawdzie

Ważną cegiełkę w realizację inicjatywy położył radny Marek Budniak (PiS), doradca wojewody lubuskiego ds. kombatantów i osób represjonowanych. - Pomogłem w reaktywacji Stowarzyszenia dla Rodziny, które wspiera całe rodziny. Wszyscy przeżywamy dramat Ukrainy, dlatego zapadła decyzja, żeby pomoc adresować do uchodźców. Udało się zdobyć 1,2 mln zł na projekt cieszący się dużym zainteresowaniem. Ukraińcy i Polacy powinni się pojednać w prawdzie, a ten punkt wsparcia nam w tym pomoże - mówi M. Budniak.

Stowarzyszenie dla Rodziny proponuje też grupy wsparcia, warsztaty oraz tłumaczenia w mowie i piśmie. Więcej informacji na www.dlarodziny.zgora.pl/miejscespotkania , e-mail: Kontakt@DlaRodziny.Zgora.pl, tel. 573 134 866.

Zadanie pn. „Integracja cudzoziemców w społeczeństwie” w ramach konkursu „Razem możemy więcej” dofinansowano ze środków Funduszu Pracy.

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki