Wiceminister chwali połączenie

3 luty 2015
- Dobrowolne połączenie dwóch gmin to ewenement na skalę kraju. Nikomu wcześniej nie udała się ta sztuka – mówił wiceminister Marek Wójcik..

Podczas wtorkowego spotkania w urzędzie marszałkowskim, wiceminister administracji i cyfryzacji Marek Wójcik komplementował władze i mieszkańców połączonej Zielonej Góry.

- Dobrowolne połączenie dwóch gmin to ewenement na skalę kraju. Nikomu wcześniej nie udała się ta sztuka. Wasz przykład dowodzi, że jeśli połączenie zostanie wsparte rządowymi instrumentami finansowymi, to do tego typu oddolnych połączeń może dojść również w innych miejscach w Polsce. To dlatego zdecydowaliśmy się zaproponować polskiemu parlamentowi zmiany w ustawie o samorządach, głównie zmierzających do wzmocnienia połączeniowych tendencji. Uważamy bowiem, również na podstawie zielonogórskich doświadczeń, że nie trzeba nikogo zmuszać do połączenia, lepsze będą finansowe zachęty – uzasadniał ostatnią legislacyjną inicjatywę rządu M. Wójcik.

Wiceminister spotkał się z marszałek Elżbietą Polak, z którą rozmawiał m.in. o współpracy w zakresie realizacji projektów związanych z budową społeczeństwa informacyjnego. – W nowej perspektywie pojawiły się nowe możliwości i wielkie szanse dla naszego regionu w tym zakresie – mówiła marszałek.

Marek Wójcik potwierdził, że Lubuskie jest liderem w budowie sieci szerokopasmowych, które są podstawą rozwoju cyfrowego. Jednak jak podkreślał, nowa perspektywa to czas na rozwój kapitału ludzkiego.

 – Chodzi o to, aby wykorzystać istniejącą już infrastrukturę do rozwoju społeczeństwa. To bardzo ważne, bo w przyszłości to nie pieniądze, a ludzie będą decydować o rozwoju regionów. Lubuskie ma ogromny potencjał w tym zakresie i jest przygotowane na realizację „ostatniej mili”  – wyjaśnił.

Jego zdaniem walorem regionu lubuskiego jest współpraca samorządów wszystkich szczebli. – Jesteście fenomenem na mapie polski. Potraficie ze sobą rozmawiać i konstruktywnie współpracować – zaznaczył.

Marek Wójcik zachęcał przedsiębiorców oraz partnerstwa do korzystania ze środków dostępnych w programie Polska Cyfrowa. To blisko 3 mld zł.