Szybkim pociąg zabierze nas do pracy i szkoły

9 Wrzesień 2022
Plany są śmiałe! Zielona Góra wspólnie z partnerami: Nową Solą, Sulechowem, Czerwieńskiem i Otyniem uruchomi Szybką Kolej Aglomeracyjną Lubuskiego Trójmiasta (SKALT). W miniony wtorek przedstawiciele samorządów dyskutowali o ekologicznych inwestycjach w transport publiczny.

W planach jest zakup sześciu elektrycznych zespołów trakcyjnych, cztery z nich będą w ciągłej eksploatacji. Pociągi z Sulechowa do Nowej Soli, na odcinku liczącym 50 kilometrów, mają kursować co pół godziny. W Zielonej Górze pasażerowie będą mieli do dyspozycji osiem przystanków, istniejące: Zielona Góra-Główna, w Przylepie, Starym Kisielinie i Nowym Kisielinie oraz cztery nowe: Leśny Dwór, Elektrociepłownia, Uniwersytet i Osiedle Mazurskie. Pociągi zatrzymają się też na stacjach Sulechów-Wschód (stacja końcowa), Sulechów-Zachód, Czerwieńsk-Południe, Niedoradz (w planach węzeł przesiadkowy), Nowa Sól, Nowa Sól-Północ, Nowa Sól-Południe (stacja końcowa).

Projekt zakłada powstanie w Zielonej Górze centrum przesiadkowego PKP-PKS (połączone dworce). Przy dworcu w Sulechowie pasażerowie także skorzystają z centrum przesiadkowego. Trzeba będzie wybudować też drugi tor na trasie Czerwieńsk-Pomorsko.

Wygodnie i nowocześnie

- Z naszej Strategii Rozwoju Komunikacji wynika, że kolej aglomeracyjna jest najważniejszym elementem zielonogórskiej sieci transportowej. Wygrywa z drogą S3 i obwodnicą południową - przekonuje Krzysztof Kaliszuk, wiceprezydent Zielonej Góry. - Rządowi eksperci potwierdzili, że mamy rację. Co ważne, w najbliższej perspektywie unijnej jest możliwość sfinansowania takich inwestycji. Temat omówiliśmy ze spółką PLK. Przed nami wiele wyzwań, ale wierzymy w to, że nam się uda.

Prezydent Janusz Kubicki zdaje sobie sprawę, że projekt wymaga sporych nakładów finansowych. Jest jednak optymistą. - Nie raz udowadnialiśmy, że miasto Zielona Góra potrafi góry przenosić. Konsekwentnie inwestujemy w transport ekologiczny. Autobusy elektryczne są ciche i przyjazne środowisku. Kolej też jest bardzo ważna, bo dzięki niej na drogach będą mniejsze korki. Chcemy, aby mieszkańcy Lubuskiego Trójmiasta dojeżdżali wygodnie do pracy i szkoły nowoczesnymi pociągami - mówi prezydent.

Ile to będzie kosztować? Na tym etapie prac nad projektem, trudno to oszacować.

Autobusowy lider

We wtorkowej konferencji pn. „Zielony Transport w Miejskich Obszarach Funkcjonalnych”, która odbyła się w hotelu Ruben, wzięli udział m.in. Katarzyna Zielińska-Heitkötter, zastępczyni dyrektora Departamentu Programów Infrastrukturalnych Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Sylwia Cieślak-Wilk, zastępczyni dyrektora Centrum Unijnych Projektów Transportowych. O swoich doświadczeniach w realizacji miejskich inwestycji transportowych (kolejowych i autobusowych) mówili przedstawiciele samorządów m.in. Andrzej Gawron z Biura Funduszy Europejskich i Polityki Rozwoju Miasta Stołecznego Warszawa. Robert Karwacki, dyrektor zielonogórskiego Miejskiego Zakładu Komunikacji pochwalił się, że nasze miasto jest liderem w wymianie taboru autobusowego na ekologiczny.

W planowane przedsięwzięcie kolejowe zaangażują się Województwo Lubuskie oraz spółki POLREGIO i Polskie Linie Kolejowe. Pieniądze pochodziłyby z Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEniKS).

(rk)

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki