WYRÓŻNIENIA. Bo miasto tworzą ludzie...

12 Wrzesień 2019
- Miasto to nie ulice, place, budynki. Miasto to ludzie – przyznał prezydent Janusz Kubicki podczas uroczystej sesji rady, wręczając medale dla honorowych obywateli Zielonej Góry i nagrody kulturalne.

Wtorkowa sesja rady miasta była wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze - odbyła się podczas Winobrania, więc wśród gości zobaczyć można było... Bachusa. Po drugie – miejsce także było niecodzienne, ponieważ radni spotkali się... w pałacu w Starym Kisielinie. I wreszcie najistotniejsza kwestia - cel spotkania, czyli wręczenie dyplomów i medali osobom, którym przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra oraz wręczenie nagród kulturalnych prezydenta miasta.

- Jestem dumny, że mogę wręczać te nagrody. Miasto to nie ulice, place, budynki. Miasto to ludzie – przyznał prezydent Janusz Kubicki. Podczas uroczystej sesji uhonorowano trzy osoby. Pierwszą z nich był Marian Szymczak. Radni odpowiednią uchwałę przyjęli jeszcze w zeszłym roku. - Marian Szymczak niestrudzenie pielęgnuje pamięć o Sybirakach. Dzięki niemu młodzi ludzie będą mogli poznać ich historię – przedstawiał sylwetkę honorowego obywatela przewodniczący rady miasta Piotr Barczak.

Honorowym obywatelem został także ks. prałat Jerzy Nowaczyk. Wieloletni proboszcz i duszpasterz akademicki przyznał, że powołanie było dla niego jak piorun z nieba. - Lepszej roboty nie mogłem sobie wymarzyć. Jednak gdyby nie parafianie, co ja mógłbym sam zrobić – pytał retorycznie ks. Nowaczyk.

Honorowe obywatelstwo otrzymał również prof. Michał Kisielewicz. - Czuję się zaszczycony tytułem. W Zielonej Górze spędziłem większość dorosłego życia. Bardzo się cieszę, że mogłem przyczynić się do tego, że Zielona Góra stała się miastem uniwersyteckim – przyznał prof. Kisielewicz.

Nagrody kulturalne w tym roku odebrało sześć osób oraz dwa stowarzyszenia (czytaj w ramce poniżej). Na koniec sesji prezydent Kubicki zapowiedział stworzenie encyklopedii Zielonej Góry z okazji 800-lecia miasta. Na jej kartach zostaną zapisane z pewnością nazwiska nagrodzonych we wtorek zielonogórzan.

(ap)

NAGRODY KULTURALNE 2019 – INDYWIDUALNE

Henryk Krakowiak

Artysta plastyk, tworzy od ponad pół wieku. Rzetelnie i precyzyjnie przedstawia swoje malarskie wizje. Tematem jego obrazów i rysunków są najczęściej martwe natury, pejzaże oraz wnętrza z postaciami. W swoich pracach skupia się głównie na kolorze, jego subtelności i sposobie oddziaływania.

 

Janusz Skiba

Grafik i malarz, od 60 lat dzieli się swoim talentem i wrażliwością. Jego twórczość jest wielostronna, przewija się przez nią wiele tematów i technik. Obrazy J. Skiby były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Inspiracji do swoich dzieł szuka w emocjach i silnych wzruszeniach.

 

Robert Rudiak

Poeta, prozaik, publicysta i krytyk literacki. Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich. Potrafi uwieść czytelników na kilka sposobów. Inspiracji szuka w sprawach codziennych i osobistych wspomnieniach. Szyk i elegancja to znak rozpoznawczy jego poezji.

 

Eugeniusz Kurzawa

Poeta, redaktor książek i wydawnictw, animator kultury, prasoznawca. Uprawia głównie publicystykę, felietonistykę, wywiad, pisze eseje i recenzje literackie. Od 40 lat osiąga w swojej twórczości harmonię pomiędzy formą a treścią. W sposób odkrywczy podchodzi do trudnych aspektów życia.

 

Alfred Siatecki

Prozaik, publicysta, reportażysta, autor słuchowisk. Swoje opowieści przekazuje takimi, jakie są. Bez eksperymentów językowych, bez przerabiania rzeczywistości. Autor w swoich dziełach dba zawsze o szczegóły wzbogacone połączeniem subtelności, emocji z dystansem, chłodną obserwacją i przekazem.

 

Władysław Klępka

Poeta i malarz. Od 40 lat tworzy i inspiruje do twórczej aktywności. W ostatnich latach zachwyca obrazami tworzonymi z papieru czerpanego. Jego drugą pasją jest sztuka gobeliniarska, która była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach. Ponadto poeta, przenoszący czytelnika w świat magii.

NARODY KULTURALNE 2019 – ZBIOROWE

* Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe

Jedna z wizytówek kultury naszego miasta. Klimat koncertów jazzowych jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Żywa ekspresja dźwięków i tonów, to wartości najcenniejsze w muzyce. Koncerty i imprezy organizowane przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe zdecydowanie plasują się w najwyższych sferach muzycznej średniej. Swoim wyraźnym i lekkim brzmieniem zespół maluje dźwiękowy pejzaż Zielonej Góry.

* Społeczne Ognisko Artystyczne

W tym roku świętuje 65-lecie swojego istnienia. Dzięki pracy z dziećmi i młodzieżą – wiecznie młode i podążające z duchem czasu. Instruktorzy na co dzień uczą swoich podopiecznych śpiewu, gry na instrumentach, tańca i baletu. Ogromne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w swoją rolę widać każdego roku na podsumowaniu pracy artystycznej. Każdy z nowych pomysłów rodzi się z potrzeby serca, w połączeniu z talentem i ciężką pracą.