WYRÓŻNIENIA. Bo miasto tworzą ludzie...

12 Wrzesień 2019
- Miasto to nie ulice, place, budynki. Miasto to ludzie – przyznał prezydent Janusz Kubicki podczas uroczystej sesji rady, wręczając medale dla honorowych obywateli Zielonej Góry i nagrody kulturalne.

Wtorkowa sesja rady miasta była wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze - odbyła się podczas Winobrania, więc wśród gości zobaczyć można było... Bachusa. Po drugie – miejsce także było niecodzienne, ponieważ radni spotkali się... w pałacu w Starym Kisielinie. I wreszcie najistotniejsza kwestia - cel spotkania, czyli wręczenie dyplomów i medali osobom, którym przyznano tytuł Honorowego Obywatela Miasta Zielona Góra oraz wręczenie nagród kulturalnych prezydenta miasta.

- Jestem dumny, że mogę wręczać te nagrody. Miasto to nie ulice, place, budynki. Miasto to ludzie – przyznał prezydent Janusz Kubicki. Podczas uroczystej sesji uhonorowano trzy osoby. Pierwszą z nich był Marian Szymczak. Radni odpowiednią uchwałę przyjęli jeszcze w zeszłym roku. - Marian Szymczak niestrudzenie pielęgnuje pamięć o Sybirakach. Dzięki niemu młodzi ludzie będą mogli poznać ich historię – przedstawiał sylwetkę honorowego obywatela przewodniczący rady miasta Piotr Barczak.

Honorowym obywatelem został także ks. prałat Jerzy Nowaczyk. Wieloletni proboszcz i duszpasterz akademicki przyznał, że powołanie było dla niego jak piorun z nieba. - Lepszej roboty nie mogłem sobie wymarzyć. Jednak gdyby nie parafianie, co ja mógłbym sam zrobić – pytał retorycznie ks. Nowaczyk.

Honorowe obywatelstwo otrzymał również prof. Michał Kisielewicz. - Czuję się zaszczycony tytułem. W Zielonej Górze spędziłem większość dorosłego życia. Bardzo się cieszę, że mogłem przyczynić się do tego, że Zielona Góra stała się miastem uniwersyteckim – przyznał prof. Kisielewicz.

Nagrody kulturalne w tym roku odebrało sześć osób oraz dwa stowarzyszenia (czytaj w ramce poniżej). Na koniec sesji prezydent Kubicki zapowiedział stworzenie encyklopedii Zielonej Góry z okazji 800-lecia miasta. Na jej kartach zostaną zapisane z pewnością nazwiska nagrodzonych we wtorek zielonogórzan.

(ap)

NAGRODY KULTURALNE 2019 – INDYWIDUALNE

Henryk Krakowiak

Artysta plastyk, tworzy od ponad pół wieku. Rzetelnie i precyzyjnie przedstawia swoje malarskie wizje. Tematem jego obrazów i rysunków są najczęściej martwe natury, pejzaże oraz wnętrza z postaciami. W swoich pracach skupia się głównie na kolorze, jego subtelności i sposobie oddziaływania.

 

Janusz Skiba

Grafik i malarz, od 60 lat dzieli się swoim talentem i wrażliwością. Jego twórczość jest wielostronna, przewija się przez nią wiele tematów i technik. Obrazy J. Skiby były prezentowane na licznych wystawach w Polsce i za granicą. Inspiracji do swoich dzieł szuka w emocjach i silnych wzruszeniach.

 

Robert Rudiak

Poeta, prozaik, publicysta i krytyk literacki. Laureat kilkudziesięciu ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów literackich. Potrafi uwieść czytelników na kilka sposobów. Inspiracji szuka w sprawach codziennych i osobistych wspomnieniach. Szyk i elegancja to znak rozpoznawczy jego poezji.

 

Eugeniusz Kurzawa

Poeta, redaktor książek i wydawnictw, animator kultury, prasoznawca. Uprawia głównie publicystykę, felietonistykę, wywiad, pisze eseje i recenzje literackie. Od 40 lat osiąga w swojej twórczości harmonię pomiędzy formą a treścią. W sposób odkrywczy podchodzi do trudnych aspektów życia.

 

Alfred Siatecki

Prozaik, publicysta, reportażysta, autor słuchowisk. Swoje opowieści przekazuje takimi, jakie są. Bez eksperymentów językowych, bez przerabiania rzeczywistości. Autor w swoich dziełach dba zawsze o szczegóły wzbogacone połączeniem subtelności, emocji z dystansem, chłodną obserwacją i przekazem.

 

Władysław Klępka

Poeta i malarz. Od 40 lat tworzy i inspiruje do twórczej aktywności. W ostatnich latach zachwyca obrazami tworzonymi z papieru czerpanego. Jego drugą pasją jest sztuka gobeliniarska, która była wielokrotnie nagradzana w ogólnopolskich konkursach. Ponadto poeta, przenoszący czytelnika w świat magii.

NARODY KULTURALNE 2019 – ZBIOROWE

* Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe

Jedna z wizytówek kultury naszego miasta. Klimat koncertów jazzowych jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Żywa ekspresja dźwięków i tonów, to wartości najcenniejsze w muzyce. Koncerty i imprezy organizowane przez Zielonogórskie Stowarzyszenie Jazzowe zdecydowanie plasują się w najwyższych sferach muzycznej średniej. Swoim wyraźnym i lekkim brzmieniem zespół maluje dźwiękowy pejzaż Zielonej Góry.

* Społeczne Ognisko Artystyczne

W tym roku świętuje 65-lecie swojego istnienia. Dzięki pracy z dziećmi i młodzieżą – wiecznie młode i podążające z duchem czasu. Instruktorzy na co dzień uczą swoich podopiecznych śpiewu, gry na instrumentach, tańca i baletu. Ogromne zaangażowanie uczniów i nauczycieli w swoją rolę widać każdego roku na podsumowaniu pracy artystycznej. Każdy z nowych pomysłów rodzi się z potrzeby serca, w połączeniu z talentem i ciężką pracą.

 

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki