Młody bielik szybko odzyskał siły

18 Sierpień 2017
- Młody bielik przypadkowo wylądował w gęstym lesie. Nie miał żadnych szans na start i ponowny lot. Dosłownie odbijał się od gałęzi. Na szczęście znaleźli go grzybiarze – relacjonuje Gabriela Rosik, szefowa Ośrodka Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących w Starym Kisielinie.

Młodego bielika znaleźli grzybiarze na terenie gminy Skąpe, prawie natychmiast zawiadomili gminną straż o swoim niecodziennym znalezisku. To młody i piękny ptak. Wykluł się ok. pięć miesięcy temu, z tajemniczych powodów postanowił wylądować w okolicy gęsto porośniętej drzewami.

Według pani Gabrieli Rosik, taki nawigacyjny błąd czasami się przydarza młodym bielikom. I choć na ogół wszystko kończy się tylko chwilowym strachem, tym razem potrzebna była pomoc człowieka.

- Jestem pełna uznania dla Juliusza Tomaszewskiego, pracownika gminnej straży. Wykazał się pełnym profesjonalizmem. Nie tylko podjął interwencję już po godzinach swojej etatowej pracy, ale dodatkowo zabrał odpowiednich rozmiarów klatkę. Dzięki niemu, jeszcze w tym samym dniu, późnym wieczorem, bielik trafił do naszego ośrodka – cieszy się G. Rosik.

Ptak otoczony został opieką weterynaryjną. Ku radości nowych opiekunów, nie miał żadnych złamań. Nawet nie był wychudzony. Apetyt odzyskał już po jednym dniu pobytu w ośrodku.

- Najchętniej je ryby, zwłaszcza karpie. Waży teraz 3,5 kg. Pobędzie u nas jeszcze z kilka dni, w tym czasie dokarmimy biedaka, i jak wszystko dobrze pójdzie, odwieziemy orlika w jego rodzinne strony, tam zostanie wypuszczony na wolność – zapowiada G. Rosik.

Przypomnijmy, że w ośrodku prowadzonym przez panią Gabrielę mieszka na stałe inny bielik, któremu weterynarz, niestety, musiał amputować strzaskane skrzydło.

- To prawdziwa ptasia gwiazda. Lubi wskakiwać na specjalny pieniek, by bacznie obserwować najbliższą okolicę i zwiedzających nasz ośrodek. Pozostanie u nas, w charakterze rezydenta, prawdopodobnie do końca swych dni – przewiduje szefowa ośrodka.

Ośrodek Rehabilitacji dla Zwierząt Dziko Żyjących jest finansowany z budżetu miasta. Telefon do ośrodka: 662 017 754.

(pm)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki