Schronisko czeka na przeprowadzkę

3 Listopad 2023
Do końca roku budynek dla psów ma być gotowy w stanie surowym. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, czworonogi zamieszkają w nim w maju.

Prezydent Janusz Kubicki umowę z firmą Perbud podpisał w czerwcu br. Wykonawca rozpoczął prace od uporządkowania terenu, robót rozbiórkowych i ustawienia nowych kojców dla psów na czas trwania inwestycji. Na terenie budowy powstała już sieć wodno-kanalizacyjna.

- Roboty pod nowy budynek dla bezdomnych psów zaczęły się w lipcu od prac ziemnych, położono fundamenty, wymurowano ściany fundamentowe i obecnie murowane są ściany parteru - wylicza szczegółowo Monika Krajewska, zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji Miejskich w magistracie. I dodaje: - Wylano już też podłogę w powstającym budynku. Następny etap to strop nad parterem i druga kondygnacja wraz z zadaszeniem.

Eleganckie boksy

Do końca roku przewiduje się zamknięcie stanu surowego obiektu. Z uwagi na to, że zima nie sprzyja pracom na zewnątrz, te będą kontynuowane w środku.

- Nowo projektowany budynek jest w stanie pomieścić maksymalnie 147 psów w 53 boksach. Planowany czas zakończenia inwestycji to kwiecień 2024 r. - uzupełnia M. Krajewska.

Będzie to niepodpiwniczony budynek z płaskim dachem wykonywany w technologii murowanej, ocieplony, przeznaczony dla bezdomnych psów. Zwierzaki dostaną wygodne boksy z wybiegami. Budynek zostanie podzielony tak, aby odseparować od siebie suki karmiące oraz agresywne i chore psy. W planach jest bawialnia i specjalny teren rekreacyjny.

O bezpiecznym domu dla zwierząt mówiło się od lat. Obecna siedziba schroniska przy ul. Szwajcarskiej 4 nie jest wygodnym domem dla psów i kotów. Nowy obiekt dla czworonogów powstaje w tym samym miejscu, co stary. Inwestycję podzielono na dwa etapy, w pierwszym stanie nowy budynek dla psów.

- Ten wstydliwy dla miasta problem zostanie w końcu rozwiązany, a zwierzaki zamieszkają w cywilizowanych warunkach, w nowoczesnym schronisku - podkreśla prezydent Janusz Kubicki.

Przebudowę od początku pilotuje radny Paweł Wysocki. - Walczyliśmy o to schronisko pięć lat. I nareszcie! Wiosną psiaki dostaną nowy dom - cieszy się.

Będzie winda

Budynek zostanie wyposażony w szyb windowy, windę dostosowaną do przewozu ludzi, w tym osób z niepełnosprawnością, psów, karmy i sprzętu, nową instalację sanitarną (w tym pełną wentylację obiektu) oraz nową instalację elektryczną (np. pompę ciepła). Cały teren będzie zagospodarowany, nie zabraknie nowych nasadzeń: drzew, krzewów i niskiej zieleni.

Dokumentację projektową przygotowała firma Ewa Pobudejska Studio Architektury EPSAA. Wartość zadania to 13 mln 188 tys. 965 zł.

W drugim etapie powstanie budynek kociarni, będzie też zagospodarowany cały teren.

(rk)