Razem, radośnie świętujmy niepodległość

10 Listopad 2016
Jest mnóstwo sposobów na to, by w piątek, 11 listopada, wyrazić swój patriotyzm. Jedno jest pewne: Narodowe Święto Niepodległości to dzień pełen radości. Możemy wybrać się na uroczyste zgromadzenie, mszę, do teatru, a nawet na... rajd rowerowy.

* MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada, o 11.00, mszą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. O 11.50 zaplanowano przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz wszystkich uczestników uroczystości na pl. Bohaterów. O 12.00 rozpocznie się zgromadzenie mieszkańców, będzie uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika, apel pamięci, złożenie kwiatów. Zaprasza prezydent miasta Janusz Kubicki.

* MARSZ W STARYM KISIELINIE

Mieszkańcy spotykają się 11 listopada, o 10.45, na parkingu obok dworca kolejowego w Starym Kisielinie. Stamtąd wyruszy Marsz Niepodległościowy, który zakończy się w kościele parafialnym mszą o 11.30. Msza w Nowym Kisielinie będzie odprawiona wcześniej, o 10.00.

 

* RAJD ROWEROWY

To już czwarta edycja rajdu Rowerowa Niepodległa – z Zielonej Góry do Drzonowa. Start 11 listopada, o 11.11, z pl. Bohaterów, meta w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. – Chcemy wspólnie i aktywnie zamanifestować patriotyzm, radośnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości – mówią organizatorzy. Co w programie rajdu? Na starcie będzie okazja, by spotkać się z rekonstruktorami. Następnie kolumna rowerzystów, prowadzona przez zabytkowy pojazd ze zbiorów LMW, przejedzie do Drzonowa. Na miejscu zwiedzanie muzeum, gorąca grochówka, pokazy grup rekonstrukcyjnych – tematyka: schyłek I wojny światowej. W tym samym czasie odbędzie się też podsumowanie konkursu plastycznego „Drogi do niepodległości” oraz wernisaż pokonkursowej wystawy.

Muzeum czynne będzie od 10.00 do 16.00. Wstęp dla uczestników rajdu bezpłatny, pozostali – 6 zł.

Na rajd zapraszają: Stowarzyszenie Rowerem Do Przodu, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości, Muzeum Wału Pomorskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

* MARSZ KOD-u

11 listopada, o 15.00, z pl. Bohaterów wyruszy Marsz Niepodległości organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy przejdą al. Niepodległości, Żeromskiego na Stary Rynek, pod ratusz. - Tego dnia chcemy, by każdy, kto nazywa się Polakiem, mógł poczuć, że Narodowe Święto Niepodległości to jego święto. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania! – mówią organizatorzy. A po marszu zapraszają na spotkanie towarzyskie w klubie Piekarnia Cichej kobniety, przy muzyce i filmie.

* KONCERT ORKIESTRY WOJSKOWEJ

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada, o 19.00, na dużej scenie Lubuskiego Teatru wystąpi Orkiestra Wojskowa z Żagania. Soliści: Katarzyna Kucharz (sopran koloraturowy), Jagoda Mikołajczyk (mezzosopran), Szymon Rzeszowski (tenor). Prowadzeni: Teresa Zima.

Bilety kosztują 20 zł, do kupienia na abilet.pl oraz godzinę przed koncertem.

W programie: „Marsz, marsz Polonia”, „Cały twój Ojczyzno”, „Biały krzyż”, „Nasza Polna Róża”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Legun na wojence”, „Życzenie”, „I do koszar”, „Orkiestry dęte”, „Róża i bez”, „Maki”, „Sen o Warszawie”, „Do Ciebie Mamo”, „Powrócisz tu”.

Orkiestra została utworzona w 1944 r., w okolicach Rzeszowa, na bazie 29. pułku piechoty. W Żaganiu funkcjonuje od 1949 r. W składzie jest 24 muzyków - żołnierzy zawodowych. Orkiestra ma w repertuarze muzykę marszową, koncertową oraz patriotyczną.

* WYSTĘPY W RACULI

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 listopada. O 16.00, w świetlicy w Raculi, rozpocznie się montaż muzyczno-słowny. Wystąpi chór działający przy Stowarzyszeniu Raculanka oraz dzieci z przedszkola w Raculi. Będzie też poczęstunek: ciasto, kawa i herbata. Zaprasza Rada Sołecka, Stowarzyszenie Raculanka, Stowarzyszenie Racula, Biblioteka Racula i OSP Racula.

(dsp)

wybierz swoje
Barcikowice sołtys Franciszek Kosidło Franciszek Kosidło
Drzonków sołtys Renata Woźniak Renata Woźniak
Jany i Stożne sołtys Monika Turzańska Monika Turzańska
Jargoniewice sołtys Elżbieta Świercz Elżbieta Świercz
Jeleniów sołtys Wojciech Bortnowski Wojciech Bortnowski
Kiełpin sołtys Aneta Walczak Aneta Walczak
Krępa sołtys Janusz Sikora Janusz Sikora
Łężyca sołtys Jolanta Rabęda Jolanta Rabęda
Ługowo sołtys Agnieszka Głuska Agnieszka Głuska
Nowy Kisielin sołtys Andrzej Zalewski Andrzej Zalewski
Ochla sołtys Aleksander Kosowicz Aleksander Kosowicz
Przylep sołtys Mieczysław Momot Mieczysław Momot
Racula sołtys Mirosława Jabłonka Mirosława Jabłonka
Stary Kisielin sołtys Krystyna Koperska Krystyna Koperska
Sucha sołtys Ireneusz Rypson Ireneusz Rypson
Zatonie i Marzęcin sołtys Krzysztof Sadecki Krzysztof Sadecki
Zawada sołtys Jan Smoter Jan Smoter
Zielona Góra prezydent Janusz Kubicki Janusz Kubicki