Razem, radośnie świętujmy niepodległość

10 Listopad 2016
Jest mnóstwo sposobów na to, by w piątek, 11 listopada, wyrazić swój patriotyzm. Jedno jest pewne: Narodowe Święto Niepodległości to dzień pełen radości. Możemy wybrać się na uroczyste zgromadzenie, mszę, do teatru, a nawet na... rajd rowerowy.

* MIEJSKIE UROCZYSTOŚCI

Uroczyste obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczną się 11 listopada, o 11.00, mszą w intencji Ojczyzny, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela. O 11.50 zaplanowano przemarsz kompanii honorowej, pocztów sztandarowych oraz wszystkich uczestników uroczystości na pl. Bohaterów. O 12.00 rozpocznie się zgromadzenie mieszkańców, będzie uroczyste podniesienie flagi państwowej i odegranie hymnu, montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół Technicznych im. Mikołaja Kopernika, apel pamięci, złożenie kwiatów. Zaprasza prezydent miasta Janusz Kubicki.

* MARSZ W STARYM KISIELINIE

Mieszkańcy spotykają się 11 listopada, o 10.45, na parkingu obok dworca kolejowego w Starym Kisielinie. Stamtąd wyruszy Marsz Niepodległościowy, który zakończy się w kościele parafialnym mszą o 11.30. Msza w Nowym Kisielinie będzie odprawiona wcześniej, o 10.00.

 

* RAJD ROWEROWY

To już czwarta edycja rajdu Rowerowa Niepodległa – z Zielonej Góry do Drzonowa. Start 11 listopada, o 11.11, z pl. Bohaterów, meta w Lubuskim Muzeum Wojskowym w Drzonowie. – Chcemy wspólnie i aktywnie zamanifestować patriotyzm, radośnie uczcić Narodowe Święto Niepodległości – mówią organizatorzy. Co w programie rajdu? Na starcie będzie okazja, by spotkać się z rekonstruktorami. Następnie kolumna rowerzystów, prowadzona przez zabytkowy pojazd ze zbiorów LMW, przejedzie do Drzonowa. Na miejscu zwiedzanie muzeum, gorąca grochówka, pokazy grup rekonstrukcyjnych – tematyka: schyłek I wojny światowej. W tym samym czasie odbędzie się też podsumowanie konkursu plastycznego „Drogi do niepodległości” oraz wernisaż pokonkursowej wystawy.

Muzeum czynne będzie od 10.00 do 16.00. Wstęp dla uczestników rajdu bezpłatny, pozostali – 6 zł.

Na rajd zapraszają: Stowarzyszenie Rowerem Do Przodu, Lubuskie Muzeum Wojskowe w Zielonej Górze z/s w Drzonowie, Towarzystwo Przyjaciół Lubuskiego Muzeum Wojskowego, Stowarzyszenie Miłośników Historii Wojskowości, Muzeum Wału Pomorskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Zielonej Górze, Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

* MARSZ KOD-u

11 listopada, o 15.00, z pl. Bohaterów wyruszy Marsz Niepodległości organizowany przez Komitet Obrony Demokracji. Uczestnicy przejdą al. Niepodległości, Żeromskiego na Stary Rynek, pod ratusz. - Tego dnia chcemy, by każdy, kto nazywa się Polakiem, mógł poczuć, że Narodowe Święto Niepodległości to jego święto. Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania! – mówią organizatorzy. A po marszu zapraszają na spotkanie towarzyskie w klubie Piekarnia Cichej kobniety, przy muzyce i filmie.

* KONCERT ORKIESTRY WOJSKOWEJ

Zielonogórski Ośrodek Kultury zaprasza na koncert z okazji Narodowego Święta Niepodległości. 11 listopada, o 19.00, na dużej scenie Lubuskiego Teatru wystąpi Orkiestra Wojskowa z Żagania. Soliści: Katarzyna Kucharz (sopran koloraturowy), Jagoda Mikołajczyk (mezzosopran), Szymon Rzeszowski (tenor). Prowadzeni: Teresa Zima.

Bilety kosztują 20 zł, do kupienia na abilet.pl oraz godzinę przed koncertem.

W programie: „Marsz, marsz Polonia”, „Cały twój Ojczyzno”, „Biały krzyż”, „Nasza Polna Róża”, „Przybyli ułani”, „Białe róże”, „Legun na wojence”, „Życzenie”, „I do koszar”, „Orkiestry dęte”, „Róża i bez”, „Maki”, „Sen o Warszawie”, „Do Ciebie Mamo”, „Powrócisz tu”.

Orkiestra została utworzona w 1944 r., w okolicach Rzeszowa, na bazie 29. pułku piechoty. W Żaganiu funkcjonuje od 1949 r. W składzie jest 24 muzyków - żołnierzy zawodowych. Orkiestra ma w repertuarze muzykę marszową, koncertową oraz patriotyczną.

* WYSTĘPY W RACULI

Uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 listopada. O 16.00, w świetlicy w Raculi, rozpocznie się montaż muzyczno-słowny. Wystąpi chór działający przy Stowarzyszeniu Raculanka oraz dzieci z przedszkola w Raculi. Będzie też poczęstunek: ciasto, kawa i herbata. Zaprasza Rada Sołecka, Stowarzyszenie Raculanka, Stowarzyszenie Racula, Biblioteka Racula i OSP Racula.

(dsp)