Policja otrzyma sztandar

19 Lipiec 2013
Skąd tylu mundurowych na pl. Bohaterów? To policjanci ćwiczący przed swoim świętem. Za tydzień, 26 lipca, wielka feta – prezydent przekaże zielonogórskim policjantom sztandar. Będzie defilada i festyn przed Centrum Biznesu.

Przekazanie sztandaru to nie przelewki. Wszystko musi się odbyć zgodnie z ceremoniałem. Dlatego policjanci ćwiczyli: kiedy odbędzie się defilada, jak mają się zachować poczty sztandarowe, kto wciąga flagę na maszt itd.

Sam sztandar, prezydent Janusz Kubicki (jako szef społecznego komitetu) najpierw przekaże wiceministrowi Marcinowi Jabłońskiemu, a ten wręczy go policjantom. Wcześniej muszą się na nim znaleźć tzw. gwoździe pamiątkowe od burmistrzów i wójtów z rejonu działania zielonogórskiej policji. Czyli 24 osoby muszą go przybić specjalnym młoteczkiem. Na uroczystość przyjedzie również komendant główny policji, nadinspektor Marek Działoszyński.

Symbole są potrzebne

- Policja powinna mieć możliwość posługiwania się symbolem, z którym się identyfikuje. Gdy tylko zorientowałem się, że zielonogórscy policjanci nie mają swojego symbolu, zaproponowałem powołanie społecznego komitetu, który mógłby zająć się tą ważną sprawą – opowiada prezydent Kubicki. - Policjanci mają trudną i odpowiedzialną pracę. Zasługują na to, by podczas swojego święta mogli się godnie zaprezentować. Z pełną symboliką. Stąd pomysł, by samorząd ufundował policjantom sztandar. W końcu, i samorządowcy, i policjanci, pracują na rzecz lokalnej społeczności. Wszyscy jej służymy. Może to dziwnie zabrzmi, ale dla mnie garnizon policyjny bez pełnej symboliki, to jakby jednostka gorszej kategorii. A ja zielonogórskiej policji za taką nie uważam. Dlatego musieliśmy tę lukę zniwelować.

Ćwiczenia na placu

W czwartek policjanci przynieśli nowy sztandar na pl. Bohaterów. Jednak nie rozpakowali go ze specjalnej osłony z płótna. Na to przyjdzie czas za tydzień.

Za tydzień policjanci odbiorą również nominacje z awansami. Dlatego awansowani funkcjonariusze ćwiczyli, jak to będzie wyglądało. Kilka kroków do przodu, odebranie dokumentu, w lewo zwrot, przemarsz na koniec grupy.

W rolę komendanta wojewódzkiego wcielił się podinspektor Jarosław Tchorowski, szef zielonogórskiej drogówki.

Jak było?
- Świetnie – śmieje się policjant.

- W sumie awans otrzyma ok. 100 policjantów z całego zielonogórskiego garnizonu. Na pl. Bohaterów będzie ok. 50 funkcjonariuszy – tłumaczy rzeczniczka zielonogórskiej policji, podinspektor Małgorzata Barska. Dodatkowo 23 policjantów otrzyma nagrody pieniężne od prezydenta miasta za pracę przy zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom. Uroczystości na pl. Bohaterów potrwają ok. dwóch godzin. Rozpoczną się mszą świętą, o godz. 12.00 w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela, po której około godz. 13.00 nastąpi przemarsz uczestników z kościoła na pl. Bohaterów. W tym czasie kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Na kilka godzin zostanie zamknięty fragment ul. Bohaterów Westerplatte. Objazd wyznaczono ul. Ułańską, Chopina i Dworcową. Zablokowana będzie również część ulic wokół pl. Bohaterów od strony ul. Kazimierza Wielkiego.

Policjanci pomyśleli również o najmłodszych, o 10.00 rozpocznie się festyn dla dzieci pod hasłem „Bezpieczne wakacje z Lupo”.

(tc)


Festyn - Bezpieczne Wakacje z Lupo

26 lipca 2013 r., w godzinach 10.00-15.00, plac przed Centrum Biznesu.

Policja zaprasza na festyn. W trakcie imprezy zaplanowano pokaz sprzętu policyjnego, wojskowego, strażackiego oraz ratownictwa medycznego. Odbędą się pokazy zielonogórskich szkół sztuk walki oraz malowanie graffiti.
Mnóstwo atrakcji dla najmłodszych, malowanie twarzy, gry sprawnościowe oraz konkurs plastyczny dla dzieci. Ponadto zjeżdżanie na „dmuchawcach”, przejazd gokartem w miasteczku ruchu drogowego i zabawy z żywym Lupo.

Wystąpią zespoły muzyczne z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza”. Podczas festynu obejrzeć będzie można repliki broni, umundurowania, które zademonstruje Lubuskie Towarzystwo Rekonstrukcji Historycznej. Wszystkim uczestnikom zapewniono atrakcyjne nagrody i upominki.