Patron miasta na Winobraniu

8 Wrzesień 2014
W sobotę rządy w Zielonej Górze przejął Bachus i Winobranie 2014 ruszyło pełną parą. Dzień później zielonogórzanie tradycyjnie oddali hołd patronowi miasta, św. Urbanowi, aby roztaczał opiekę nad winiarzami, winną latoroślą, ogrodnikami oraz pilnował urodzaju.
7 września 2014 roku, w samo południe w Konkatedrze pw. św. Jadwigi rozpoczęła się uroczysta msza święta celebrowana przez ks. bpa Stefana Regmunta. Następnie jej uczestnicy, m.in.: Senator RP Stanisław Iwan, Wojewoda Lubuski Jerzy Ostrouch, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbieta Polak, władze Zielonej Góry z Prezydentem Januszem Kubickim, rajcy miejscy oraz biskupi i kapłani przeszli w uroczystym pochodzie ulicami Adama Mickiewicza i Mariacką. Procesję prowadził Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa wraz z kapelą, za nią szli zielonogórscy winiarze z figurą Patrona Miasta, harcerze, Zespół Pieśni i Tańca „Maki” oraz zielonogórzanie i ich goście.
 
Figurę świętego ustawiono przy scenie, na którą wkroczyła lubuska kapela, a także Bachus ze swoją świtą. W takiej, stosownej do okoliczności oprawie, na prośbę prezydenta Janusza Kubickiego, jako pierwsza głos zabrała kobieta. – Drodzy mieszkańcy i drodzy goście, którzy przejechaliście do nas na winną wyprawę i niewinne przyjemności, życzę Wam radosnego świętowania. Hej, Winobranie! – powiedziała marszałek Elżbieta Polak.
 
Ks. bp. Stanisław Regmunt, błogosławiąc świętujących podkreślał, że Winobranie jest uroczystością jednoczącą mieszkańców całego regionu, którzy powinni pamiętać o wzajemnej atencji. O regionalnym charakterze zielonogórskiego święta mówił również Wojewoda Jerzy Ostrouch. Prezydent Janusz Kubicki życzył zdrowia i wesołej zabawy, po czym… polało się wino i wzniesiono toast za urodzajne Winobranie 2014.
 
Na winobraniowej scenie wystąpił Lubuski Zespół Pieśni i Tańca oraz lubuski Zespół Pieśni i Tańca „Maki". Po uroczystości figura św. Urbana I wróciła do konkatedry.
(ed)